Autor je analytik Asociace pro mezinárodní otázky se zaměřením na moderní dějiny a současnost Velké Británie a Irska a ekonomickou a sociální politikou západních zemí. Mimo to působí i jako historik, novinář a publicista. Pravidelně publikuje v médiích komentáře a analýzy k zahraničnímu dění.
články autora
Karel Pučelík: Návrat k normálu se nekoná. Kde je Trump, tam je chaos. Nikdo neví, co bude zítra
Donald Trump sice nakonec ustoupil a nejhoršího scénáře jsme byli ušetřeni. Zatím. O žádný návrat k normálu se ale nejedná, následující týdny a měsíce můžou ještě dost šokovat a bolet. Jeho slovu není radno důvěřovat, což okolní svět a ekonomiku staví do velmi nekomfortní pozice. Lze se nějak připravit?
Budoucí vláda si dává za úkol opět z Německa udělat evropského lídra. Plánuje snižovat daně, masivně investovat, posílit domácí firmy a najít víc peněz pro obranu. To vše ve stínu cel Donalda Trumpa a války na Ukrajině.
Pád finančních trhů sice může působit tak, že se děje za zavřenými dveřmi Wall Street, City a dalších světových burz. Důsledky si však najdou cestu i do peněženek běžných Američanů, včetně voličů Donalda Trumpa. Obávat se mohou například o svoje důchody. Ustojí to Trumpova administrativa?
Na americká cla doplatí celý svět, nikdo nebude vítězem. Ani Donald Trump, ačkoli se za něj nyní považuje. Svou vlajkovou loď totiž udělal z politiky, o kterou ani jeho voliči příliš nestojí. Podpora Američanů i politiků jeho vlastní strany navíc není tak jednoznačná, jak to může nyní jevit.
Donald Trump dnešek překřtil na „den osvobození“. Nejspíš chystá další cla k sérii těch, která už svými exekutivními příkazy zavedl. Všechny mají za cíl narovnat údajně nespravedlivou obchodní politiku vůči USA a nakopnout domácí ekonomiku. Bude to fungovat? Z příkladu automobilového průmyslu je patrné, že mnohé americké firmy neskončí na straně vítězů, ale ve výčtu obětí.
Francouzský soud zakázal symbolu tamější krajní pravice kandidovat v příští prezidentských volbách. Ambiciózní, populistické a antiimigrační Národní sdružení rozsudek uvrhl do nejistoty. Může vůbec pomýšlet na další úspěchy bez jména Le Pen v čele? Po zvolení Donalda Trumpa i po jeho soudních třenicích se však další vývoj těžko odhaduje.
Evropské lídry rozděluje přístup k americkým clům. Někteří chtějí Donalda Trumpa uchlácholit ústupky, někteří chtějí zaútočit na amerických technologický sektor a další alibisticky čekají, až se bouře přežene. Je lepší před americkým prezidentem kapitulovat nebo risknout tvrdou odpověď?
Média po nedávných volbách takřka okamžitě korunovala šéfa křesťanských demokratů Friedricha Merze novým německým kancléřem. Stále je nejpravděpodobnější příští hlavou vlády, ale koaliční jednání se začínají táhnout a konzervativní program drobit, což obrazu „železného kancléře“, který se chystá rozbít odkaz Angely Merkelové, příliš nepomáhá.
Londýnští řidiči kultovních černých taxíků sami sebe považují za světovou elitu, ale zájem o profesi klesá. Proč absolvovat až nesmyslně náročný test a kupovat nákladnější elektromobil, když mohou výrazně snadněji začít jezdit v barvách Uberu? Z nového průzkumu vyplývá, že za aktuálního stavu je černý taxík ohroženým druhem a do pár let bude jen položkou v historii britské metropole.
Donald Trump svými kroky i slovy zpochybňuje systém americké demokracie a dělby moci. Nejradši by se zbavil všeho, co nevyhovuje jeho politice. Ovládá administrativu i Kongres, ale na soudce zatím nedosáhne. Právě ti však jsou jednou z mála zbývajících pojistek před prezidentskou neomezenou mocí.
Nástup Donalda Trumpa takřka ze dne na den změnil fungování mezinárodní politiky. Obětí je mnoho – a jednou z nich je NATO. Ještě nedávno velmi viditelná instituce se bude muset v novém rozdrobujícím se světě poprat o své místo.
Grónsko míří k nezávislosti, potvrdily i výsledky včerejších voleb. Je to jejich právo a je to zcela pochopitelné. Není však radno sedat na lep vábení Spojených států. Donald Trump slibuje ráj na zemi, ale jeho přístup je ryze koloniální. Dánsko může Gróňanům nabídnout to, čeho Trump není schopen – důstojné partnerství.
