Novinář píšící především o nových vědeckých, technických, medicínských, ekologických a dalších odborných poznatcích a tématech, jež ovlivňují lidský život. Na Newstreamu mu vychází seriál Věda a byznys. V posledním čtvrtstoletí vedl vědecké přílohy v MF Dnes, Hospodářských novinách, Aktuálně.cz a Lidových novinách. Za popularizaci vědy je držitelem ceny Česká hlava v projektu zaměřeném na podporu vědecké a technické inteligence.
články autora
Pomerančovníky ve světě ničí ošklivá choroba. Ve Středomoří není, ale vhodné podmínky tam už má připravené
Vědci hledají způsoby, jak lidem zachránit ranní pomerančový džus a vůbec finančně dostupný bohatý zdroj vitaminů v citrusovém ovoci. Bylo by dobré, kdyby to zvládli dřív, než nemoc, která snižuje úrodu, dorazí i do Evropy.
Olympiády už dávno nelámou sportovní rekordy tak často jako v minulosti. Je čas dát sportovcům prostor, aby podali vyšší výkony, což bude divácky (i komerčně) zajímavější než dnešní sport. To tvrdí skupina kolem australského byznysmena Arona D’Souzy. Jak to chce udělat? Umožnit doping.
Itálie zakázala pod pokutou 150 tisíc eur výrobu a prodej laboratorně kultivovaného masa. V Radě Evropské unie leží nóta podpořená i Českou republikou, podle níž kultivované maso ohrožuje základy evropského modelu zemědělství. Jaká hrůza že to ohrožuje Evropany? Potraviny, na které zemědělci nedostanou dotace.
Písaři ve starém Egyptě na tom byli zdravotně mizerně, ukázal nedávný český výzkum. Ale dnešní lidé pracující v kancelářích si také nemají proč vyskakovat. Mívají potíže, které je připravují o kus zdravého života i o peníze, které by mohli vydělat. Dá se to však změnit.
Sluneční a větrné elektrárny dodávají podle počasí někdy elektřiny málo, jindy moc. Jaderné elektrárny jedou ve stabilním režimu, je pro ně nevýhodné pořád měnit výkon. Všem se tedy hodí, pokud mohou nadbytek získané energie ukládat a použít později na vyrovnání spotřeby. Zatím je to drahé, ale ukazuje se, že existují levnější, na pohled až neskutečně jednoduché způsoby.
Myslí to vážně, nebo mi lže do očí? To je otázka, kterou si snad každý někdy položí, když mluví s potenciálním obchodním partnerem, s prodejcem nabízeného zboží nebo třeba jen tak s někým v restauračním zařízení. Výzkumníci zkouší zapojit do odhalování lží umělou inteligenci. Dokáže to líp než člověk, výsledky ale pořád nejsou nic moc. Nicméně už mohou přinášet problémy, pokud se na ně někdo příliš spolehne.
Čína už předběhla Evropu i Ameriku ve vývoji a výrobě levných elektromobilů. A teď už zřejmě směřuje k tomu, že bude dominovat také ve výrobě „zeleného“ vodíku, který by měl být významným plynem budoucnosti nejen v dopravě, ale zejména v průmyslu.
Šikovné děti možná právě dostaly za vysvědčení některou ze stavebnic Lego. Ale totéž by mohlo potěšit také vědce – ukazuje se totiž, že soupravy z této řady mnohým z nich pomáhají i při složitém výzkumu. