Elon Musk a Vivek Ramaswamy byli Trumpem jmenováni do čela nově vytvořeného úřadu pro vládní efektivitu (Department of Government Efficiency, DOGE). Excentrický miliardář nyní vede Debyrokratizační ministerstvo, které má konečně vysušit bažinu ve Washingtonu a zatnout tipec pro Deep State. Protikorupční expert David Ondráčka popustil uzdu fantazie a sepsal skeč v podobě fiktivního rozhovoru byrokrata s Elonem Muskem.
Česko se v dohledné době stane čistým plátcem do EU rozpočtu a EU fondů k nám poteče v příštích letech citelně méně. Jsme na to připraveni, máme plán B? EU fondy jsou zdánlivě nudné a technické téma. Reálně jsou důležitou součástí veřejných rozpočtů a měla by se nad nimi vést vášnivá politická a společenská debata.
Zvolení Trumpa logicky otevřelo úvahy po větší strategicky bezpečnostní kapacitě Evropy, a tím i Česka. Může tedy Česko dávat 4 procenta HDP na obranu? Může, ale musí na to připravit administrativní kapacity na ministerstvu obrany. Ty zatím nejsou dostatečné, aby se takové peníze daly efektivně využít a obřích akvizic a investic kvalitně a bez větších problémů zvládnout.
Americké volby jsou top politická událost roku. Viděl jsem osobně jen malou výseč Ameriky, ale pár postřehů nabízím. Americká demokracie má tolik specifik, že paralely k Evropě nebo dokonce Česku téměř vůbec nesedí. Volební systém se swing states, primárky, bombastický způsob vedení kampaní, její financování nebo forma lobbingu a prosazování zájmů. Amerika je pořád země neomezených možností, ale výhody využije čím dál omezenější počet lidí, a to volby podle mě rozhodne.
Gruzínci bojují už dlouho o svou evropskou budoucnost. Víkendová brutální manipulace a doslova ukradení voleb ze strany vládnoucí strany, jsou pro tento evropský směr fatální ranou.
Každý ví, že stanice technické kontroly (STK) a měření emisí (SME) jsou jen hra na kontrolu. Je to dlouhé roky zkorumpovaný a záměrně pokřivený systém, na kterém všichni potichu participujeme. Platíme poplatek, dostaneme za něj razítko, můžeme jezdit a je nám jedno, jestli to auto někdo skutečně zkontroloval. Většina lidí tuší, že to je jen na oko, ale roky to procházelo, dělali jsme, že je to v pohodě. Teď se začínají ledy prolamovat, zatím velmi opatrně a určitý kredit zaslouží ministr dopravy Kupka. Pokud se opravdu naštvou řidiči, může to situaci změnit opravdu.
EU vymyslela směrnici o odlesňování pod zkratkou EUDR, a povedl se jí těžký nesmysl. Je to tažené záměrem chránit přírodu a bránit úbytku lesů ve světě, ale prakticky to je neproveditelný předpis. Povede to jen ke zbytečné byrokracii firem (velkých i malých), masivnímu švindlování, korupci a hře na ochranu přírody. Tisíce firem v celé EU i Česku budou muset prokazovat, že nepřispívají k odlesňování na druhém konci světa, když dováží suroviny z Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky. Ale to reálně nepůjde, reporty se budou falšovat. Dopadne to jako úplně zbytečný „bruselský potěmkin“.
Nový, aktuální zátah policie a zatýkání manažerů největší městské firmy v Česku, dopravního podniku 100% vlastněného Prahou, se stává takovým folklórem. Je to horký politický brambor, který přeskakuje z ruky do ruky a stále vpřed. Situace vyžaduje radikálnější řešení. Jaké? To prozrazuje protikorupční expert David Ondráčka.
Reforma sociálních dávek je jedna z mála větších reforem této vlády. Je vedena dobrými úmysly efektivity a adresnosti, ale má v sobě hodně děr, které mohou přinést opačný efekt.
Velmi potichu a bez zájmů médií postupuje privatizace poměrně strategického majetku státu, většinového podílu v opravárenských kapacitách Letiště Praha (Czech Airlines Technics).
Bývalý prezident Miloš Zeman oslavil 80. narozeniny, ale byl to spíš středoevropský politický summit, pohled do temné budoucnosti a jakýsi teambuilding příští vládnoucí kliky v Česku.
Ve stínu emotivního rozpadu vládní koalice a dynamických bojů o pozice na hejtmanstvích, proběhne tento víkend druhé kolo senátních voleb. Nabízí se otázka, zdali je Senát spíš odkladiště obnošených a čekárna plná nudy, anebo aktivní pojistka demokracie. Jde o důležitý prvek ústavního systému? Co senátoři skutečně mohou ovlivnit, jaké mají pravomoci a v čem jde jen o volbu třetiny okresních ombudsmanů?
Krajské volby tento víkend opět ukáží, jak úsměvně málo se v Praze a celostátních médiích ví o skutečných zájmech a osobních i mocenských vazbách v regionech. Jak povrchně o nich referujeme jen přes osoby lídrů, ale hejtman kraj sám neřídí, reálně je jen jedním z radních. Kraje jsou dnes především vlivné dotační struktury a to definuje zájmy, o které se na nich hraje. Kolem toho se pochopitelně točí i krajské volby a následné sestavování vládních koalic, řízení klíčových krajských holdingů a příspěvkovek, tak funguje i sponzoring kandidátů.
Používám sociální sítě a občas na nich tvořím obsah. Twitter (budu tomu tak říkat dál) se stává víc a víc místem zuřivých kulturních válek, kde převládá hlučné prázdno. Kýč, sběr lajků a stádovitost jsou všudypřítomné. Každý den na Twitteru přináší novou bezvýznamnou „válku“, urážky a ostrakizaci od lidí s anonymními přezdívkami nebo přímo k tomu placených. Sarkasmus se mění ve škleb, obnošené vtipy v zoufalý boj o kousek digitální pozornosti.
Po delší době jsem měl možnost strávit chvíli v New York City, pro mě hlavním městě světa. Nabízím pár postřehů z města, které miluji. New York je svérázný vesmír plný energie a nekonečných možností, dynamiky a změn, ale taky kontrastů, rozmanitosti, konkurence, jazyků. Pořád se tady něco děje a mění, město nikdy nespí, ale zároveň ony tradiční ikonické jistoty drží - Coney Island, Central Park nebo Brooklyn Bridge. Stojí za to zažít aspoň chvíli Big Apple, onen Gotham City, a hlavně zažít Newyorčany.
V Berlíně dnes demonstrovalo proti spolupráci s Alternativou pro Německo (AfD) 1️⃣6️⃣0️⃣ tisíc lidí. Pořadatelé podle agentury DPA odhad policie považují za nepřesný, sami hovoří až o čtvrt milionu protestujících. Další desítky lidí demonstrovaly v několika německých městech.
ČSOB od března lidem ❌ přestane proplácet šeky, které vystavili klienti zahraničních bank. Od května takzvanou šekovou službu zcela ukončí Komerční banka. Napsal to server Penize.cz.
Spojené státy dotují Kanadu stovkami miliard dolarů, ačkoli nic od svého severního souseda ❌ nepotřebují. Dnes to na pozadí celních sporů napsal na své síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Kanaďany znovu vyzval, aby se připojili k USA, čímž by získali lepší vojenskou ochranu a zbavili se cel.
Evropská unie ☝ odpoví na nespravedlivá cla, která by mohl zavést americký prezident Donald Trump na zboží z unijních zemí. Podle agentury AFP to dnes řekl mluvčí Evropské unie. Trump v pátek oznámil bez dalších podrobností, že se chystá zavést cla na unijní zboží. Brusel také lituje sobotního rozhodnutí amerického prezidenta zavést cla na Kanadu, Mexiko a Čínu.
Telefonní služba zajišťující komunikaci vězňů s jejich rodinami a známými čelí ❌ výpadku. Informaci serveru iDNES.cz potvrdila mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová. Dodavatel služby podle ní intenzivně pracuje na obnově systému, který pravděpodobně čelí hackerskému útoku. Situace se týká všech vězeňských zařízení v republice a není jisté, zda ještě dnes bude služba fungovat.
Guvernér České národní banky Aleš Michl měl podle premiéra 👨 Petra Fialy (ODS) vládu předem informovat o kritizovaném záměru, podle něhož by centrální banka mohla mít až pět procent rezerv v kryptoměně bitcoin. Fiala to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. I když je ČNB institucí nezávislou na vládě, její guvernér by měl takovéto kroky s kabinetem konzultovat, míní Fiala.
ODS s TOP 09 podle předsedy vlády a občanských demokratů Petra Fialy ✅ podpoří schválení novely zákoníku práce i v případě, že do ní neprosadí výpověď bez udání důvodů. Fiala v dnešních Otázkách Václava Moravce přiznal, že pro tuto změnu nemá podporu ani v rámci koaličního tábora.
V příštím volebním období je pro Česko reálné 📈 zvýšit výdaje na obranu ze současných dvou procent HDP na tří procenta, pokud bude nynější koalice ve vládě, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). V rozpočtu na příští rok chce dosáhnout zvýšení částky na obranu na 2,1 nebo 2,2 procenta HDP, aby měla vláda rezervu a s jistotou dosáhla minimálně dvouprocentní hranice výdajů.
K obnovení česko-slovenských mezivládních konzultací nejsou podle premiéra 👨 Petra Fialy (ODS) podmínky ani důvod důvod. Příčinou jsou nynější zahraničně politické aktivity slovenské vlády v čele s Robertem Ficem (SMER), například jeho jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Vyloučení napadené země z jednání mezi USA a Ruskem o ukončení ruské války na Ukrajině by bylo ☝ velmi nebezpečné. V rozhovoru s agenturou AP to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko podle něj nechce jednat o příměří ani diskutovat o jakýchkoliv ústupcích, protože má na frontě aktuálně převahu.