Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr
Lukáš  Kovanda

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda je český ekonom, pedagog a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Do roku 2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.

články autora

Peníze, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Dobrá zpráva pro Fialovu vládu, rating Česka je stále velmi vysoký

Jedna ze tří světově významných ratingových agentur, Standard & Poor’s, potvrzuje České republice dosavadní rating a také výhled do nadcházející doby. Dlouhodobý korunový dluh Česka je tak nadále hodnocený na stupni AA, cizoměnový dluh pak na stupni AA-. Výhled je nadále stabilní.

Přečíst článek
Plynovod Jamal

Kreml couvá. Platba za plyn v rublech už není bezpodmínečně nutná

Kreml včera upřesnil podobu nového mechanismu platebního styku s odběrateli ruského plynu z takzvaných nepřátelských zemí, mezi něž patří i členské státy EU. Složí-li „nepřátelští“ obchodní partneři ruského plynárenského gigantu Gazprom svá eura, příp. dolary na devizový účet Gazprombanky, ruské státní banky, plyn poteče do EU i tehdy, pokud Gazprombanka nepřevede získané devizy v rubly. Znemožnění převodu ovšem v takovém případě nesmí být důsledkem případných dalších sankcí na Rusko uvalených.

Přečíst článek
nákupy, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Českou ekonomiku nakopli spotřebitelé. Už ale bude jen hůř

Hrubý domácí produkt České republiky letos v první čtvrtletí stoupl meziročně o 4,6 procenta. Překonal tak drtivou většinu očekávání. Mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali ve střední hodnotě svých odhadů růst pouze o 4,3 procenta. Za svižným růstem ovšem z podstatné části stojí také citelně ponížená srovnávací základna loňského prvního čtvrtletí, kdy byla ekonomika stále v sevření silných protipandemických opatření.

Přečíst článek
PKN Orlen, doprava

Další razantní zdražování benzinu nepřijde. Petrochemické firmy spoléhají na alternativní zdroje

Pohonné hmoty v ČR zatím odpojení Polska a Bulharska od ruského plynu výrazněji nezdraží. Největší provozovatel čerpacích stanic v ČR, polský Orlen, ale hlásí 50procentní nárůst zisku, i kvůli válce a sankcím.

Přečíst článek
čerpací stanice, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Připravte se, plná nádrž může stát nehorázný balík

Polsko, Bulharsko přichází o ruský plyn. Další na řadě je pravděpodobně Itálie. Pokud se celá EU odpojí od ruského plynu, bude litr benzinu či nafty v Česku stát minimálně 60 korun.

Přečíst článek
Plynovod Jamal - ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Gazprom hrozí snížením dodávek plynu i do Česka. Když budou Poláci krást

Gazprom varuje, že sníží dodávky i plynu pro Česko, pokud bude Polsko přepravovaný plyn krást. „Rozděl a panuj“. Parafrázujeme-li proslulý Churchillův výrok, EU měla na vybranou mezi svým vlastním odpojením od ruského plynu a mezi hanbou. Zvolila hanbu. A Rusko jí vypne plyn.

Přečíst článek
Bývalý americký prezident Donald Trump

Lukáš Kovanda: Muskův „deal“ zvyšuje Trumpovy šance na návrat do Bílého domu

Šéf automobilky Tesla kupuje za 44 miliard dolarů sociální síť Twitter a hodlá ji stáhnout z burzy. Stažení z burzy mimo jiného znamená, že Musk se stane jednoznačným pánem Twitteru. Twitter se z korporace, jež musí vyvažovat zájmy svých jednotlivých akcionářů, a navíc ještě politické a jiné tlaky, stane podnikem jednoho muže. V uplynulé době přitom Musk několikrát naznačil, že není spokojený s tím, jak v rámci tohoto neustálého vyvažování dopadá to, co by mělo být Twitteru nejvlastnější, tedy samotná svoboda slova.

