Lukáš Kovanda je český ekonom, pedagog a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Do roku 2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
články autora
Až 45 korun za litr. Česku hrozí citelné zdražení pohonných hmot, zejména Moravě
Česku hrozí nedostatek pohonných hmot, zejména pak na Moravě. Právě na Moravě totiž hned každý druhý litr prodaných paliv pochází z bratislavské rafinérie společnosti Slovnaft, spadající pod křídla maďarského petrochemického podniku MOL. Slovnaftu ale dnes končí výjimka, který mu umožňovala zásobovat Česko palivy, zejména naftou, vyrobenými z ruské ropy. Slovenská vláda Roberta Fica sice nyní v Bruselu jedná o prodloužení této výjimky, ale než Evropská komise dospěje ke konečnému verdiktu, může uplynout několik týdnů.
„Už ani kubík ruského plynu“ neplatí, do Česka ho tečou až stovky milionů kubíků. Veřejnost o tom moc neví a žije převážně v mýlce, že Česko žádný ruský plyn neodebírá.
Obchodní řetězce si z vládních politiků, včetně premiéra Petra Fialy, udělaly „dobrý den“. Nejprve jim slíbily, že zlevní potraviny v rozsahu snížené DPH, ale po přijetí konsolidačního balíčku náhle otočily a tvrdí, že místo zlevnění musí dokonce zdražit, komentuje zprávy ze dne ekonom Lukáš Kovanda.
Reálná mzda v Česku padá soustavně už dva roky, což je historický rekord. Nikdy nebylo špatně tak dlouho, ovšem Česká národní banka se už i tak může připravovat na snížení úroků, komentuje ekonom Lukáš Kovanda.
Zlato je nejdražší v dějinách, bitcoin překonal hranici 40 tisíc dolarů za kus. Sázky na snižování úrokových sazeb v USA nabíjí trhy optimismem, že americká centrální banka udolala inflaci, píše ekonom Lukáš Kovanda.
Průtok plynu „z ruského směru“ do Česka byl včera nejvyšší od roku 2019. Úřady veřejnosti dluží jasnou odpověď, jaký objem ruského plynu tedy Česko dováží – v listopadu to totiž zřejmě bylo nejvíce od zničení plynovodů Nord Stream, komentuje ekonom Lukáš Kovanda.
Německý deník Die Welt nedávno označil českou ekonomiku za „nemocného muže Evropy“. To ale ještě jeho novináři neměli k dispozici data, která dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podle nich se tuzemské hospodářství v letošním třetím čtvrtletí propadlo meziročně o 0,7 procenta a mezičtvrtletně pak o 0,5 procenta.
Energetický regulační úřad zvýší regulovanou složku cen elektřiny pro domácnosti nakonec o něco méně, než původně navrhoval. A to o 65,7 procenta, namísto navrhovaných 71 procent. Uvedl to předseda úřadu Stanislav Trávníček.
Objem ruského plynu dováženého do Česka znatelně narůstá. Včera podle dat ENTSOG, tedy evropské sítě přepravců plynu, činil objem plynu přepravený ze Slovenska do Česka stanicí Lanžhot více než 123 tisíc megawatthodin. To je dosavadní letošní nejvyšší údaj.
Ficova vláda v Bruselu lobbuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Pokud neuspěje, za pár dní výrazně zdraží pohonné hmoty v Česku. Cenovka 45 korun za litr není vyloučená, varuje ekonom Lukáš Kovanda.
Včerejší stávka dokládá, že i když lidé v hospodě nebo na sociálních sítích zhusta remcají a kritizují vládu, mají-li možnost dát svůj postoj vskutku najevo, příliš tak nečiní. Rozhodně tedy ne v nějaké opravdu zásadnější míře. Vždyť odboráři nedokázali zaplnit ani Malostranské náměstí, mnohem menší, než je Václavské náměstí.
V Česku se dnes koná stávka, jejíž počet účastníků by mohl být jeden z nejvyšších za posledních třicet let. Podle odborářského svazu KOVO se do ní má zapojit až milion zaměstnanců. Někteří pracovníci vypustí práci zcela, jiní na hodinu či dvě a třeba lékaři se do stávky zapojí jen symbolicky. Do stávky se nicméně zapojují například zhruba tři čtvrtiny škol – mateřských, základních i středních. Kvůli tomu všemu by měla stávka výrazně poznamenat výkon české ekonomiky.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera zjevně v reakci na debatu na sociálních sítích potvrdil, že Česko obnovilo dovoz plynu z Ruska. Potvrdil tak informace z účtu ekonoma Lukáše Kovandy, uveřejněné krátce předtím včera na sociální sítí X.
