Dlouhodobě sleduje trendy v oblasti biochemie, wellnesu, technologií a biohackingu. Absolvovala řadu kursů, zabývá se konzultantstvím v oblasti životního stylu a longevity pro VIP klientelu. Vystudovala VŠE Mezinárodní vztahy, žila v Británii a USA, pracovala mimo jiné v Evropské komisi a designových agenturách.
články autora
Biohacking: Med a další produkty včel jsou zapomenutým zdrojem prospěšných látek
Včelí produkty lidstvo používá odnepaměti. Nejpoužívanějším výrobkem včelí kolonie je bezesporu med. Používá se primárně jako potravina, ale má také nespočet léčivých efektů na lidský organismus. Pořizujeme si kvalitní med, ideálně přímo od včelaře. Med by neměl být zahříván nad zhruba 40 stupňů, aby si zachoval všechny látky s pozitivními účinky. Med totiž obsahuje zbytky pylu a propolis, a díky tomu řadu enzymů, vitamínů, minerálů a fytochemikálií.
Sezónními čerstvými plodinami konzumovanými v prosinci jsou nejčastěji ty exotické, dovezené ze vzdálených krajů. Našemu zdraví vždy prospívá zařazení ovoce a zeleniny do našeho jídelníčku, podle výzkumů i ty zavařené, usušené či jinak zpracované také dodají benefity našemu organismu. Vždy je tedy lepší konzumovat nějakou zeleninu a ovoce, než žádnou. Pokud bychom se chtěli vydat cestou našich předků, ti v této době konzumovali uchovanou kořenovou zeleninu, košťáloviny, sušené ovoce a luštěniny.
Přelomová studie ukázala, že konzumace středomořské stravy s vyšším obsahem polyfenolů zlepšuje mozek, pomáhá snižovat váhu i obvod břicha. Navíc se příznivě projevuje na krevním tlaku i hladině cukru v krvi.
Pupalkový a brutnákový olej jsou zdravými oleji, které se ale příliš nehodí k vaření. Důvodem je vysoká cena a zdravotní benefity, které vyzývají k jejich použití spíše jako léčiva. Jedním z hlavních důvodů jejich léčebného využití je vysoký obsah specifického druhu polynenasyceného tuku, gama-linolenová kyseliny (GLA), které patří do kategorie omega 6.
V podzimních plískanicích je horký čaj vítaným občerstvením jak doma, tak venku v restauracích a kavárnách. V našich zeměpisných šířkách jsou nejoblíbenějšími druhy čaje černý, bylinkový, ovocný a zelený. Společné mají to, že nás vnitřně zahřejí, povzbudí trávení, hydratují a dodají specifické mikroživiny v tom konkrétním typu čaje obsažené.
I v nynějším chladném počasí je sezóna čerstvých potravin, a to nejen těch z holandských skleníků. Stále můžeme vyjít na zahradu a posbírat řadu druhů zeleniny a dokonce i ovoce. Nadšenci pro staré druhy plodin mají nyní možnost sklízet mišpule, což je druh ovoce příbuzný růžím a šípkům. Jejich konzumace je specifická tím, že se plody musí nechat na stromě přemrznout a buď uskladnit, nebo nechat v průběhu zimy na stromě a sklízet postupně.
Lví hříva, botanicky korálovec ježatý, latinsky hericium erinaceus je jedlá a medicinální houba používaná zejména v čínské medicíně po tisíce let. Tam je jí připisován posilující vliv na srdce, plíce, ledviny, játra a slezinu a tím podporuje dobré trávení a vyrovnává hladinu energie. Díky znatelným účinkům byla houba poslední desetiletí zkoumána i vědci, kteří zjistili řadu nepopiratelných benefitů pro zdraví lidského organismu.
Použití specifických rostlin a bylin v naší denní rutině v tomto ročním období nám přinese řadu benefitů. Podle typu rostliny a naší motivace experimentovat je můžeme použít jako přísadu do jídla, udělat si odvar ve formě čaje, konzumovat v doplňcích stravy jako extrakt či kapsle.
Černucha setá, latinsky Nigella sativa, nebo také černý kmín je semínko rostliny, která je po staletí pěstována jako koření a medicinální bylina původem ze Středomoří. Kmínu příbuzná není, ale kulinářsky se používá obdobně, proto dostala toto jméno. Jako koření se používá do kari směsí a podobných jídel s tím, že chuťově je semeno aromatické a připomíná kombinaci cibule, černého pepře a oregana. Z černuchy se lisuje olej, který lze použít v kuchyni jako výraznou složku jídla či jako léčivo.
Kolostrum je dnes populární doplněk stravy, vhodný jak pro děti, tak pro dospělé. Jedná se o první mléko vytvořené v mléčných žlázách savců, které se tvoří ještě v těhotenství a krátce po porodu. Jeho složení je odlišné od toho, které má normální „zralé mléko“, a tím má také jiné účinky. Kravské mléko je pro lidi samozřejmě primárně potravinou, vzácné kolostrum je ale díky koncentraci specifických látek spíše léčivem. Až několik dní trvá, než se u savčí matky vytvoří mateřské mléko v podobě, jak ho známe. Do té doby se potomkovi dostává kolostra jako malého množství potravy.
S příchodem studeného počasí se často z našeho jídelníčku vytrácí pestrost. A to je škoda. Podzim nabízí mnoho chutných plodů, které jsou napěchovány vitamíny na podporu imunity. Už naši předkové věděli, že denně jedno jablíčko udržuje stálé zdravíčko.
