Autor je analytik Asociace pro mezinárodní otázky se zaměřením na moderní dějiny a současnost Velké Británie a Irska a ekonomickou a sociální politikou západních zemí. Mimo to působí i jako historik, novinář a publicista. Pravidelně publikuje v médiích komentáře a analýzy k zahraničnímu dění.
články autora
Karel Pučelík: Kde sebrat body populistům? Zaměřte se na bydlení
Starý kontinent čelí před evropskými volbami další vlně populismu. Vhodným bitevním polem, na kterém se mohou tradiční a antisystémové strany utkat, je politika výstavby bydlení. Většina demokratických lídrů však na rostoucí ceny bydlení kouká jak premiér na německou Nutellu.
Republikánské primárky v New Hampshire vyhrál Donald Trump, který se následně opřel do své jediné konkurentky Nikky Haleyové. Mezi demokraty uspěl Joe Biden, i když v podivných a bezvýznamných volbách o hlasy oficiálně vůbec nestál. Rýsuje se tak repríza posledního prezidentského duelu.
O kandidátech na předsedu Evropské komise toho zatím víme poskrovnu, konkrétní jméno zatím odtajnili jen socialisté. Ale schválně, komu bez googlení jméno Nicolase Schmita něco řekne? Je alespoň známo, jak má probíhat kampaň uchazečů v případě, že jsou zároveň aktuálními členy komise.
Mnoho vedoucích postav amerických firem chápe, jaké riziko by přinesl návrat Donalda Trumpa do Bílého domu. Druhé období by pravděpodobně bylo horší než to první. Veřejně už o tom však šéfové společností nemluví. Mohlo by se jim to vymstít.
Na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu se hovoří o mnoha tématech od umělé inteligence, přes zdanění bohatých po tenze mezi Západem a Čínou.
Rozmach umělé inteligence je bezpochyby příležitost, ale někteří na něj dost mohou i doplatit. Kdo je v ohrožení? Zjednodušeně řečeno, záleží na tom, kde žijete. A také jak se k přechodu k umělé inteligenci světoví lídři postaví.
Americký exprezident Donald Trump navzdory všem soudům a obviněním vyhrál první kolo souboje o republikánskou nominaci v Iowě. Množina jeho protikandidátů se zužuje, ale jeho nejbližší soupeři stále doufají v průlom. Více se ukáže příští týden.
Mimořádně oblíbená královna Markéta II. abdikovala po více než půlstoletí z dánského trůnu. Prý je třeba předat vládu další generaci. Jak se štíhlá a moderní monarchie promění?
Britské zdravotnictví se v evropském zdravotnictví stává poslední dobou jakýmsi odstrašujícím případem. Podfinancování, stávky a dlouhé čekací lhůty na zákroky. Dnešní stav podle odborníků začíná připomínat některé nešvary z minulého století. Naštěstí však ne všechny.
Miliony Číňanů vyráží na zasněžené svahy pod širým nebem i v krytých areálech. Přestože nejde o nejlepší příklad levného sportu pro masy, vyzývá je k tomu i komunistická vláda. Má k tomu hned několik důvodů.
Šéf Evropské rady Charles Michel se chystá kandidovat do Evropského parlamentu. Evropští lídři musí urychleně začít hledat jeho nástupce, jinak v citlivém období kolem eurovoleb nahrají Viktoru Orbánovi. Je to sebestředné, tvrdí politikovi kritici.
Donald Trump ještě nevyhrál republikánské primárky, ale prezident Joe Biden už se připravuje na duel s ním. Zdá se, že pokud se tato dvojice skutečně znovu utká, budou mít podzimní volby přídech osudové konfrontace.
Už dva státy USA zakázaly exprezidentu Donaldu Trumpovi kandidovat v tamějších primárkách. Je tak prvním prezidentským kandidátem, který čelí takovému odporu. Ačkoli se jedná o malé státy, mohou jejich kroky Trumpově kampani pěkně zavařit.
Bývalý francouzský předseda Evropské komise Jacques Delors byl možná nejdůležitější osobností dějin evropské integrace. Za jeho působená vznikaly základní kameny, na kterých stojí dnešní podoba Evropské unie. Žádné křivé banány a pomazánková másla, Delors byl státníkem s vizí.
O nejvíce překvapivý krok letošního roku se v britské politice postaral premiér Rishi Sunak, když šéfem diplomacie jmenoval jednoho ze svých předchůdců, strůjce brexitového referenda Davida Camerona. Otázkou je, komu tím prospěje?
Americký prezident Donald Trump v sobotu uvalí 25procentní cla na dovoz z Kanady a Mexika a desetiprocentní clo na dovoz z Číny. Uvedla to dnes mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.
Ceny ropy 🛢 jsou dnes bez větších změn. Za týden směřují ke ztrátě z obav před 25procentními cly, které plánuje na zboží z Kanady a Mexika uvalit americký prezident Donald Trump.
Pražská burza po osmi růstových týdnech v řadě oslabila 📉. Index PX v týdnu klesl o 0,8 procenta na 1871,1 bodu. Nejvíce v uplynulém týdnu posílily akcie pojišťovací skupiny VIG, naopak největší pokles zaznamenaly akcie bankovní skupiny Erste.
Číst více
Poslanci německého Spolkového sněmu dnes neschválili ❌ návrh zákona opoziční konzervativní unie CDU/CSU, jehož cílem bylo omezit migraci. Nenaplnily se tak obavy, že bude návrh zákona poprvé v dějinách spolkové republiky schválen pomocí hlasů Alternativy pro Německo (AfD), která bývá označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu.
Česká měna dnes oslabila 👎 k euru o osm haléřů na 25,19 koruny za euro a vůči dolaru o 14 haléřů na 24,23 koruny za dolar. Podle analytiků na korunu působí posilující dolar a vyjádření z České národní banky ohledně úrokových sazeb.
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dnes vyšplhala 📈 na maximum za 15 měsíců, překročila 53 eur (přes 1300 korun) za megawatthodinu (MWh). Za jejím růstem stojí předpovědi chladnějšího počasí a obavy kolem doplňování zásobníků, uvedla agentura Reuters.
Číst více
Americký Federální úřad pro letectví omezuje na dobu neurčitou lety vrtulníků 🚁 v okolí washingtonského letiště Ronalda Reagana, sdělil dnes agentuře Reuters nejmenovaný činitel úřadu. Opatření přichází poté, co se v blízkosti letiště vojenská helikoptéra ve středu srazila s přistávajícím dopravním letadlem ✈.
Vývoz ruského zemního plynu přes plynovod TurkStream do Evropy se v lednu vyšplhal na rekordních 🔝 více než 50 milionů krychlových metrů denně. Informovala o tom dnes agentura Reuters. TurkStream vede z Ruska přes Černé moře do Turecka a na Balkán.
Doručování balíků přes Balíkovnu České pošty 📯 od března zdraží kvůli rostoucím nákladům o šest korun. Třeba zákazníci registrovaní u Balíkovny nově za tuto službu zaplatí od 75 korun a neregistrovaní od 85 korun.
Salvador změnil pravidla pro používání bitcoinu 🏧, tamní obchodníci už nebudou povinni přijímat platby v této kryptoměně a i stát omezí její používání. Informoval o tom server BBC Mundo s tím, že bitcoin už nebude v této středoamerické zemi oficiální měnou. Tou se tam stal v září 2021 vedle amerického dolaru.