Lukáš Kovanda je český ekonom, pedagog a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Do roku 2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
články autora
Lukáš Kovanda: Armagedon letos nečekejme, ale na investování do akcií je ještě příliš brzy
Výkon světové ekonomiky v roce 2022 podle všeho poprvé v historii překonal psychologickou hranici 100 bilionů dolarů (asi 2270 bilionů korun). V letošním roce jí ale hrozí recese. Kam se přesune těžiště světového ekonomického výkonu? Jakou roli v tom sehrají centrální banky? Kam zamíří inflace a kurz koruny? A je ten správný čas nakupovat akcie, případně které? Nejen na tyto otázky naleznete odpovědi v komentáři ekonoma Lukáše Kovandy.
Češi loni historicky razantně snížili své nakupování. Plná nákupní centra a restaurace před Vánoci zjevně byly jen klam, nejrychleji chudnou pracující.
Dnes zveřejněné makroekonomické údaje potvrzují, že Česko je jednou nohou v recesi. Nezaměstnanost zatím roste méně, než se čekalo, což se ovšem může letos velmi rychle změnit.
Koruna v pondělí ráno zpevnila vůči euru na nejsilnější úroveň od roku 2008, citelně sílí i vůči dolaru. Pomáhá ji post-covidový boom čínských a asijských trhů a slábnoucí vyhlídky dolaru, píše ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda.
Lidé v Česku musí i letos počítat s tím, že inflace bude celoročně velmi výrazná, zhruba desetiprocentní. Pokud tedy nechtějí letos přijít až o desetinu svých úspor, musí chtě nechtě investovat.
Česká měna během včerejšího obchodování vylepšila svůj absolutní rekord za posledních takřka dvanáct let, když proti euru zpevnila až na kurs 23,955. Naposledy se na silnější úrovni obchodovala 7. února 2011, plyne z dat Bloombergu. Stále platí, že v tomto týdnu, konkrétně ve středu, ukončila obchodování na svojí vůbec nejsilnější uzavírací hodnotě, 23,982, dokonce od 29. října 2008.
Český průmysl nečekaně silně „nakopla“ výroba aut, zahraniční obchod a stavebnictví ale zklamaly, komentuje aktuální data Českého statistického úřadu ekonom Lukáš Kovanda.
Češi si stále radši spoří v euru, nejvíce za posledních třináct let. Nyní, když je euro v rekordní „slevě“, mají i ti ostatní příležitost zřídit si eurový účet za výhodných podmínek.
Pohonné hmoty v Česku se vstupem do nového roku začaly soustavněji zdražovat, a to poprvé od loňského října. Benzín za uplynulý týden zdražil o 35 haléřů na litr, na průměrnou cenu 36,49 koruny za litr. Nafta zdražila o 16 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Řidiči se však nemusejí obávat trvalejšího růstu cen. Není k němu žádný pádný důvod, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Koruna poprvé od roku 2008 obchoduje pod méně než 24,00 koruny za euro. Podle Bloombergu patří česká koruna k největším světovým vítězům doby pandemie a války, spolu s měnami Švýcarska a Singapuru.
Nákup stíhaček z USA, který Fialův kabinet zvažuje, by vyšel na více než 100 miliard korun. I proto by vláda měla předložit rozsáhlejší plán škrtů, jinak jí hrozí zhoršení ratingu a prodražení dluhu. Stav veřejných financí komentuje ekonom Lukáš Kovanda.
Z hlediska evropské energetiky válka na Ukrajině v roce 2022 jenom uspíšila proces, který měl přijít tak jako tak. Zdražila fosilní paliva. Inflace, která v důsledku toho panuje, měla nastat i bez války. Jen by byla rozprostřena do delšího časového úseku. Ač se to zatím příliš nezdá, válka tak vlastně odhaluje, že zelená agenda EU je zatím prakticky neuskutečnitelná, stejně jako Green Deal.
Česká koruna patří ke světovým vítězům let pandemie a války. Za uplynulé tři roky posílila vůči dolaru, spolu s měnami Švýcarska a Singapuru – a to už ČNB ani neintervenuje, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Zvláštní vyšetřovatel Jack Smith požádal federálního soudce, aby se dále ❌ nezabýval obžalobou Donalda Trumpa z pokusu zvrátit výsledky prezidentských voleb z roku 2020. Zdůvodnil to tím, že se Trump v lednu vrátí do úřadu hlavy státu. Informují o tom dnes agentury Reuters a AP, které připomínají dlouhotrvající politiku amerického ministerstva spravedlnosti, jež chrání úřadující prezidenty před stíháním.
Ruský prezident Vladimir Putin ☝ eskaluje napětí ve válce na Ukrajině, konflikt se změnil z regionálního na mezinárodní. Po jednání s kolegy z Francie, Británie, Polska a Itálie to dnes na tiskové konferenci řekl německý ministr obrany Boris Pistorius.
Ceny ropy se výrazně snižují po zprávě serveru Axios, že Izrael a libanonské militantní hnutí Hizballáh se dohodly na podmínkách příměří. Severomořská ropa Brent kolem 17:00 středoevropského času vykazovala 📉 pokles o zhruba 2,5 procenta a pohybovala se nedaleko 73,3 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ztrácela zhruba 2,7 procenta a nacházela se blízko 69,3 dolaru za barel.
Pražská burza zahájila týden 📉 poklesem. Index PX odepsal 1,05 procenta na 1679,47 bodu. Dolů ho táhly především bankovní tituly v čele s Monetou. Vyplývá to z údajů na webu burzy.
Tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa téměř tři týdny po volbách stále ❌ nemá přístup k neveřejným vládním dokumentům a nemůže koordinovat své kroky s federálními agenturami, upozorňují americká média. Důvodem je podle nich to, že nastupující administrativa nepodepsala sérii dohod s vládou, které jsou potřebné pro formální zahájení procesu předání moci.
Ceny kávy, které na světových trzích v posledních letech zrychlují růst na rekordní hodnoty, se budou dále 📈 zvyšovat. Důvodem je větší poptávka na globálním trhu a zároveň nižší nabídka kávy. Hrozí proto i její nedostatek. Vyplývá to z odpovědí analytiků a expertů.
Izrael a libanonské militantní hnutí Hizballáh se 🤝 dohodly na podmínkách příměří, napsal server Axios s odvoláním na nejmenovaného vysokého amerického činitele. Mluvčí izraelské vlády dnes podle agentury Reuters uvedl, že válčící strany „směřují k dohodě, ale stále zbývá některé otázky vyřešit“.
Německý automobilový koncern Volkswagen výrazně 📉 snížil účetní hodnotu svého 21procentního podílu ve švédském výrobci baterií pro elektromobily Northvolt, který minulý týden požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací.
Česko nebude usilovat o prodloužení výjimky z evropského zákazu na dovoz ruských ropných 🛢️ produktů. Informaci agentury Reuters potvrdilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Platnost výjimky skončí 5. prosince. Zákaz dodávek produktů z ruské ropy byl schválen v rámci sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli jeho agresi vůči Ukrajině, výjimku ze zákazu dostaly kromě Česka také Slovensko a Maďarsko.
Číst více
Ocelářská divize německé průmyslové skupiny Thyssenkrupp hodlá v příštích šesti letech 📉 snížit počet zaměstnanců zhruba na 16 tisíc ze současných asi 27 tisíc. Firma podle agentury DPA oznámila, že do roku 2030 plánuje zrušit 5000 pracovních míst. O dalších 6000 se má počet zaměstnanců snížit v důsledku prodeje částí podniku a přesunu aktivit na externí poskytovatele služeb.
Číst více