Přečíst článek
vysoké účty

Lukáš Kovanda: Zdražování prohlubuje frustraci Čechů. Je čas konat, pane premiére

Ekonomická nálada Čechů dramaticky padá, je nejníže od roku 2012. Fialova vláda by měla vystupovat aktivněji, jinak mocně nahraje opozici.

Přečíst článek
Škoda Auto, ilustrační foto

Tisknou se biliony peněz, ale není co za ně koupit. A to je inflace

V pandemii fabriky na auta zavřely, případně omezily výrobu. Přišel čipový hladomor. Nyní zase kvůli válce na Ukrajině nejsou kabelové svazky. Počet vyrobených aut proto klesá. Za „starých časů“ by automobilky část pracovníků propustily, právě kvůli omezení výroby. Proč držet zaměstnance, kteří nic nedělají? Jenže „staré časy“ minuly – nyní se tisknou biliony peněz a prohlubuje se rekordně dluh, přičemž se vzniklé peníze shazují z pomyslných helikoptér mezi lidi i firmy.

Přečíst článek
Pohonné hmoty, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Pokud se EU odpojí od ruských energií, benzín bude v Česku za šedesát

Německo spadne do recese, pokud dojde k odpojení dodávek ruského plynu, ropy a uhlí do Evropské unie. Jeho ekonomika by se letos propadla o takřka dvě procenta. Vyplývá to z včera zveřejněných propočtů Bundesbanky. Cena ropy Brent by podle ní v případě zastavení dodávek vylétla až nad 170 dolarů za barel. Takže pohonné hmoty by se v Česku prodávaly minimálně za 60 korun na litr. Před úplným odpojením EU od ruské ropy dále varuje americká ministryně financí Janet Yellenová. Jak moc je scénář odpojení nyní reálný?

Přečíst článek
nákupy, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Jak za komunistů. Kontrola marží u potravin vrací Česko do dob centrálního plánování

Fialovu kabinetu kontrolování marží zachutnalo. A tak si po březnovém spuštění sledování cenotvorby čerpacích stanic nyní posvítí také na prodejce potravin. Ve své podstatě je jakákoli kontrola marží pošlapáváním svobody podnikání, takže by ji jeden čekal třeba od sociálních demokratů nebo spíše od komunistů.

Přečíst článek
čerpací stanice, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Kontroly marží čerpaček zabraly, paliva zlevňují. Otázkou je, jak dlouho ještě

Kontrola marží čerpacích stanic řízená z ministerstva financí zdá se zafungovala. Ceny pohonných hmot klesají navzdory růstu velkoobchodních cen paliv.

Přečíst článek
Plynovod Jamal, ilustrační foto

Odpojení od ruského plynu je blíže, než si myslíme. Itálie už je připravena

Itálie je prvním z klíčových odběratelů ruského plynu v EU, jenž je připravený se od něj zcela odpojit. Země včera uvedla, že tak učiní, když požadavek Kremlu na nový způsob plateb za plyn bude v rozporu se sankcemi. Podle nálezu právníků pracujících pro Evropskou komisi a Evropskou radu v takovém rozporu skutečně je. Konečné slovo však musí ještě vyřknout Evropská komise.

Přečíst článek
Pěstitelé rýže v Asii

Hrozí citelné zdražení rýže, které se zatím růst cen vyhýbal. Češi ji přitom spořádají historicky rekordní množství

Češi konzumují tolik rýže jako nikdy. Podle nejnovějších dat ČSÚ spořádají takřka osm kilogramů rýže na hlavu ročně. Brzy však mohou mít problém. V Asii hrozí prudké zdražení rýže. Nejsou totiž hnojiva. A pokud ano, tak drahá. Takže asijští pěstitelé musí omezovat produkci. Což se dotkne celého světa.

Přečíst článek
pneumatika, ilustrační foto

Nedostatek ruských sazí a návrat covidu v Číně radikálně zdraží pneumatiky

Řidiči s koncem zimy opět přezouvají. Letní pneumatiky ale kvůli dubnovému ochlazení zatím nasadila jen zhruba pětina z nich. Každopádně ať už využívají pneu letní, zimní či celoroční, letos si nebývalé připlatí. A bude hůř.

Přečíst článek

News box

Evropský výrobce automobilů 🚗 Stellantis plánuje zavřít svůj závod na výrobu dodávek Vauxhall v britském Lutonu, protože chce sloučit výrobu užitkových vozů v zemi pouze do jednoho závodu. Ohroženo je více než 1100 pracovních míst. Uvedla to dnes společnost.
O úřad soudce v Mexiku se uchází téměř 5️⃣0️⃣ tisíc lidí, napsal španělský deník El País. V neděli skončila lhůta pro podávání přihlášek do prvních přímých voleb soudců, jejichž první část se bude v Mexiku konat příští rok v červnu. Přímá volba soudců vyvolala v zemi i v zahraničí silné kritiky.
Česko 👍 uspělo v dnešní volbě a společně se Severní Makedonií zasedne ve Výkonné radě Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Rusko zůstane mimo i v další sezoně, sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Francouzská vláda 🤝 podpoří fungování jedné elektrárny na biomasu společnosti GazelEnergie, která je součástí podnikatelského impéria českého miliardáře Daniela Křetínského, uvedla náměstkyně ministryně pro energetiku Olga Givernetová, která elektrárnu v obci Gardanne na jihu Francie navštívila. 
Úřad práce 📉 zúží seznam poboček, které se chystá uzavřít. Místo původně plánovaných 83 jich bude asi pět desítek. Dál by měla zůstat zatím v provozu pracoviště v takzvaných obcích s rozšířenou působností, tedy ve větších místech. S rušením se počítá s v menších obcích, po jednání s generálním ředitelem úřadu práce Danielem Krištofem řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Saúdská Arábie dojednala s několika společnostmi v oblasti těžby kovů a hornictví devět investičních dohod za více než 3️⃣5️⃣ miliard rijálů (224,6 miliardy korun). Dohody byly oznámeny na Světové investiční konferenci, která se koná v Rijádu. Investory jsou firmy z Číny, Indie, Austrálie či Kanady, uvedla dnes agentura Reuters.
Italský finanční ústav Banco BPM se  brání nevyžádané nabídce na převzetí od domácí konkurence UniCredit. Nabídka zhruba za deset miliard eur (253 miliard korun) banku BPM podhodnocuje, svazuje jí ruce při strategických transakcích a vytváří nová rizika pro akcionáře. S odkazem na sdělení BPM to dnes uvedla agentura Reuters.
Téměř o 2️⃣ miliony korun přišla jednapadesátiletá žena z Olomoucka při snaze zhodnotit své úspory investicí do kryptoměny. Podle kriminalistů však naletěla podvodníkům, kteří se vydávali za makléře. Při snaze vydělat peníze si vzala několik úvěrů, peníze na jejich rady poslala do kryptopeněženky. Ta však zůstala prázdná a žádné peníze jí vyplaceny nebyly, informovala mluvčí olomoucké policie Ivana Skoupilová.
Český hrubý domácí produkt (HDP) letos vzroste o jedno procento, v příštím roce růst zrychlí na 2️⃣,4️⃣ procenta. Střednědobý potenciální růst ale brzdí strukturální problémy ekonomiky, jako nedostatek pracovních sil a pomalý růst produktivity práce, uvedla dnes v hodnotící zprávě mise Mezinárodního měnového fondu v Česku. Potenciální růst české ekonomiky odhaduje na dvě procenta.
Česko zatím  nezískalo zhruba čtyři miliardy korun z Národního plánu obnovy (NPO) na dlouhodobou péči o seniory a postižené. Nedokončilo ještě potřebné reformy. O uvolnění sumy jedná s Evropskou komisí, uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Předpokládá, že Česká republika požadované milníky splní v prvním čtvrtletí příštího roku, poté by zadržené peníze mohla dostat. 
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme