Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr
Lukáš  Kovanda

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda je český ekonom, pedagog a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Do roku 2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.

články autora

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu

Lukáš Kovanda: Síkelův energetický tarif problém neřeší. Jen maskuje jeho příznaky

Úsporný energetický tarif lidem pomůže jen nepatrně. Nejběžněji přibližně v rozsahu maximálně kolem patnácti procent. Ministr průmyslu Jozef Síkela absolutně neřeší podstatu problému, pouze plošně a na dluh maskuje příznaky drahých energií.

Přečíst článek
Aleš Michl

Lukáš Kovanda: Nová ČNB zatím bojuje s inflací přes kurz. Týdně pálí stamiliardy rezerv

Z nových čísel k inflaci v ČR je zřejmé, že Česká národní banka bude muset nakonec i v novém složení bankovní rady přikročit k razantnímu navýšení své základní úrokové sazby, která tak letos vystoupá z nynější úrovně sedmi procent minimálně k úrovni osmi procent, ba dokonce nad ni. Je však možné, že bankovní rada si na svém prvním zasedání v novém složení dá se zvyšováním sazeb „pauzu“, jak při jmenování naznačoval nový guvernér Aleš Michl. Razance inflace však centrální banku nakonec donutí kapitulovat a sazby dále zvyšovat.

Přečíst článek
Inflace, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Češi letos chudnou nejrychleji v historii ČR. A to nejhorší teprve přijde

Dnešní čísla k inflaci dokládají, že se růst hladiny spotřebitelských cen stále nedaří ani přibrzdit. Již tak rychle roztočená inflační spirála ještě nabírá na obrátkách. Z rapidního zdražování už je problém nejen ekonomický, ale také sociální a politický. Přitom se závažnost tohoto problému ve všech daných aspektech stupňuje a to nejhorší je nadále před námi. Podzimní inflační náraz může být značně bolestivý z důvodu nevyzpytatelné situace na energetickém trhu EU a z důvodu případných dalších sankcí Západu vůči Rusku a jeho možné odvety.

Přečíst článek
panelák, Jižní Město

Lukáš Kovanda: Měsíční splátka za panelákový byt? 45 tisíc, to je nová realita

Hypotéky v Česku prudce zdražují. Podle dnes zveřejněných údajů Fincentra Hypoindexu odpovídala průměrná úroková sazba počátkem července 6,24 procenta. Za poslední měsíc tak stoupla o další citelnou 0,53 procenta. Hypotéky jsou nejdražší od počátku milénia. Jsou dražší dokonce i než těsně před globální finanční krizí, jež vrcholila v letech 2008 a 2009. Ta tehdy následně způsobila pokles cen tuzemských nemovitostí.

Přečíst článek
Par euro a dolar

Lukáš Kovanda: Energie a ECB stahují euro pod dolar

Euro dnes zřejmě po skoro dvaceti letech bude nominálně slabší než dolar. Obě měny jsou blízko prolomení takzvané parity.

Přečíst článek
Obchodní centrum - ilustrační snímek

Lukáš Kovanda: Pandemické úspory už Češi utratili. Teď se bojí utrácet

Češi výrazně omezují své útraty, inflace se začíná výrazně projevovat. Pandemický polštář už spotřebitelé vyčerpali, či jej dále v obavě z finanční budoucnost vyčerpávat nechtějí.

Přečíst článek
Začala pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1

Lukáš Kovanda: Historický moment, do EU neteče téměř žádný ruský plyn

Ukrajina kvůli vrácení turbíny spílá Kanadě: „Vrážíte nám dýku do zad“. Ode dneška bude EU prakticky bez ruského plynu, s turbínou však Rusko podle Berlína přichází o záminku, proč Nord Stream 1 nezprovoznit.

