ČEZ zlevňuje elektřinu i plyn. Nové ceny stanovil 510 korun pod vládními stropy

Pokles cen energií na trzích opět rozhýbal nabídky tuzemských dodavatelů. Nové ceny pod vládou stanoveným cenovým limitem představil ČEZ, největší dodavatel energií v Česku. Nově společnost v průměru zlevňuje elektřinu o 350 korun za megawatthodinu a plyn o 300 korun.
Vláda od začátku letošního roku stanovila cenový strop na energie. Spotřebitelé tak za megawatthodinu (MWh) elektřiny mohou zaplatit maximálně 6000 korun s DPH, za MWh plynu 3000 korun. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.
Energetické firmy budou úřadům poskytovat širší data o skutečných cenách elektřiny a plynu než dosud. Statistiky by měly zahrnovat platby všech zákazníků. Uvedl to předseda vlády Petr Fiala (ODS) po jednání se zástupci tuzemských dodavatelů, Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Fiala zakročil. Energogiganti budou muset odkrýt, kolik si účtují
Money
ČEZ nyní oznámil další úpravu tarifu s jednoroční až tříletou fixací. Ceny elektřiny a plynu v něm postupně každý rok závazku klesají. Nově společnost v průměru zlevňuje elektřinu o 350 korun za MWh a plyn o 300 korun za MWh. Obě komodity tak v prvním roce fixace nabízí o 510 korun levněji, než jsou vládní limity. V dalších letech jejich ceny dál klesají.
Česká národní banka viní z inflace vládní deficity, jenže zároveň ve své aktuální prognóze přiznává, že vláda už příští rok stáhne deficit pohodlně pod úroveň maastrichtského kritéria pro přijetí eura. Vládě to může pomoci vyhrát volby.
Lukáš Kovanda: Fialův kabinet drží v ruce skrytý trumf. Inflační daň
Politika
Konkurence tlačí ceny dolů
„Ukazuje se, že neměli pravdu ti, kdo říkali, že vyhrocená situace v energetice na konci loňského a na začátku letošního roku omezí konkurenci. Je vidět, že konkurence naopak funguje a motivuje dodavatele nabízet zákazníkům výhodné produkty,” řekl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. Společnost podle něj bude ceníky dál pravidelně vylepšovat, pokud budou velkoobchodní ceny energií dál klesat.
Evropský statistický úřad Eurostat používá při výpočtu cen plynu metodiku, která zaručuje srovnatelnost dat v celé EU. Úřad si proto stojí za svou středeční zprávou, podle které se ceny plynu pro domácnosti loni ve druhém pololetí z celé Evropské unie výrazně nejvíce zvýšily v České republice. Uvedl to na dotaz ČTK. Premiér Petr Fiala (ODS) po zveřejnění zprávy řekl, že čísla o cenách plynu jsou mylná a označil je za matení veřejnosti. ČSÚ posílá Eurostatu data, která odpovídají metodice nastavené EU, přivítal by ale změnu metodiky, uvedl mluvčí úřadu.
AKTUALIZOVÁNO: Za prudkým růstem ceny plynu v Česku není chyba, říká Eurostat. ČSÚ by přivítal změnu metodiky
Money
Potřetí od letošního února snižují ceny energií také Moravské naftové doly. Od tohoto týdne společnost nabízí bez fixace plyn za 2289 Kč za MWh s DPH a elektřinu za 5190 Kč za MWh s DPH v nejčastější distribuční sazbě D02d. Podle ředitele marketingu a komunikace MND Energie Jana Sýkory umožňuje další zlevňování příznivý vývoj cen energií na trhu. Očekává přitom, že podobný vývoj cen bude ještě nějakou dobu pokračovat, proto lze podle něj očekávat i další snižování cen u dodavatelů.
Nové ceny v tomto týdnu představila také společnost Tedom Energie. Ta nabízí tarif s měsíční fixací. Květnové ceny u ní vychází u elektřiny o 40 procent níže a u plynu o 44 procent níže, než jsou ceny stanovené vládním stropem. Od začátku května snížila své prodejní ceny zemního plynu a elektřiny pod vládou stanovený limit také Pražská plynárenská. Zlevnění platí pro základní tarify i roční smlouvy s fixací, zákazníci podle společnosti oproti limitům ušetří stovky až tisíce korun za rok.
Ceny energií pod vládou stanovenými limity nabízí většina velkých dodavatelů. Už v prvních měsících roku snížily ceny pod vládní cenový strop například E.ON, innogy nebo Centropol. Firmy zároveň od té doby představily několik dalších nových produktů se zlevněním, a to pro nové i stávající zákazníky. Zároveň přiznávají, že v případě pozitivního vývoje na trhu budou dál reagovat. Nový fixovaný produkt od poloviny března nabízí dále Pražská energetika.
Velkoobchodní cena elektřiny se v posledních dnech pohybuje kolem 144 eur (asi 3384 Kč) za MWh bez DPH. Plyn se nyní na trhu obchoduje za 58 eur (zhruba 1363 Kč) za MWh. Loni v létě se ceny obou komodit pohybovaly i výrazně nad vládou stanoveným limitem. Podle analytiků se velkoobchodní ceny v posledních týdnech ustálily a výrazněji by se nyní měnit neměly.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.