Novinář píšící především o nových vědeckých, technických, medicínských, ekologických a dalších odborných poznatcích a tématech, jež ovlivňují lidský život. Na Newstreamu mu vychází seriál Věda a byznys. V posledním čtvrtstoletí vedl vědecké přílohy v MF Dnes, Hospodářských novinách, Aktuálně.cz a Lidových novinách. Za popularizaci vědy je držitelem ceny Česká hlava v projektu zaměřeném na podporu vědecké a technické inteligence.
články autora
Svět musí uživit osm miliard lidí. Bez vylepšené genetiky, chemie a techniky to nepůjde
V tomto týdnu dosáhl počet obyvatel zeměkoule osmi miliard. Obavy, že tolik lidí nepůjde uživit a čekají nás války o potravinové zdroje, se nenaplnily jenom díky vědě a možnostem průmyslu – zejména toho chemického a strojírenského. Vystaráno však není, vědu i průmysl čekají nová zadání, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.
Letošní zima přináší nutnost šetřit energií, tedy i míň větrat. Na pracovištích i v domácnostech se budou ve vzduchu hromadit nechtěné chemikálie. Pomoci mohou rostliny – ty přirozené, a v zemích, kde je to povoleno, také genově modifikované.
Udělat z masožravého zvířete vegetariána je novým trendem miliardového průmyslu výživy domácích mazlíčků. Průmyslový výzkum kupodivu dosáhl dokonce toho, že nepřirozená strava zvířatům vyhovuje, pokud je dobře vyvážená, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.
„Rozhovory“ se zemřelými zprostředkovávaly v minulosti podvodné spiritualistické seance. Teď totéž nabízí na úplně jiné úrovni umělá inteligence. Budeme to ale chtít? Odpověď ve svém příspěvku pro Newstream hledá vědecký novinář Josef Tuček.
Nejen lidé, také zemědělské plodiny chodí na rentgen. Pomáhá to při jejich přípravě na budoucnost, kdy budou muset uživit další miliardy strávníků. Nasazení rentgenu je přitom pouze jedním z prostředků vývoje moderního zemědělství, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.
Už jsme si zvykli, že člověka může přepravovat robotický automobil nebo automaticky řízená souprava metra bez řidiče. Letadla zatím odolávají – existují samozřejmě dálkově řízené nebo úplně automatické drony, ale povolení k přepravě lidí nemají a hned tak asi mít nebudou. Zato automatické lodě pro pasažéry se už rodí, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.
Všechny tři letošní vědecké Nobelovy ceny mají blíže k běžné praxi, než by se na první pohled zdálo. Navzdory tomu, že jedna je udělena za výzkum DNA dávno vymřelých neandertálců, druhá za popis úplně nepochopitelných kvantových jevů a jen ta třetí dává chemikům okamžitý smysl.
Aspoň jedna dobrá zpráva pro bezpečnost lidstva: Opravdu umíme na vzdálenost milionů kilometrů zasáhnout vesmírný objekt, který by se mohl srazit se Zemí. Uskutečnitelných postupů je hned několik, i technologie už existují. A některé by se daly jednou použít i při těžbě nerostů ve vesmíru, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.
Tohle by nevymyslel ani George Orwell. I když byl blízko. Stačilo by propojit děj z jeho dvou románů - Farma zvířat a 1984. Ve světě se totiž rodí systém rozpoznávání „tváří“ dobytčat, který by - na rozdíl od příběhů popsaných ve zmíněných antiutopických dílech - mohl být ku prospěchu společnosti, nebo alespoň přispět k wellbeingu chovaných zvířat.
S odcházejícím létem a myšlenkou na zachmuřelou a hlavně drahou zimu se možná zasníme, že by nebylo špatné pracovat na dálku odněkud z tropické pláže. Covid přece ukázal, že pracovat distančně může víc lidí, než by se dříve dalo věřit. Co by nám na pláži chybělo? Ukazuje se, že je toho hodně.
Japonští výzkumníci vytvořili dálkově ovládané šváby. Jejich úkolem není strašit lidi, kteří se tohoto hmyzu štítí, nýbrž posunout možnosti kyborgů – strojů propojených s živými organizmy. Předpokládané využití se může najít třeba při kontrole nebezpečných oblastí nebo sledování stavu životního prostředí. Šváb-kyborg by mohl brzy zastoupit záchranáře a roj robotických komárů zase včely.
Lékaři snad už za pár let budou mít zdroj „opravářských buněk“ pro pacienta, který potřebuje spravit poškozenou míchu, srdce po infarktu nebo třeba slinivku, jež nepracuje dobře a vyvolává cukrovku. Hned dvě vědecké skupiny zveřejnily informace o tom, že se k tomuto cíli zase o kus přiblížily, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.
Luštěnina sója díky genové úpravě více využívá sluneční záření a fotosyntéza v ní probíhá lépe. Proto dává vyšší úrodu. Výzkum, který financovala Nadace Billa a Melindy Gatesových, nabízí nové možnosti pro světové zemědělství.
Sluncem poháněné bezpilotní letadlo stále zvyšuje rekord v pobytu ve vzduchu bez mezipřistání. Odstartovalo 15. června a zatím se podle dostupných zpráv stále drží na obloze. Jeho budoucím úkolem má být vojenská špionáž, ale také dohled nad silniční dopravou, krajinou či průmyslovými objekty, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.
Běžní Američané se jí hodně bojí, běžní Evropané se jí bojí trochu, zato světový biotechnologický a farmaceutický průmysl je z této bakterie nadšený, protože s její pomocí vyrábí léky. A teď vědci bakterii E. coli geneticky upravili tak, že je ještě odolnější proti virovému napadení, takže může pracovat v továrnách o to
efektivněji, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.
Polští zemědělci do 10. prosince ❌ přerušili protest na hraničním přechodu s Ukrajinou Medyka-Šehyni, informovala polská média a ukrajinská pohraniční stráž. Internetový server polské rozhlasové stanice RMF FM v neděli napsal, že zemědělci protest přerušili poté, co se za nimi vydal ministr zemědělství Czeslaw Siekierski a slíbil jim, že do 10. prosince odpoví na jejich požadavky.
Plánovaný český 🚢 námořní terminál v Kuhwerderském přístavu v Hamburku zahájí provoz možná až v roce 2031, ještě v červnu zmiňovalo ministerstvo dopravy rok 2028. Napsal to dnes server Ekonomický deník s odkazem na mluvčí ministerstva Alenu Mühl.
Praha plánuje příští rok podle prvního návrhu rozpočtu hospodařit s příjmy zhruba 110,92 miliardy a výdaji 113,49 miliardy korun, což je meziročně na příjmové i výdajové stránce 📈 víc. Rozdíl příjmů a výdajů vyrovnají peníze z vlastních zdrojů z minulých let. Na investice je vyčleněno asi 22,29 miliardy korun, dalších zhruba 14 miliard město převede z nevyčerpaných peněz minulého roku.
Zlepšení důvěry v ekonomiku, které ukázal konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu (ČSÚ), naznačuje, že české hospodářství nadále umírněným tempem 📈 ožívá. Shodli se na tom analytici. Zároveň upozornili, že důvěra v ekonomiku je nejvyšší od poloviny roku 2022. Nálady podnikatelů ale podle odborníků ukazují, že problematická zůstává situace v průmyslu.
Skupina Českomoravská nemovitostní (ČMN) se stala jediným majitelem kancelářského komplexu Churchill Square v Praze u hlavního nádraží. Zbývající čtvrtinový podíl koupila od libanonského holdingu CFH. Aktuální transakci tvořila hotovostní platba ve výši 1️⃣9️⃣ milionů eur (asi 481 milionů korun), napsal server Seznam Zprávy.
Firma Patria investiční společnost koupila 5️⃣ nákupních parků v Česku a na Slovensku od slovenského developera KLM real estate. Cenu společnosti nezveřejnily. Patria investiční společnost patří do skupiny Československá obchodní banka (ČSOB). Koupené retail parky budou součástí podílového fondu ČSOB Nemovitostní, který se otevře příští rok.
Italská bankovní skupina UniCredit chce koupit konkurenční Banco BPM za 10,09 miliardy eur (2️⃣5️⃣6️⃣ miliard korun). Spojila by se tak druhá a třetí největší italská banka a společně by oba bankovní domy rozšířily svou působnost na evropském trhu.
Nákladní ✈️ letoun společnosti DHL, který startoval v německém Lipsku, se dnes brzy ráno zřítil nedaleko letiště litevského hlavního města Vilnius. Podle agentury DPA dopadl na obytný dům. Nejméně jeden člověk přišel o život a jedna další osoba utrpěla zranění, citoval litevský rozhlas mluvčího záchranné služby.
Pardubické vodárny ☝ musí začít šetřit, aby měly dostatek peněz na miliardové investice, které si vyžádá nová směrnice Evropské unie. Zpřísní se limity na čištění odpadních vod, aby v ní nebyly mikropolutanty, jako jsou léčiva nebo pesticidy, uvedl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace František Masař.
Ruské síly zajaly 🪖 britského žoldnéře bojujícího po boku ukrajinské armády v západoruské Kurské oblasti, kterou částečně kontrolují ukrajinské síly. Ruské státní agentuře RIA Novosti to řekl bezpečnostní zdroj.