Představitelé rodu Homo tepelně zpracovávají svou potravu od dob, kdy byli schopni kontrolovat a posléze i rozdělávat oheň. Známá je hypotéza, že se zapojením ohně do zpracování potravy se zvětšil našim předkům objem mozku, což může za inteligenční vývoj zástupců rodu Homo. Míra tohoto vlivu je zatím předmětem debat, ale pravda je, že dodnes máme rádi tepelně zpracovanou potravu, a to nejen v případě jídla, které je ke konzumaci za syrova nevhodné či je syrové dokonce škodlivé.
Jako ostatní populární medicinální houby, i Cordyceps se stal pomocníkem při zdravotních problémech dnešního moderního člověka. Jedná se o houbu, která je pro své výrazné zdraví vylepšující účinky v čínské medicíně používána po tisíce let. Jde o parazitickou houbu, které existují stovky druhů. Podobně jako univerzálně používaná reishi je i cordyceps adaptogenem. To znamená, že v těle kompenzuje negativní dopady stresu a posiluje organismus, zvyšuje energii a potlačuje únavu.
Příchod podzimních plískanic a nižších teplot se často projeví na snížené imunitě obyvatel a vyšší incidenci řady infekčních nemocí zejména horních a dolních cest dýchacích. Změna ročních období se děje neustále a z evolučního hlediska by na ni měl organismus být zvyklý, zejména u průměrně zdravého dospělého jedince. Pokud tomu tak není, značí to již určitou patologii v těle, nebo alespoň chronickou nerovnováhu v životním stylu projevující se problémy na fyzické a psychické úrovni. Tyto můžeme napravit konkrétními strategiemi a náš každodenní přístup změnit k lepšímu. To se projeví na všech úrovních: lepší imunitě, náladě i hladině energie.
Moringa je trendy doplněk stravy možná proto, že kombinuje účinnost a širokospektrálnost multivitamínu s přirozeným vzhledem zelené byliny. Jde o rychle rostoucí strom, který se hojně vyskytuje v Asii a Africe a všechny jeho části jsou vhodné k lidské výživě. Jako univerzální tonikum se moringa používá tisíce let v tradičních východních medicínským naukách.
Takzvaná reciproční cla, jež se ve středu chystá oznámit americký prezident Donald Trump, začnou platit ☝ okamžitě. Podle agentury Reuters to dnes uvedl Bílý dům. Cla na dovoz automobilů Američané začnou vybírat podle plánu od čtvrtka 3. dubna.
Francouzský odvolací soud uvedl, že ☝ rozhodnutí o odvolání šéfky krajní pravice Marine Le Penové proti odsouzení ze zpronevěry by mělo padnout do léta 2026. Informují o tom francouzská média, podle nichž by se tak politička v případě úspěchu odvolání teoreticky ještě mohla ucházet o prezidentské křeslo v roce 2027.
Jen dnes na devizových trzích 📈 posiluje, zatímco dolar stagnuje. Investoři podle agentury Reuters zpracovávali nejnovější ekonomické údaje z USA a očekávali oznámení americké administrativy o clech.
Ruský prezident Vladimir Putin 🤝 přijal v Kremlu vůdce bosenských Srbů Milorada Dodika, na kterého bosenská justice vydala mezinárodní zatykač. O schůzce v Kremlu informoval podle médií Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, který další podrobnosti neuvedl. Dodik uvedl, že v Moskvě bude i 9. května na oslavách sovětského vítězství ve druhé světové válce.
Gruzínský parlament dnes ve třetím čtení schválil zákon, který ❌ zakazuje přímé i nepřímé financování televizních a rozhlasových stanic ze zahraničí. Zákon se vztahuje i na sociální, nikoliv však na komerční reklamu, napsal server Gruzija online. Poslanci vládnoucí strany Gruzínský sen také - bez jediného hlasu proti - definitivně přijali zákon o zahraničních agentech, který má podle serveru Civil.ge postihnout nevládní organizace a nezávislá média financovaná ze zahraničí.
Pražská burza dnes posílila. Index PX 📈 stoupl o 0,41 procenta na 2115,21 bodu. Nahoru burze pomohl především růst akcií energetické firmy ČEZ. Nejvýrazněji zdražily akcie strojíren Doosan Škoda Power.
Čínský prezident 👴 Si Ťin-pching přicestuje do Ruska na oficiální návštěvu a zúčastní se květnových oslav sovětského vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin během jednání s čínským ministrem zahraničí Wangem I. Rusko slaví konec války 9. května vojenskou přehlídkou na moskevském Rudém náměstí.
Evropská komise navrhla úpravu systému pokut pro výrobce 🚗 aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Oznámila to Evropská komise.
Finsko plánuje 📈 zvýšit výdaje na obranu do roku 2029 na nejméně tři procenta svého HDP a odstoupit od celosvětové úmluvy o zákazu protipěchotních min v reakci na rostoucí vojenskou hrozbu ze strany Ruska. O dnešním oznámení finské vlády informuje agentura Reuters.
Americký viceprezident 👨 J.D. Vance se chystá tento měsíc navštívit Itálii, kde se chce setkat s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, napsala dnes agentura Bloomberg. Zároveň připomněla, že chystaná návštěva přichází v době, kdy se evropští lídři, včetně Meloniové, snaží hledat způsoby, jak zareagovat na masivní změny v zahraniční politice nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa.