Lukáš Kovanda je český ekonom, pedagog a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Do roku 2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
články autora
Británie pohřbívá královnu. Rozjela se nejnákladnější policejní akce v britských dějinách
Dnešní pohřeb královny Alžběty II. bude nejnákladnější jednodenní zvláštní událostí v britských dějinách. Měl by vyjít na 10 milionů liber, tedy na zhruba 280 milionů korun.
Ministr financí Zbyněk Stanjura stále počítá s mimořádnou daní uplatněnou na banky. Zatímco ve věci mimořádného zdanění energetických a petrochemických podniků bude vláda postupovat v souladu s EU, při zdanění bank chce uplatnit národní řešení. Mimořádná daň EU se totiž na bankovní sektor vztahovat nebude.
Zastropování jen přes naši mrtvolu. To ještě před létem znělo jednohlasně z úst představitelů Fialova kabinetu. Orbánovo zastropování cen pohonných hmot tehdy nazírali jako odstrašující případ, který se vymstí. Dnes je všemu jinak.
Pohonné hmoty v Česku dále zlevňují. Přetrvává však mimořádně vysoký rozdíl mezi cenou nafty a cenou benzínu. Ten je důsledkem evropské plynové krize, protože nafta slouží také jako náhražka právě plynu. Cena benzínu i kvůli vývoji v Číně by měla klesat i nadále, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Zastropování je „úsporný tarif na steroidech“, ale nemotivuje k úsporám jako v Rakousku. Jeho náklady lze odhadnout na 200 miliard korun ročně, což válečná daň ani z poloviny nepokryje.
Akcie ukrajinských firem v pondělí nečekaně prudce rostou. Akciovým investorům vhání optimismus do žil víkendový postup ukrajinských vojsk. Kritické, nebývalé selhání vojsk ruských, které jej způsobilo, může být totiž známkou hlubších problémů Putinovy armády.
Inflace poprvé od loňského června zpomaluje, což je poměrně nečekané. Uhlí či dřevo zdražují výrazněji než elektřina, neboť Češi se v obavě právě i z drahé elektřiny horečně předzásobují.
Česká vláda podle všeho zastropuje domácnostem platby za elektřinu a také zavede daň z mimořádných zisků na některá odvětví. Z výnosu této daně by se měla financovat další opatření ulevující od energetické drahoty domácnostem i firmám. Dnes to v televizi uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura. Ministr financí také chystá ambiciózní program na podporu velkého průmyslu.
Král Karel III. zdědí po zesnulé královně Alžbětě II. majetek za v přepočtu 12 miliard korun. V žebříčku nejbohatších Čechů by takový majetek stačil na 24. místo.
Bruselský energetický summit, který na pátek svolalo české předsednictví EU, bude pravděpodobně přelomový. Některá z diskutovaných řešení by domácnostem a firmám v Unii mohla od energetické drahoty ulevit, jiná ji naopak mohou vyhrotit, třeba zastropování ceny plynu. Ale popořadě...
Zesnulá královna Alžběta II. vstupuje do dějin nejen jako nejdéle vládnoucí britský monarcha, ale též „nejhodnotnější“. Pokud by britská královská rodina představovala firmu, byla by její značka, „brand“, jednou z nejhodnotnějších na světě.
Do Česka v uplynulých sedmi dnech netekl žádný plyn z Ruska. Důvodem je odstavení plynovodu Nord Stream 1. Přesto se dodávky plynu z německé do české plynovodní sítě ztenčily jen o necelých 40 procent. Důvodem je fakt, že do Česka přes Německo nadále proudí plyn z jiných zemí, než je Rusko. Zejména se jedná o Norsko.
Běžná domácnost v Česku zaplatí počátkem příštího roku za energie zhruba 12 300 korun měsíčně. Plyne to z nové prognózy americké banky Goldman Sachs, která částku odhaduje na základě současného cenového vývoje příslušných termínových kontraktů.
Americký výrobce elektromobilů Rivian získal od amerického ministerstva energetiky podmíněný souhlas s poskytnutím úvěru až za 6️⃣,6️⃣ miliardy dolarů (zhruba 160 miliard kjorun) pro výstavbu továrny ve státě Georgia. Kalifornský start-up o tom v pondělí informoval na svém webu.
Výrobce letadel Aero Vodochody loni skončil ve ztrátě 6️⃣7️⃣4️⃣ milionů korun, předloni byl čistý zisk 192 milionů korun. Tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb naopak meziročně vzrostly na čtyři miliardy korun, což souvisí i s novým výrobním programem letounu L-39 Skyfox. Aero dokončilo investice do výrobních linek i do vývoje.
Francouzský řetězec 🏪 Carrefour čelí v Brazílii bojkotu ze strany největších místních výrobců a dodavatelů masa. Podle brazilských médií jde o reakci na prohlášení šéfa Carrefouru Alexandra Bomparda, který uvedl, že řetězec nebude prodávat ve svých francouzských obchodech maso ze zemí skupiny Mercosur, do které patří i Brazílie.
Nově zvolený americký prezident Donald Trump prohlásil, že první den ve funkci 📜 podepíše nařízení o zavedení cla ve výši 25 procent na veškeré zboží z Mexika a Kanady, a zavede také dodatečné desetiprocentní clo na čínské výrobky, oznámily tiskové agentury s odvoláním na Trumpovo vyjádření na sociální síti. Trump se ujme nejvyššího úřadu 20. ledna.
Americká společnost Vista Outdoor prodá svoji divizi sportovního vybavení a zbraní Kinetic Group firmě Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada. Prodej schválili akcionáři na dnešní valné hromadě, informovala společnost Vista. Podle dřívějších informací je hodnota transakce 2️⃣,2️⃣ miliardy dolarů (zhruba 53 miliard korun).