Ratingová agentura Moody's včera večer, po zavření burz, zlepšila ratingový výhled zadlužení České republiky. Ponechala hodnocení na stupni Aa3, ale související výhled zlepšila z „negativního“ na „stabilní“. Jedná se o dosud nejprůkaznější doklad toho, že mezinárodní investorská obec považuje tuzemské veřejné finance za stabilizované, resp. za takové, jimž ani ve výhledu do nejbližších let nehrozí závažnější otřes či neudržitelné spění k rozvratu.
Fialova vláda si jde pro triumf ve volbách roku 2025. Už v pátek večer to může potvrdit ratingová agentura Moody’s. Česká koruna díky tomu „jede“, píše v komentáři ekonom Lukáš Kovanda.
Soud propustil z vazby prvního z obviněných v korupční kauze pražské 🏥 Fakultní nemocnice Motol. Podle serveru Seznam Zprávy jde o podnikatele Petra Kysučana ze společnosti DCI Czech zapojené do stavby motolského onkologického centra za 4,5 miliardy korun.
Spojené státy ❌ zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii americký prezident Donald Trump. Nové syrské vládě popřál hodně štěstí a vyjádřil naději, že se jí podaří stabilizovat situaci v zemi, která prošla dlouhou občanskou válkou.
Praha 2 koupí od firmy PSN za zhruba 9️⃣9️⃣,3️⃣ milionu korun bytový dům ve Francouzské ulici, který využije k nájemnímu bydlení. V pondělí to schválilo zastupitelstvo městské části. K nákupu využije peníze z úspor z minulosti. Objekt plánuje radnice podle starosty Jana Korsesky (ODS) opravit, rozšířit a propojit se sousedními dvěma činžovními domy, které již městská část vlastní.
Předsedkyně bulharského parlamentu Natalija Kiselová prezidentovi Rumenu Radevovi vrátila návrh na vypsání referenda o přijetí 💶 eura. Nestranička a ústavní právnička konstatovala, že návrh je v rozporu s ústavou, informovala agentura BTA. Prezident podle ní prohlásil, že ústavu a zákony naopak pošlapala nová většina v parlamentu, když předsedkyni využila k přijetí nařízení, kterým odmítla předložit návrh hlavy státu k projednání Národnímu shromáždění.
Americký softwarový gigant Microsoft hodlá ❌ zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Informoval o tom server CNBC s odvoláním na sdělení podniku. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228 tisíc lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
Pražská burza po předchozích čtyřech dnech růstu 📉 oslabila. Index PX klesl o 0,15 procenta na 2164,93 bodu. Nadále tak zůstává v blízkosti svého dosavadního maxima, kterého dosáhla v pondělí. Ztrácely hlavně rakouské finanční tituly.
Americký prezident Donald Trump a saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán podepsali 📜 dohodu o strategickém hospodářském partnerství. Součástí jsou smlouvy o spolupráci v energetickém, těžebním a obranném průmyslu, přičemž zakázky pro americké firmy dosahují hodnoty 600 miliard dolarů (13,4 bilionu korun), uvedl Bílý dům.
Ukrajinský prezident 👨 Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že udělá vše pro to, aby se uskutečnila jeho schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ve čtvrtek v Turecku, a že také udělá vše pro to, aby začalo platit příměří ve válce rozpoutané v únoru 2022 Putinem. Šéf Kremlu se dosud nevyjádřil, zda se zúčastní čtvrtečních jednáních s ukrajinskou stranou v Istanbulu, které sám v neděli navrhl uspořádat.
Největším letošním byrokratickým nesmyslem je placení rozhlasových a televizních poplatků firmami podle počtu zaměstnanců. Rozhodla o tom v 📜 anketě Absurdita roku veřejnost v on-line hlasování. Anketa se každoročně vyhlašuje v rámci podnikatelských soutěží Firma roku a Živnostník roku.
Srbsko je i nadále 👍 odhodláno vstoupit do Evropské unie, vyjednávat s ní a urychlit začlenění do bloku. Podle agentury Reuters to řekl srbský prezident Aleksandar Vučić na setkání s předsedou Evropské rady Antóniem Costou. Na Vučiče se přitom snesla kritika Západu za jeho nedávnou návštěvu Ruska.