Budoucí kanadský premiér Mark Carney chce s Donaldem Trumpem tvrdě vyjednávat. 51. státem USA se za Kanada za jeho vlády evidentně nestane. Své spoluobčany zase hodlá přesvědčit posunem těžiště liberální politiky na ekonomická témata, aby ho ve funkci ponechali déle než do letošních voleb.
Pohodlně se usaďte, vévodkyně Meghan vás vezme na návštěvu. A bude velká pohoda. Pohoda musí být, i kdyby měla téct krev. Sotva začalo jaro, ale tohohle horkého kandidáta na nejzbytečnější pořad roku bude těžké překonat.
Americký viceprezident J. D. Vance si na nedostatek pozornosti světových médií nemůže stěžovat. Zatímco se snaží působit mocně a rozhodně, v Bílém domě je beznadějně vedlejší postavou, a světovým lídrům demokratického světa je pro smích.
Tžby za starožitné a sběratelské předměty na portálu Aukro v březnu meziročně klesly o 4,2 procenta na zhruba 173,1 milionu korun. Ve srovnání s únorem byly tržby naopak o 7,6 procenta vyšší. Mezi nezajímavější položky, které lidé v březnu vydražili, patřila sada osmi zlatých mincí z roku 2011, sběratel za ni zaplatil 556 tisíc. Za půl milionu korun se prodal také zlatý desetidukát sv. Václava z roku 1934.
Téměř polovina Čechů ve věku nad 65 let se setkala s nějakou formou on-line podvodu. Čtyři procenta oslovených se přitom nějakým druhem podvodu nechala oklamat. V testu, v němž měli senioři rozpoznat on-line podvod od pravdivé informace, v některých případech obstála jen necelá třetina. Vyplývá to z průzkumu projektu Neviditelní, který provedl mezi více než 500 seniory nad 65 let.
Tým českých vědců získal bronzovou 🥉 medaili ve světové soutěži autonomních dronů 🚁v Abú Zabí. Do finále se přes kvalifikace probojoval ve všech čtyřech disciplínách a třetí se umístil v závodě, v němž šlo o dosažení maximální rychlosti autonomního letu.
Číst více
Zavádění cel mezi Spojenými státy a Evropskou unií vyvolává nejistotu v českém zemědělství 🚜, přímé dopady na české farmáře ale nebudou výrazné, shodují se odborníci. Problém podle nich může představovat například nárůst cen některých vstupů, jako je sója nebo zemědělská technika, případně narušení obchodních toků v pivovarnictví 🍺.
Americká cla mohou zpomalit český hospodářský růst, není ale pravděpodobné, že by způsobila také rychlejší růst spotřebitelských cen. Riziko takzvané stagflace, tedy hospodářské stagnace za zvýšené inflace, panuje především ve Spojených státech. Vyplývá to z analýzy společnosti Purple Trading.
Číst více
Ceny vajec 🥚 🍳v USA dosáhly nového rekordu 6,23 dolaru za tucet. Děje se tak i přes pokles velkoobchodních cen a ústup ptačí chřipky na farmách, píše agentura AP. Zdražování vajec zasáhlo i Evropskou unii. Výrazně stouply ceny v březnu především v Belgii a České republice.
Číst více
Britský parlament v sobotu na mimořádném zasedání schválil, aby vláda převzala kontrolu nad ocelárnou British Steel ⚙ vlastněnou čínskou firmou Jingye Group. Informoval o tom zpravodajský server BBC.
Číst více
Americký prezident Donald Trump doufá, že jeho celní politika zejména přiměje americkou technologickou společnost Apple vyrábět iPhony 📱 ve Spojených státech. Navzdory tomu, že Trump postupně zatížil dovoz z Číny 145procentními cly, je přesun výroby nepravděpodobný, píše agentura AP. USA navíc zařadily smartphony do zboží, kterého se nová vlna dovozních přirážek netýká.
Číst více
Opoziční hnutí ANO v březnu oslabilo na 35,5 procenta a koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a lidovci, posílila na 19 procent, vyplývá z volebního modelu 🗳 agentury Kantar CZ.
Americký ministr zdravotnictví 👨⚕️ Robert F. Kennedy mladší slibuje, že do září zjistí příčinu autismu. Zavázal k "masivnímu testování a výzkumnému úsilí", píše server BBC. Odborníci označili jeho snahu za zcestnou a nerealistickou. Jde o složitý syndrom, který lékaři zkoumají po desetiletí.