Lukáš Kovanda je český ekonom, pedagog a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Do roku 2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
články autora
Obchodní válka je na spadnutí. Trumpova cla připraví Česko až o 300 miliard korun ročně
Americký prezident Donald Trump včera se vši rozhodností potvrdil, že hodlá zavést nová cla také na dovoz ze zemí Evropské unie. A zřejmě to budou masivní cla. „EU se k nám chová hrozně,“ vysvětlil. Spojené státy podle nej učiní vůči dovozu z EU „něco velmi zásadního“. Česko by Trumpova cla poškodila jako málokterou jinou evropskou zemi. Běžnou českou domácnost by tak připravila o 91 tisíc korun ročně.
Akcie hlavního indexu varšavské burzy přidávají jedenáct procent, což letos z parketu činí třetí světově nejvýkonnější trh. Budapešť je nahoře o solidních takřka osm a Praha skoro o sedm procent. Klíčovými hybateli světově znatelně nadprůměrné výkonnosti jsou americký prezident Donald Trump a jeho souputník Elon Musk
Evropská centrální banka vytváří tlak na ČNB, aby upustila od začlenění bitcoinu do svých devizových rezerv. Šéfka ECB Christine Lagardeová na tiskové konferenci prohlásila, že je přesvědčena, že bitcoin nevstoupí do rezerv kterékoli země EU, tedy nejen eurozóny.
České republice se loni podařilo elementárně stabilizovat veřejné finance. Ty totiž poprvé od roku 2019 vykázaly schodek nižší, než odpovídá úrovni tří procent hrubého domácího produktu. To je mimochodem úroveň, jejíž splnění je jedním z předpokladů přijetí eura. Splnění takové úrovně tedy rovněž představuje ono alespoň elementární stabilizaci veřejných financí.
Ceny pohonných hmot v Česku po předchozím růstu stagnují. Průměrná cena nafty klesla za poslední týden o tři haléře na 36,12 koruny za litr. U benzinu se nezměnila a zůstala na 36,74 koruny za litr.
Guvernér České národní banky Aleš Michl chce nakoupit bitcoiny za takřka 200 miliard korun. Může se tím dostat do střetu s Evropskou centrální bankou, podle níž je bitcoin „měnou zločinců“ a domečkem z karet, co se zhroutí.
Po necelém měsíci se Slovensko může vrátit k dovozu plynu z Ruska ukrajinským tranzitem. Podnik Slovenský plynárenský priemysel podle svého dnešního vyjádření pro agenturu Bloomberg vítá možnost přepravy ázerbajdžánského plynu, kterou Slovensku o víkendu nabídl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Hlavním hybatelem burz dnes nejsou cla amerického prezidenta Donalda Trumpa – a nejen pro to, že ta včera uvalená na Kolumbii pro nepřijímání deportovaných osob zase rychle odvolal poté, co se jihoamerická země podvolila. Trumpovi totiž dnes vyvstává potenciálně mnohem nebezpečnější vyzyvatel. Dosud nepříliš známý čínský startup DeepSeek může zásadně „zamávat“ perspektivou americké technologické dominance, zejména v oblasti umělé inteligence. A tedy i akciemi firem, jako je Nvidia, nebo Trumpovými plány rozvoje umělé inteligence prostřednictvím levné fosilní elektřiny.
Chorvaté jsou ze současného zdražování ve své zemi zoufalí natolik, že v pátek hromadně bojkotovali nákupní centra, obchody nebo i čerpací stanice. Klíčovým viníkem výrazné inflace, momentálně nejvyšší v eurozóně, je ale ve skutečnosti jednotná měna euro. Tedy hlavně s ním integrálně spjatá neexistence nezávislé měnové politiky. Je to varování i pro Čechy, z nichž někteří ještě stále koketují s myšlenkou přijetí eura.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj loni v prosinci zakazoval tranzit nejen ruského plynu, ale také plynu z Ruska, včetně tedy plynu, který by předtím do Ruska doputoval z Ázerbájdžánu. Nyní ale otáčí. Co se stalo?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj otočil a souhlasí s tím, k čemu se dosud neměl – totiž k přepravě zemního plynu z Ruska na Slovensko či do Maďarska přes ukrajinské území.
Maďarský premiér Viktor Orbán vyráží do boje; a na pomoc Slovensku – a za udržení levných pohonných hmot v Česku. Zablokoval totiž prodloužení sankcí EU vůči Rusku. Jejich odblokování podmiňuje splněním hned tří požadavků.
Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku se s novým rokem výrazně propadla. Čechy leká propouštění v tuzemském průmyslu kvůli drahým energiím. Naproti tomu se zvyšuje důvěra podnikatelů v průmyslu.
Izraelský premiér 👴 Benjamin Netanjahu přicestoval na návštěvu Maďarska, a to navzdory zatykači, který na šéfa vlády židovského státu vydal Mezinárodní trestní soud (ICC). Do Maďarska pozval Netanjahua premiér Viktor Orbán, jehož země zatykač ignoruje.
Firmy v Česku očekávají letos 📈 růst stavebních prací o 1,5 procenta. Obor významně podpoří rekordní investice do dopravní infrastruktury a veřejných projektů, se kterými počítá rozpočet na letošní rok. Ke zlepšení ve stavebnictví by měla přispět ale také stabilizace ekonomiky, klesající úrokové sazby a lepší dostupností financování.
Americká cla jsou tvrdou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise 👩 Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud jednání selžou, zdůraznila podle tiskových agentur.
Čína vyzvala Spojené státy, aby okamžitě ❌ zrušily jednostranná cla, a pohrozila protiopatřeními. Uvedly to dnes tiskové agentury s odvoláním na čínské ministerstvo obchodu.
Korejský premiér Han Duk-so, který je současně úřadující hlavou státu, nařídil ☝ mimořádná opatření na podporu podniků, které pocítí dopady amerických cel, včetně cel na dovoz automobilů. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské ministerstvo průmyslu.