Přečíst článek
Nord Stream 1

Jedna turbína může rozhodnout o tom, zda Česko letos padne do recese

V současnosti nejsledovanějším a nejdiskutovanějším průmyslovým zařízením světa je bezesporu jedna konkrétní turbína, co odešla na údržbovou opravu do kanadského Montrealu. Poslal ji tam Gazprom, ruský plynárenský gigant, jejž ovládá Kreml. Jenže turbína nemůže zpět do Ruska. Kanada totiž v červnu zavedla sankce na ruský ropný a plynárenský průmysl, které znemožňují export právě takových zařízení do Ruska.

Přečíst článek
Česká národní banka, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: ČNB v květnu bránila korunu. Spálila přitom 3,5 miliardy eur

Po jmenování Aleše Michla guvernérem vydala Česká národní banka letos v květnu na obranu koruny celkem zhruba 3,5 miliardy eur. Plyne to z údajů banky. To odpovídá bezmála 87 miliardám korun dle nynějšího kursu.

Přečíst článek
topení

Teplá voda jen na příděl. Němci dramaticky šetří na plynu

Plynová krize v Německu se z průmyslu začíná šířit také do domácností, kanceláří či volnočasových center, informují dnešní Financial Times. Lidé v zemi už podle listu čelí realitě přidělování teplé vody, resp. možnosti ji mít k dispozici pouze v předem učených částech dne, dále dochází ke snižování teploty centrálního vytápění, zhasínání pouličních světel nebo zavírání plaveckých bazénů.

Přečíst článek
Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Berlín žádá Kanadu, aby vrátila Rusku turbínu a zbavila tak Kreml výmluv. Jinak hrozí propad i české ekonomice

Německý ministr hospodářství Robert Habeck žádá kanadskou vládu, aby vrátila Rusku turbínu do plynovodu Nord Stream 1. Kanada ji zadržuje v souladu se sankcemi. Pokud by ji Rusku vydala, sankce poruší. Berlín ji k tomu přesto vyzývá, protože se obává propadu své ekonomiky v důsledku nedostatku ruského plynu, jenž hrozí právě kvůli chybějící turbíně.

Přečíst článek
tankování, čerpací stanice

Lukáš Kovanda: Ceny benzínu i nafty mírně klesají. Razantněji budou padat příští týden

Paliva v Česku během prvního prázdninového týdne zlevnila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se ve středu prodával u čerpacích stanic v průměru za 47,91 koruny, před týdnem byl o dva haléře dražší. O 14 haléřů zlevnila nafta, nyní stojí litr dieselu průměrně 48,13 koruny.

Přečíst článek
Vladimir Putin, prezident Ruska

Ruská ekonomika letos poklesne jen o 3,5 procenta, méně než Česko v letech 2009 nebo 2020

Pokles ruské ekonomiky letos bude nečekaně mělký, prognózují největší americké banky jako JP Morgan nebo Citigroup. První jmenovaná, největší banka USA, nově počítá s poklesem ruské ekonomiky čítajícím pouze 3,5 procenta. Jednalo by se tak o dramaticky slabší propad, než jakému ruské hospodářství čelilo v letech 2008 a 2009, v době světové finanční krize, nebo v roce 2020, kdy propukla covidová pandemie.

Přečíst článek
Seberme plynu zelenou visačku, pomáhá Putinovi, chtějí odhlasovat europoslanci

Lukáš Kovanda: Seberme plynu zelenou visačku, pomáhá Putinovi, chtějí odhlasovat europoslanci

Poslance Evropského parlamentu dnes čeká stěžejní hlasování. Rozhodnou totiž, zda zemnímu plynu a jaderné energii udělí visačku zeleného zdroje.

Přečíst článek
Dukovany

Lukáš Kovanda: Europarlament nejspíše odmítne jádro a plyn jako zelený zdroj

Europarlament zítra asi odmítne jádro a plyn jako zelený zdroj, tlačí na to i Kyjev. Naopak USA zrušením cel na čínské zboží, tedy i ruskou ropu, oslabí západní sankce proti Rusku.

