Co když umělou inteligenci zneužije Putin? Kmotr AI Geoffrey Hinton opustil Google a teď chce varovat lidstvo

Muž všeobecně považovaný za kmotra umělé inteligence (AI) Geoffrey Hinton opustil v 75 letech svou práci v technologickém gigantu Google a rozhodl se říkat pravdu o rizicích a nebezpečích AI, která v posledních měsících zažívá obrovský boom. Některá nebezpečí AI chatbotů jsou docela děsivá, co když ji zneužije někdo jako Vladimir Putin? řekl Hinton serveru BBC.
Geoffrey Hinton oznámil svou rezignaci z Googlu v prohlášení pro deník The New York Times s tím, že nyní své práce lituje. A rozhodl se varovat před rostoucími nebezpečími vyplývajícími z vývoje v této oblasti. „Právě teď ještě chatboti nejsou inteligentnější než my, pokud mohu soudit. Ale myslím, že brzy budou," řekl BBC.
Špatní lidé mohou po AI chtít špatné věci
Hinton za hlavní nebezpečí považuje, pokud by se AI chopili „špatní hráči pro špatné věci“. „To je jeden z nejhorších scénářů, noční můra,“ podotkl. Lze si podle něj představit, že by se někdo, jako je třeba ruský prezident Vladimir Putin, rozhodl dát robotům možnost vytvářet si vlastní dílčí cíle. „Nakonec by umělá inteligence mohla vytvořit dílčí cíle, jako například ´potřebuji získat více moci‘,“ míní.
Americká technologická společnost International Business Machines (IBM) přeruší nábor na pozice, které může převzít umělá inteligence. Podle šéfa firmy Arvinda Krishny dokáže nahradit až třetinu ze stávajících 26 tisíc pracovníků, kteří nejsou v přímém kontaktu se zákazníkem.
A je to tady. IBM stopne nábor lidí, které vystřídá umělá inteligence
Zprávy z firem
„Došel jsem k závěru, že druh inteligence, kterou vyvíjíme, se velmi liší od inteligence, kterou máme. Jsme biologický systém a toto jsou digitální systémy. A velký rozdíl je v tom, že v digitálním systému máte mnoho jednotek stejné úrovně vytvářející model světa,“ říká Hinton.
„Všechny tyto jednotky se mohou odděleně učit, ale okamžitě sdílet své znalosti. Je to, jako byste měli 10 tisíc lidí, a kdykoli by se něco naučil jeden z nich, automaticky by to věděli všichni. A díky tomu mohou chatboti vědět mnohem víc než kterýkoli člověk," dodal.
Hinton byl průkopníkem umělé inteligence a oblasti neuronových sítí. V roce 2012 on a dva jeho postgraduální studenti na University of Toronto vytvořili technologii, která se stala základem pro systémy umělé inteligence typu ChatGPT, o kterých největší společnosti v technologickém průmyslu věří, že jsou klíčem k jejich budoucnosti. Pro Google pracoval posledních více než deset let a za tu dobu se stal uznávaným expertem na oblasti AI.
Pád Silicon Valley Bank a propad cen akci technologických firem a kryptoměnového trhu způsobily, že ze sektoru start-upů se i v Kalifornii odlily peníze pryč, říká investor Gabriel Eichler. Přesto je tam mentalita už zhruba sto let neopakovatelně podnikatelská.
Gabriel Eichler: V Kalifornii se nenadává, ale podniká. Teď ale start-upy přišly o investory
Newstream TV
Miliardář Elon Musk spustí konkurenta chatovacího systému umělé inteligence ChatGPT, jeho TruthGPT vyzve rivaly od společností Microsoft a Google. Musk to řekl v pondělí v rozhovoru s americkou televizí Fox News, v němž mimo jiné kritizoval produkt konkurence.
Musk varoval před umělou inteligencí. Teď spustí vlastního chatbota „hledajícího maximální pravdu“
Leaders
Umělá inteligence by mohla ve světě nahradit člověka na 300 milionech pracovních míst. Vyplývá to podle serveru BBC ze zprávy americké investiční banky Goldman Sachs. Ve Spojených státech a Evropě by umělá inteligence podle zprávy mohla zastat zhruba čtvrtinu pracovních úkolů, mohla by však rovněž vést k tvorbě nových pracovní míst a k růstu produktivity.
Umělá inteligence vymaže stamiliony pracovních míst. Bát by se měli úředníci, umělci a novináři
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.