Ruští představitelé, kteří mají blízko k prezidentu Vladimiru Putinovi, tvrdí, že je v konečném důsledku jedno, zda americké prezidentské volby 5. listopadu vyhraje republikán Donald Trump nebo demokratka Kamala Harrisová. Ruská státní televize ve svém vysílání o amerických prezidentských volbách však silně straní exprezidentovi Trumpovi, píše agentura Reuters.
Jedna z nemocnic na jižním předměstí Bejrútu dnes zahájila evakuaci poté, co izraelská armáda uvedla, že pod ní je bunkr, v němž libanonské hnutí Hizballáh ukrývá přes 500 milionů dolarů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ředitele nemocnice Fádího Alamího, který nicméně odmítl, že by pod nemocnicí nějaký bunkr Hizballáhu skutečně byl. Vyzval také libanonskou armádu, aby místo přišla zkontrolovat.
Národní cenu za architekturu letos získala Štvanická lávka v Praze, která je dílem autorů Petra Teje, Marka Blanka, Jana Mourka, Aleše Hvízdala a Jana Hendrycha. Ocenění v Praze na 31. ročníku soutěže předali zástupci Obce architektů.
Příslušníkům bezpečnostních sborů, jako jsou například policisté nebo hasiči, by se měl v příštím roce zvednout plat o 1500 korun ve všech tarifních třídách.
Bývalý peruánský prezident Alejandro Toledo byl ve vlasti odsouzen ke 20 letům a šesti měsícům vězení za korupci. Během ročního procesu bývalý prezident vinu odmítal.
Mediální agentura Médea je z rozhodnutí pražského městského soudu v úpadku. Firma napůl vlastněná podnikatelem Janem Čermákem a jejím zakladatelem Jaromírem Soukupem musí do deseti dnů sestavit a odevzdat insolvenčnímu správci doplněné seznamy svého majetku a závazků. O rozhodnutí informoval web MediaGuru. O způsobu řešení úpadku soud nerozhodl.
Příslušníkům bezpečnostních sborů by se měl příští rok zvednout plat o 1500 korun ve všech tarifních třídách. Objem platových prostředků tak oproti letošku stoupne o pět procent. Po dnešním jednání se zástupci odborů to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Vztahy mezi potomky zachránců kopřivnické Tatry se zakalují. Zbrojař Michal Strnad se necelý rok po smrti průmyslníka Reného Matery snaží z byznysu vyšachovat dědičku menšinového podílu Denisu Materovou (na snímku).
Praktičtí lékaři ruší protest, který plánovali na konec října. Ministerstvo zdravotnictví upraví úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze na rok 2025, podle jejich požadavků. Po jednání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) to řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Slovenské ministerstvo vnitra uznalo, že český expremiér Andrej Babiš byl v dokumentech někdejší československé tajné policie StB neoprávněně evidován jako její agent a s StB vědomě nespolupracoval. Úřad s Babišem uzavřel smír ve sporu o ochranu osobnosti týkající se neoprávněné evidence ve svazcích StB a tento smír soud schválil. Ministerstvo uzavření smíru zdůvodnilo dvěma právními analýzami a také tím, že prý existuje vysoké riziko jeho prohry ve sporu. Český premiér Petr Fiala to označil politický handl. Babiš se podle Fialy dohodl se spřátelenými slovenskými politiky, napsal premiér na síti X.
Viktor Orbán hledá cestu z krize na trhu s bydlením. V Budapešti téměř zečtyřnásobí daň z krátkodobých pronájmů obytných nemovitostí, které se uskutečňují například prostřednictvím internetové platformy Airbnb, píše Bloomberg.
Dozorčí rada pražského dopravního podniku (DPP) v pondělí na mimořádném jednání odvolala z funkce předsedy představenstva Petra Witowského. Automaticky skončil i jako generální ředitel společnosti. Na pozici vypíše podnik konkurz, zatím největší pražskou městskou firmu povede místopředseda představenstva Ladislav Urbánek.
Německé automobilky by se neměly bát čínské konkurence v oblasti elektromobilů. Řekl to dnes kancléř Olaf Scholz. Upozornil přitom, že německý automobilový průmysl už se v minulosti vyrovnal s příchodem silné konkurence z Japonska i ze Severní Koreje. Informuje o tom agentura Reuters.
Německý konglomerát JAB získá od americké potravinářské skupiny Mondelez International menšinový podíl v nizozemském výrobci kávy a čaje JDE Peet's, kterému patří značky jako Douwe Egberts a Pickwick. Hodnota transakce činí 2,16 miliardy eur (54,6 miliardy korun). JAB díky akvizici zvýší svůj podíl v JDE na 68 procent, uvedla firma v prohlášení,
Největší norská banka DNB koupí švédskou investiční banku a správce majetku Carnegie. Zaplatí za ni kolem 12 miliard švédských korun (26,5 miliardy korun). Švédskou banku prodává společnost soukromého kapitálu Altor a menšinoví akcionáři.
Americký dolar na devizových trzích zastavil 🛑 propad. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 18:15 SELČ vykazoval nárůst o 0,12 procenta na 99,496 bodu. Americká měna tak míří k prvnímu týdennímu zisku od poloviny března, uvedla agentura Reuters.
Dnešní tříhodinové jednání 🤝 ruského prezidenta Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou.
Koruna v závěru pracovního týdne mírně oslabila 👎 vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru i dolaru oproti předchozímu závěru ztratila shodně dva haléře a v 17:00 se obchodovala v kurzu 24,95 koruny z euro a 21,94 koruny za dolar.
Pražská burza dnes potřetí v řadě posílila 💪. Index zpevnil o 0,33 procenta na 2082,13 bodu. Vzhůru ho táhly hlavně bankovní emise v čele s Monetou. Opačně na index působily ČEZ a Philip Morris. Vyplývá to z údajů na webu burzy.
Švýcarská centrální banka by do svých rezerv neměla ❌ kupovat kryptoměnu bitcoin. Podle agentury Reuters to dnes uvedl šéf této instituce Martin Schlegel. Kryptoměny podle něj nesplňují požadavky pro zahrnutí do rezerv centrální banky, například vedle zlata.
Energetický regulační úřad uložil společnosti Elgas Energy pokutu 💰 šest milionů korun za nekalé obchodní praktiky. Jde o dosud nejvyšší sankci uloženou za protispotřebitelské chování jednomu konkrétnímu dodavateli.
Čínská automobilka BYD 🚘, která počátkem dubna oznámila vstup na český trh, v prvním čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 9,2 miliardy jüanů (27,7 miliardy korn). Tržby ve čtvrtletí dosáhly 170,4 miliardy jüanů (513,9 miliardy korun), což představuje meziroční nárůst o 36,4 procenta.
Odvolací soud zrušil ❌ rozsudek, podle nějž měla SOCDEM (dříve ČSSD) zaplatit potomkům právníka Zdeňka Altnera 18,5 milionu korun a smluvní pokutu ve výši několika set milionů. Případ se vrací k novému projednání. ČTK to zjistila z databáze Infosoud, vývoj ve sporu nyní potvrdil i Altnerův syn Patrik.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se koncem května posedmé pokusí prodat středočeský zámek 🏰 Štiřín. Vyvolávací cenu v elektronické aukci snížil proti předchozímu pokusu zhruba o sto milionů korun na 884,34 milionu korun.
Diskontní řetězec Pepco ČR za účetní rok, který trval od 1. října 2023 do 30. září 2024, snížil ↘ čistý zisk o čtvrtinu na 779,9 milionu korun. Tržby mu meziročně klesly o 2,8 procenta na 7,3 miliardy korun. Konkurenční řetězce Action a KiK podle posledních výročních zpráv za rok 2023 v Česku čistý zisk a tržby zvýšily.
Číst více