Autor je analytik Asociace pro mezinárodní otázky se zaměřením na moderní dějiny a současnost Velké Británie a Irska a ekonomickou a sociální politikou západních zemí. Mimo to působí i jako historik, novinář a publicista. Pravidelně publikuje v médiích komentáře a analýzy k zahraničnímu dění.
články autora
Líní zaměstnanci nebo špatní manažeři? Proč někde práce na dálku funguje a jinde ne
Jestli si vedení firem a manažeři stěžují na to, že jim zaměstnanci na home office ruinují produktivitu, tak to mnohdy vypovídá více o firmě než o zaměstnancích. Data stanfordského ekonoma tvrdí, že dobří manažeři dokážou lidi ukočírovat i z domova.
Americkému prezidentovi Bidenovi by bylo na konci druhého funkčního období 86 let. Sílí názory, že na druhou kandidaturu je to již příliš. Mezi demokraty ale nemá vážného konkurenta – a v americké společnost se navíc z vrcholu neodchází.
Britská vláda oddálila konec spalovacích motorů a v rámci změny klimatické politiky kuriózně zrušila i neexistující opatření. Rozčílila tak odborníky, automobilky i některé přední konzervativce. Politické zisky přitom patrně budou minimální.
Do finančních problémů se bez povšimnutí dostává mnoho samospráv po celém světě, ale ve Velké Británii záležitost dostává nový rozměr. Před několika týdny se totiž dostal do úzkých Birmingham, který je s více než milionem obyvatel druhým největším městem Spojeného království (formálně je dokonce největším, protože Londýn se skládá mnoha menších celků). Městská rada je dokonce největším komunálním tělesem napříč celou Evropou.
Dvaadevadesátiletý Rupert Murdoch odchází z čela mediálního impéria, které desítky let kontroverzně ovlivňuje americkou i britskou politiku. Že by se strategie Fox News a dalších médií, však změnila očekávat nelze. Ostatně i odstoupení je možná tak trochu „na oko“.
Američtí republikáni se pustili do dalšího útoku na prezidenta Joea Bidena. Jako záminka posloužil jeho problematický syn Hunter. Pokud ale nepřijdou s novými důkazy, zůstane pokus o impeachement jen součástí nevybíravého politického boje.
Král Karel III. je trochu někým jiným, než býval aktivistický a pokrokový princ Charles. Nový britský panovník je po roce na trůnu velmi opatrným reformátorem, který spíše navazuje odkaz své matky Alžběty II.
Úcta amerických republikánů k Ronaldu Reaganovi přežívá i trumpovskou dobu. Zatím. Biden, ačkoli je hegemonem primárek, na své demokratické předchůdce v hodnocení úspěšnosti mezi spolustraníky ztrácí.
V průzkumech před republikánskými primárkami se takřka z ničeho nic na předních příčkách objevuje jméno miliardáře a biotechnologického podnikatele Viveka Ramaswamyho, který se prezentuje jako Trumpův skandály nezatížený dědic. Třeba skončí jako jeho viceprezidentský kandidát. Pro USA by však jeho úspěch byl znepokojující, pro Evropu špatný – a pro Ukrajinu dost možná katastrofální.
Otroctví je třináctou komnatou britské smetánky. Ale například potomci slavné rodiny Gladstoneů za podíl na otroctví v Karibiku omluvili. Z obchodu s otroky těžil i expremiér William Gladstone, kterého si historické učebnice spojují spíše s liberálními reformami.
V Argentině kulminují problémy s vysokou inflací a vysokým zadlužením. Mizerná ekonomická situace ovlivňuje domácí politiku a vznáší otázky nad kroky Mezinárodního měnového fondu, který je k argentinské finanční morálce benevolentní.
O britském expremiérovi se veřejně příliš nemluví. Podle nové analýzy je ale po více než šestnácti letech po odchodu z funkce stále velmi vlivnou postavou nejen ostrovní politiky. V jeho institutu, který zaměstnává stovky lidí po celém světě, to prý chodí podobně, jako před dvaceti lety v Downing Street 10.
Americký exprezident a favorit republikánských primárek Donald Trump nakonec neušel obvinění za svou roli v tři a půl roku starém vyplenění Kongresu. Na scénu se kvůli němu vrací zákon z bouřlivé doby po občanské válce.
Nárůst turismu přináší regionům miliony, ale také nezanedbatelné vedlejší ztráty. Například ve Walesu si uvědomují jeho důležitost, včetně krátkodobých pronájmů, ale chtějí ohleduplnější systém.
Americký prezident Donald Trump v sobotu uvalí 25procentní cla na dovoz z Kanady a Mexika a desetiprocentní clo na dovoz z Číny. Uvedla to dnes mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.
Ceny ropy 🛢 jsou dnes bez větších změn. Za týden směřují ke ztrátě z obav před 25procentními cly, které plánuje na zboží z Kanady a Mexika uvalit americký prezident Donald Trump.
Pražská burza po osmi růstových týdnech v řadě oslabila 📉. Index PX v týdnu klesl o 0,8 procenta na 1871,1 bodu. Nejvíce v uplynulém týdnu posílily akcie pojišťovací skupiny VIG, naopak největší pokles zaznamenaly akcie bankovní skupiny Erste.
Číst více
Poslanci německého Spolkového sněmu dnes neschválili ❌ návrh zákona opoziční konzervativní unie CDU/CSU, jehož cílem bylo omezit migraci. Nenaplnily se tak obavy, že bude návrh zákona poprvé v dějinách spolkové republiky schválen pomocí hlasů Alternativy pro Německo (AfD), která bývá označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu.
Česká měna dnes oslabila 👎 k euru o osm haléřů na 25,19 koruny za euro a vůči dolaru o 14 haléřů na 24,23 koruny za dolar. Podle analytiků na korunu působí posilující dolar a vyjádření z České národní banky ohledně úrokových sazeb.
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se dnes vyšplhala 📈 na maximum za 15 měsíců, překročila 53 eur (přes 1300 korun) za megawatthodinu (MWh). Za jejím růstem stojí předpovědi chladnějšího počasí a obavy kolem doplňování zásobníků, uvedla agentura Reuters.
Číst více
Americký Federální úřad pro letectví omezuje na dobu neurčitou lety vrtulníků 🚁 v okolí washingtonského letiště Ronalda Reagana, sdělil dnes agentuře Reuters nejmenovaný činitel úřadu. Opatření přichází poté, co se v blízkosti letiště vojenská helikoptéra ve středu srazila s přistávajícím dopravním letadlem ✈.
Vývoz ruského zemního plynu přes plynovod TurkStream do Evropy se v lednu vyšplhal na rekordních 🔝 více než 50 milionů krychlových metrů denně. Informovala o tom dnes agentura Reuters. TurkStream vede z Ruska přes Černé moře do Turecka a na Balkán.
Doručování balíků přes Balíkovnu České pošty 📯 od března zdraží kvůli rostoucím nákladům o šest korun. Třeba zákazníci registrovaní u Balíkovny nově za tuto službu zaplatí od 75 korun a neregistrovaní od 85 korun.
Salvador změnil pravidla pro používání bitcoinu 🏧, tamní obchodníci už nebudou povinni přijímat platby v této kryptoměně a i stát omezí její používání. Informoval o tom server BBC Mundo s tím, že bitcoin už nebude v této středoamerické zemi oficiální měnou. Tou se tam stal v září 2021 vedle amerického dolaru.