Autor je analytik Asociace pro mezinárodní otázky se zaměřením na moderní dějiny a současnost Velké Británie a Irska a ekonomickou a sociální politikou západních zemí. Mimo to působí i jako historik, novinář a publicista. Pravidelně publikuje v médiích komentáře a analýzy k zahraničnímu dění.
články autora
Jeden z návratů roku. Středoevropská diplomacie dostane silný hlas
Středoevropská politika má nového jestřába, na místo šéfa polské diplomacie se totiž vrací Radek Sikorski. Prostořeký politik si ovšem bude lépe rozumět s partnery v EU a NATO než ve Visegrádu.
Spaceport na nejsevernějším místě Skotska i celého Spojeného království získal potřebnou licenci a od příštího roku může posílat satelity do vesmíru. Bude prvním zařízením svého druhu v západní Evropě.
Americká společnost je polarizovaná a podobně se posunula i tamější média. Hrozí, že své čtenáře budou jen utvrzovat v jejich názorech, což zdravou veřejnou debatu nerozproudí, varuje britský týdeník. Zvláště před prezidentskými volbami.
Britští poslanci v úterý schválili nový vládní návrh na deportace migrantů do nesvobodné Rwandy. Daňové poplatníky už teď plán stál stovky miliard liber, je navíc neetický a nemá politickou perspektivu. Přesto všechno na něm ale konzervativci sveřepě trvají.
Nigel Farage má za sebou sedm neúspěšných pokusů o vstup do britského parlamentu, i přesto však ostrovní politiku ovlivnil jako málokdo. A ovlivňuje ji stále, i když momentálně nemá žádnou funkci, a zrovna se za přítomnosti kamer zavírá do bedny plné hadů.
Poté, co ústavní soud shodil návrh rozpočtu Scholzova kabinetu, musí ministři „najít“ 17 miliard eur. Jinak z velkého plánu na ekologickou transformaci průmyslu moc nezůstane.
Republikánští odpůrci Donalda Trumpa zkouší svůj patrně poslední tah, jak exprezidentovi zabránit k získání nominace. Bývalé guvernérce Nikki Haleyové vyslovují podporu a posílají peníze, i když šance nemá příliš velké.
V Dubaji se v těchto dnech scházejí politici a klimatičtí odborníci, aby zamezili dalšímu plundrování planety. Jen tak od stolu to ale nepůjde. Pro změnu je důležitá politická vůle, ale i součinnost celého světa.
Když někdo zemře bez dědice, nastoupí citlivá otázka, co bude s jeho majetkem. Obvykle ho získá stát, ale třeba v anglickém Manchesteru nebo Liverpoolu s nadsázkou pomůže králi zaplatit výměnu kotle nebo nová okna. Může za to stovky let stará praxe.
Dvě století stará záležitost odvlečených antických soch tento týden způsobila mezinárodní roztržku mezi Británií a Řeckem. Ať už se na ni díváte z jakéhokoliv úhlu, Sunakova vláda z ní vychází opět jako nečitelný a malicherný partner.
Prý by se za posledních desetiletí těžko hledal americký prezident, který by s ním nějakým způsobem nespolupracoval. Henry Kissinger byl aktérem řady přelomových událostí moderní historie a byl uznávaným teoretikem i vyhledávaným poradcem. Někdejší americký ministr zahraničí zemřel ve středu ve věku 100 let.
Radikálové, krajní pravice i respektovaní státníci se vešli do výběru osmadvacítky nejvlivnějších osobností evropské politiky, který každoročně vytváří magazín Politico. Pozitivně z něj vychází i prezident Petr Pavel.
Spojené státy už měsíce drancuje fentanyl, ročně zabije desetitisíce lidí. Evropa je vůči této droze, která je asi padesátkrát silnější než heroin a navíc i levnější, dosud takřka imunní. Podle britského týdeníku The Economist za to může sociální stát, kterého si ale ne všichni dostatečně váží.
V politickém srdci Evropy poprvé vyhrála volby protievropská a populistická strana Geerta Wilderse. Pro Nizozemsko je to otřes, ale změnu kurzu ještě nutně přinést nemusí. Záleží na povolebních vyjednáváních, která budou složitá.
Bohatí se svými jachtami a tryskáči znečišťují svět, ale fatální důsledky dopadají na ty nejchudší. Je třeba zasáhnout proti klimatické nerovnosti, tvrdí globální organizace Oxfam, která o problému vydala rozsáhlou studii.
Americký prezident Donald Trump v sobotu uvalí 25procentní cla na dovoz z Kanady a Mexika a desetiprocentní clo na dovoz z Číny. Uvedla to dnes mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.
Ceny ropy 🛢 jsou dnes bez větších změn. Za týden směřují ke ztrátě z obav před 25procentními cly, které plánuje na zboží z Kanady a Mexika uvalit americký prezident Donald Trump.
Pražská burza po osmi růstových týdnech v řadě oslabila 📉. Index PX v týdnu klesl o 0,8 procenta na 1871,1 bodu. Nejvíce v uplynulém týdnu posílily akcie pojišťovací skupiny VIG, naopak největší pokles zaznamenaly akcie bankovní skupiny Erste.
Číst více
Poslanci německého Spolkového sněmu dnes neschválili ❌ návrh zákona opoziční konzervativní unie CDU/CSU, jehož cílem bylo omezit migraci. Nenaplnily se tak obavy, že bude návrh zákona poprvé v dějinách spolkové republiky schválen pomocí hlasů Alternativy pro Německo (AfD), která bývá označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu.
Česká měna dnes oslabila 👎 k euru o osm haléřů na 25,19 koruny za euro a vůči dolaru o 14 haléřů na 24,23 koruny za dolar. Podle analytiků na korunu působí posilující dolar a vyjádření z České národní banky ohledně úrokových sazeb.
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dnes vyšplhala 📈 na maximum za 15 měsíců, překročila 53 eur (přes 1300 korun) za megawatthodinu (MWh). Za jejím růstem stojí předpovědi chladnějšího počasí a obavy kolem doplňování zásobníků, uvedla agentura Reuters.
Číst více
Americký Federální úřad pro letectví omezuje na dobu neurčitou lety vrtulníků 🚁 v okolí washingtonského letiště Ronalda Reagana, sdělil dnes agentuře Reuters nejmenovaný činitel úřadu. Opatření přichází poté, co se v blízkosti letiště vojenská helikoptéra ve středu srazila s přistávajícím dopravním letadlem ✈.
Vývoz ruského zemního plynu přes plynovod TurkStream do Evropy se v lednu vyšplhal na rekordních 🔝 více než 50 milionů krychlových metrů denně. Informovala o tom dnes agentura Reuters. TurkStream vede z Ruska přes Černé moře do Turecka a na Balkán.
Doručování balíků přes Balíkovnu České pošty 📯 od března zdraží kvůli rostoucím nákladům o šest korun. Třeba zákazníci registrovaní u Balíkovny nově za tuto službu zaplatí od 75 korun a neregistrovaní od 85 korun.
Salvador změnil pravidla pro používání bitcoinu 🏧, tamní obchodníci už nebudou povinni přijímat platby v této kryptoměně a i stát omezí její používání. Informoval o tom server BBC Mundo s tím, že bitcoin už nebude v této středoamerické zemi oficiální měnou. Tou se tam stal v září 2021 vedle amerického dolaru.