Přečíst článek

News box

Saúdská Arábie dojednala s několika společnostmi v oblasti těžby kovů a hornictví devět investičních dohod za více než 3️⃣5️⃣ miliard rijálů (224,6 miliardy korun). Dohody byly oznámeny na Světové investiční konferenci, která se koná v Rijádu. Investory jsou firmy z Číny, Indie, Austrálie či Kanady, uvedla dnes agentura Reuters.
Italský finanční ústav Banco BPM se  brání nevyžádané nabídce na převzetí od domácí konkurence UniCredit. Nabídka zhruba za deset miliard eur (253 miliard korun) banku BPM podhodnocuje, svazuje jí ruce při strategických transakcích a vytváří nová rizika pro akcionáře. S odkazem na sdělení BPM to dnes uvedla agentura Reuters.
Téměř o 2️⃣ miliony korun přišla jednapadesátiletá žena z Olomoucka při snaze zhodnotit své úspory investicí do kryptoměny. Podle kriminalistů však naletěla podvodníkům, kteří se vydávali za makléře. Při snaze vydělat peníze si vzala několik úvěrů, peníze na jejich rady poslala do kryptopeněženky. Ta však zůstala prázdná a žádné peníze jí vyplaceny nebyly, informovala mluvčí olomoucké policie Ivana Skoupilová.
Český hrubý domácí produkt (HDP) letos vzroste o jedno procento, v příštím roce růst zrychlí na 2️⃣,4️⃣ procenta. Střednědobý potenciální růst ale brzdí strukturální problémy ekonomiky, jako nedostatek pracovních sil a pomalý růst produktivity práce, uvedla dnes v hodnotící zprávě mise Mezinárodního měnového fondu v Česku. Potenciální růst české ekonomiky odhaduje na dvě procenta.
Česko zatím  nezískalo zhruba čtyři miliardy korun z Národního plánu obnovy (NPO) na dlouhodobou péči o seniory a postižené. Nedokončilo ještě potřebné reformy. O uvolnění sumy jedná s Evropskou komisí, uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Předpokládá, že Česká republika požadované milníky splní v prvním čtvrtletí příštího roku, poté by zadržené peníze mohla dostat. 
Strojírenský Kovosvit MAS Machine Tools ze Sezimova Ústí  skončí v konkurzu, majetek firmy se prodá. Na dnešní schůzi věřitelů o této formě úpadku společnosti rozhodla většina přítomných věřitelů, proti byli dva. Kovosvit navrhoval reorganizaci společnosti, tu většina věřitelů naopak zamítla. Soud vydá v následujících dnech rozhodnutí, Kovosvit se proti němu hodlá odvolat.
Nálada v německém exportním průmyslu se v listopadu poprvé za půl roku 👍 zlepšila, mezi podniky nicméně panuje nejistota ohledně kroků příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to z průzkumu, o jehož výsledcích dnes informoval mnichovský hospodářský institut Ifo.
Cena bitcoinu dnes dopoledne prudce klesla a přechodně se dostala až pod 9️⃣3️⃣ tisíc dolarů (2,24 milionu korun), což byl za uplynulých 24 hodin pokles o více než pět procent. Podle analytiků jde o přirozenou korekci, bitcoin má podle nich stále šanci překonat hranici 100 tisíc dolarů, uvedl specializovaný server CoinDesk.
V kauze společnosti Městská realitní agentura Havířov, která má na starosti správu a údržbu bytového a nebytového fondu města, policie obvinila další osobu a 3️⃣ firmy. Loni v dubnu si obvinění vyslechlo šest lidí, těm policisté nyní trestní stíhání rozšířili o další zločiny. Vše se týká machinací při zadávání veřejných zakázek či přijímání úplatku, uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.
Zhruba třetina Němců si 🙏 přeje vládu velké koalice, tedy konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), uvádí průzkum institutu INSA pro deník Bild. Čtvrtina Němců by uvítala vládu unie a Alternativy pro Německo (AfD), která by po očekávaných únorových parlamentních volbách mohla být početně možná, ale je předem politicky vyloučená. CDU/CSU s AfD spolupracovat odmítá, protože ji považuje za krajně pravicovou.
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme