Válka na Ukrajině už trvá šílených devět let, a nikoli jen rok, kdy začala celoplošná agrese Ruska. Bohužel konec války zatím není na dohled, píše v komentáři pro Newstream David Ondráčka, protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International. „Probírají se všemožné aspekty, podle mě je nejhorší dopad na běžné lidi. Ti denně umírají, trpí pod bombardováním, převrátil se jim život naruby, mají zničená města a domy a mnozí musí před válkou prchat,“ uvádí s tím, že aktuálně je osm milionů uprchlíků v zahraničí (nejvíc v Německu a Polsku, pak v Česku), a dalších skoro 6 milionů je vnitřně vysídlených a nemůžou domů.
Přijímací testy vytvořené státním Cermatem zaspaly dobu. Spíš než schopnosti dítěte hodnotí ochotu rodičů věnovat čas individuální přípravě a zaplatit přípravné kurzy, píše ve svém komentáři David Ondráčka, protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International.
Havlovi zpíval v devadesátkách nadčasově Nohavica. Pane prezidente, ústavní činiteli, píšu vám, že moje děti na mě zapomněly. Chci jen kousek štěstí, proto jsme přece zvonili klíčema na náměstí. Vy mě pochopíte, vy se poradíte, vy mě zachráníte...
Prezidentem se stane Petr Pavel, jsem o tom přesvědčen, píše ve svém komentáři protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. Poslední týden kampaně ale bude výživný. Ondráčka nabízí několik tezí, co se může dít, až opadne vřava kampaně a rozdivočené emoce. Jak bude vypadat krajina po bitvě.
První kolo voleb skončilo remízou Pavla a Babiše, ostatní kandidáti propadli. Babiš okamžitě ostře zaútočil, bez skrupulí spustil smršť lží a útoků, neštítí se ničeho, nemá dno. Bude chtít demotivovat voliče soupeře, aby volit nešli vůbec. A začal také obchodovat pro druhé kolo voleb.
Prezidentská kampaň jede konečně naplno, závěrečné dny budou vyhrocené. Kandidáti už nemají co ztratit, budou útočit a napadat soupeře, píše pro Newstream David Ondráčka, protikorupční expert a bývalý ředitel české pobočky Transparency International.
Havel, Klaus a Zeman. To byla velká prezidentská trojka, která v dobrém i špatném definovala našich 33 demokratických let po sametové revoluci. Nový prezident nebo prezidentka může ukončit období velké politické trojky a zahájit éru Druhé polistopadové republiky. A nejen symbolicky, ale taky reálně pootočit kormidlo politiky a nasměrovat společnost do budoucna. Bylo by to potřebné a nadějné.
Evropskou unií třese kauza Katargate, zatčena a obviněna z úplatkářství byla místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová, další lobbisté a bývalí politici. Chytli je v hotelu přímo při přebírání tašek narvaných eury (což samo působí jako příběh z minulé doby, dnes se to ale dělá elegantněji). Nikdo v Bruselu teď neví, na koho všechno bude vyšetřování mířit.
Vláda navrhla a Parlament přijal malou novelu služebního zákona. Od ledna na ministerstvech zaniknou funkce odborných náměstků, ti budou poníženi na vrchní ředitele sekcí a budou dělat stejnou práci jako doteď. Ale hlavně na jejich místa přijdou političtí náměstci, protože se ruší omezení v počtu náměstků členů vlády.
Orbán je protřelý politický praktik a cynik, z Maďarska si postupně udělal oligarchickou autokracii. Zničil právní stát a dělbu moci, stát de facto obsadil na všech úrovních, vytvořil si pro svou stranu výhodná volební pravidla, podmanil justici a média, opozici ostřeluje vládními kampaněmi za veřejné peníze, všechny pojistky demokracie marginalizoval – no a účty mu zatím platí Evropa, píše ve svém komentáři David Ondráčka, bývalý ředitel Transparency International ČR.
Naprostá většina společenských problémů je dnes svou povahou komplexní a vyžaduje spolupráci a nadresortní koordinaci. Stát ale bohužel stále funguje resortně, drží se striktně pravomocí a gescí jednotlivých ministerstev. To brzdí efektivní práci státní správy, způsobuje ne-efektivitu a stojí hodně peněz. Mnoho úředníků i politiků si to dobře uvědomuje, ale stejně se s tím roky nedaří téměř nic udělat. Na resortismus narazí každý, kdo chce něco měnit a mnohé pozitivní snahy na něm troskotají. Je čas překonat resortismus, tu metlu čehokoliv pozitivního ve státní správě, míní bývalý šéf české Transparency International David Ondráčka.
Proběhly nám komunální volby, ustavila se nová zastupitelstva měst. Postupně se koaličně domlouvají rady měst, známe už většinu starostů, primátorů a radních. Teď nastává jeden z klíčových úkolů komunálních politiků, dobře nastavit a kontrolovat městské firmy.
Svět se valí šílenou rychlostí, média chrlí nové zprávy, maniakálně hltáme povrchní novinky a do krve válčíme v kulturních válkách na sociálních sítích. Dívejme se za pěnu dní. Nabízím několik trendů, které vidím v oblasti států, firem, médií, administrativ. Jsou platné ve světě i u nás, míní bývalý šéf Transparency International v Česku David Ondráčka.
Náš senátní volební systém je trochu jako návštěva ve zmrzlinárně. V první kole si můžete vybrat podle chuti něco speciálního, jiného, zvláštní příchuť – třeba melounovou nebo dračí ovoce. A ve druhém kole už máte většinou na výběr jen vanilkovou nebo čokoládovou. Nic moc a pořád dokola to samé. Proč mají lidi chodit na zmrzku dvakrát, když nakonec dostanou vždy vanilkovou? Pojďme to změnit. Senát by se měl volit jednokolově, navrhuje bývalý šéf Transparency International v Česku David Ondráčka.
Starý vtip říká, že v českých komunálních volbách v malých obcích nekandidují politické strany, ale hasiči, myslivci a fotbalisti. A všichni v dresu nezávislých kandidátů a sdružení. Naše komunální politologie je vlastně docela jednoduchá, až ladovsky idylická, komentuje bývalý šéf české Transparency International David Ondráčka.
V nemocnici zemřel na následky zranění při dnešním výbuchu v Moskvě 👨 Armen Sarkisjan, šéf boxerské federace takzvané Doněcké lidové republiky (DNR), tedy mezinárodně neuznaného proruského separatistického útvaru na východě Ukrajiny, který nyní Moskva okupuje. O jeho smrti napsal ruský server Kommersant s odvoláním na svůj zdroj v bezpečnostních složkách.
Energetická skupina ČEZ za loňský a letošní rok investuje do oprav a modernizace přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku více než 8️⃣0️⃣0️⃣ milionů korun. Investice směřují zejména do obnovy důležitých částí turbosoustrojí, která v této přečerpávací vodní elektrárně slouží už téměř 30 let. Stamilionové investice zajistí v příštích letech spolehlivý provoz elektrárny Dlouhé stráně.
Míra inflace v eurozóně se v lednu 📈 zvýšila na 2,5 procenta z prosincového tempa 2,4 procenta, uvedl v rychlém odhadu statistický úřad Eurostat. K růstu přispěly zejména ceny energií. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, nejsou v něm tedy ani data za Českou republiku. Meziměsíčně ceny o 0,3 procenta klesly.
Posilování investic Evropské unie do obranného průmyslu je pro ČR 👍 výhodné, a to i ekonomicky. EU by se měla zaměřit na koordinaci akvizic, míní premiér Petr Fiala (ODS). Dále řekl, že cílem jednání je mimo jiné zlepšit přístup ke zdrojům financování obranného průmyslu.
Energetická společnost ČEZ od února 📉 zlevnila fixované ceny elektřiny. Dodávky se závazkem nabídne za cenu meziročně nižší o 28 procent. Energie postupně zlevňují i další dodavatelé.
Británie by se mohla vyhnout zavedení cel ze strany USA, i když její jednání, co se týče obchodu, je nemístné, uvedl americký prezident 👴 Donald Trump. O víkendu Trump uvalil rozsáhlá cla na Mexiko, Kanadu a Čínu a prohlásil, že k nim určitě dojde i v případě Evropské unie. Vyvolal tím obavy z rozsáhlé obchodní války, která by narušila hospodářský růst a zvýšila ceny pro spotřebitele, připomněla agentura Reuters.
EU musí být v jednáních o clech s USA aktivní a hájit své zájmy. Nástroje k dobré dohodě má, uvedl premiér 👨 Petr Fiala (ODS) před odletem na neformální summit unijních lídrů. Jednat budou v Bruselu především o posílení obranyschopnosti unie. Vztahům se Spojenými státy, jejichž politika se mění po nástupu staronového prezidenta Donalda Trumpa, se budou věnovat také.
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v lednu opět 📉 zhoršily. Pokračuje tak oslabení sektoru, které trvá nepřetržitě od června 2022. Útlum ale zpomalil, když index nákupních manažerů (PMI) stoupl na 46,6 bodu z prosincových 44,8 bodu. Dnes o tom informovala společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.
Míra inflace v Turecku v lednu 📉 zvolnila na 42,12 procenta z prosincového tempa 44,38 procenta, oznámil dnes turecký statistický úřad. Výsledek zaostal za odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters očekávali pokles v průměru na 41,2 procenta. Turecko má zdaleka nejvyšší inflaci ze všech evropských zemí.
Americká vláda se chystá ❌ uzavřít agenturu pro mezinárodní rozvoj (USAID), která největším americkým oficiálním poskytovatelem zahraniční pomoci. Podle agentury Reuters to uvedl miliardář Elon Musk, jehož prezident Donald Trump pověřil škrty ve státní správě a regulacích. Britský deník The Guardian už o víkendu informoval, že webové stránky USAID nejsou dostupné.