Lukáš Kovanda je český ekonom, pedagog a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Do roku 2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
články autora
Saudi Aramco či Samsung. Burzovní klenoty, ke kterým se Čech může jen stěží dostat
Existují velké, burzovně obchodované firmy, jejichž akcie si snadno – na pár kliknutí – může pořídit i našinec. Jde třeba o Apple, Amazon nebo Microsoft. No, a pak existují také velké, burzovně obchodované firmy, jejichž akcie si Čech prakticky pořídit nemůže.
Česko bylo loni devátou nejméně zadluženou zemí EU. Tak špatně na tom předtím bylo naposledy v krizovém roce 2013, píše ve svém komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Naopak nejlepších výsledků v tomto miléniu dosahovalo v letech 2016 až 2020, kdy bylo soustavně čtvrtou nejméně zadluženou zemí EU.
Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí někteří američtí finančníci i ekonomové. Mezinárodní měnový fond ovšem varuje před dopady „vývozu dluhu“ Spojených států.
Vyšší úrokové sazby povzbuzují ekonomický růst. Za takový výrok se klidně může nebohý student ekonomické vysoké školy dočkat i vyhazovu od zkoušky. Nicméně právě s takovou ideou si nyní pohrává rozšiřující se okruh slovutných finančníků nejen z Wall Street.
Migrační dohoda EU, kterou Česko podepsalo bez zajištění trvalé výjimky, představuje potenciálně výraznou zátěž pro české veřejné finance. Ročně může jít o nemalé desítky miliard korun, míní ekonom Lukáš Kovanda.
Izrael nedal na nabádání spojenců v čele se Spojenými státy a v pátek nad ránem místního část podnikl odvetné útoky na Írán. Ten na něj zaútočil o minulém víkendu drony a raketami. Izrael nyní udeřil přesto, že se mu – ve spolupráci se spojenci USA, Británií, Francií a Jordánskem – podařilo víkendový íránský atak takřka zcela neutralizovat, takže z něj učinil spíše symbolickou záležitost, ba až fiasko.
Český miliardář Křetínský chce ovládnout britskou královskou poštu založenou roku 1635. Akcie pošty v reakci letí nahoru o 26 procent. Stoupají rovněž akcie nizozemské pošty, v níž má Křetínský takřka třetinový podíl, všímá si ekonom Lukáš Kovanda.
Slovensko uspořádalo první aukci dluhopisů po zvolení Petera Pellegriniho prezidentem. Od mezinárodních investorů si napůjčovalo celkem 681,5 milionu eur, tedy zhruba 17,3 miliardy korun. Přitom celková poptávka investorů byla ještě o více než 500 milionů eur vyšší. Aukce tak dopadla úspěšněji, než se čekalo.
Americké banky převážně středního, regionálního rozsahu profitují nejvíce ze zelených regulací EU. Zabírají totiž trh, kteří jejich evropští rivalové vyklízejí, aby dostáli závazkům v oblasti klimatických cílů. Tyto cíle stanovuje EU nejambiciózněji ze všech ekonomických celků světa. Evropa se tak „střílí do nohy“, stejně jako v autoprůmyslu.
Po nočním útoku Íránu na izraelské cíle Teherán signalizuje, že je připraven převzít přímější roli ve svém konfliktu s Izraelem, do nějž dosud vstupoval zejména skrze své spojence typu teroristů z Hamásu nebo Hizballáhu. To může znamenat novou kapitolu ve vleklém střetu obou zemí, přestože zmíněný noční útok, jenž se čekal předem, byl z velké části odražen.
Soud propustil z vazby prvního z obviněných v korupční kauze pražské 🏥 Fakultní nemocnice Motol. Podle serveru Seznam Zprávy jde o podnikatele Petra Kysučana ze společnosti DCI Czech zapojené do stavby motolského onkologického centra za 4,5 miliardy korun.
Spojené státy ❌ zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii americký prezident Donald Trump. Nové syrské vládě popřál hodně štěstí a vyjádřil naději, že se jí podaří stabilizovat situaci v zemi, která prošla dlouhou občanskou válkou.
Praha 2 koupí od firmy PSN za zhruba 9️⃣9️⃣,3️⃣ milionu korun bytový dům ve Francouzské ulici, který využije k nájemnímu bydlení. V pondělí to schválilo zastupitelstvo městské části. K nákupu využije peníze z úspor z minulosti. Objekt plánuje radnice podle starosty Jana Korsesky (ODS) opravit, rozšířit a propojit se sousedními dvěma činžovními domy, které již městská část vlastní.
Předsedkyně bulharského parlamentu Natalija Kiselová prezidentovi Rumenu Radevovi vrátila návrh na vypsání referenda o přijetí 💶 eura. Nestranička a ústavní právnička konstatovala, že návrh je v rozporu s ústavou, informovala agentura BTA. Prezident podle ní prohlásil, že ústavu a zákony naopak pošlapala nová většina v parlamentu, když předsedkyni využila k přijetí nařízení, kterým odmítla předložit návrh hlavy státu k projednání Národnímu shromáždění.
Americký softwarový gigant Microsoft hodlá ❌ zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Informoval o tom server CNBC s odvoláním na sdělení podniku. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228 tisíc lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
Pražská burza po předchozích čtyřech dnech růstu 📉 oslabila. Index PX klesl o 0,15 procenta na 2164,93 bodu. Nadále tak zůstává v blízkosti svého dosavadního maxima, kterého dosáhla v pondělí. Ztrácely hlavně rakouské finanční tituly.
Americký prezident Donald Trump a saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán podepsali 📜 dohodu o strategickém hospodářském partnerství. Součástí jsou smlouvy o spolupráci v energetickém, těžebním a obranném průmyslu, přičemž zakázky pro americké firmy dosahují hodnoty 600 miliard dolarů (13,4 bilionu korun), uvedl Bílý dům.
Ukrajinský prezident 👨 Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že udělá vše pro to, aby se uskutečnila jeho schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ve čtvrtek v Turecku, a že také udělá vše pro to, aby začalo platit příměří ve válce rozpoutané v únoru 2022 Putinem. Šéf Kremlu se dosud nevyjádřil, zda se zúčastní čtvrtečních jednáních s ukrajinskou stranou v Istanbulu, které sám v neděli navrhl uspořádat.
Největším letošním byrokratickým nesmyslem je placení rozhlasových a televizních poplatků firmami podle počtu zaměstnanců. Rozhodla o tom v 📜 anketě Absurdita roku veřejnost v on-line hlasování. Anketa se každoročně vyhlašuje v rámci podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku.
Srbsko je i nadále 👍 odhodláno vstoupit do Evropské unie, vyjednávat s ní a urychlit začlenění do bloku. Podle agentury Reuters to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić na setkání s předsedou Evropské rady Antóniem Costou. Na Vučiče se přitom snesla kritika Západu za jeho nedávnou návštěvu Ruska.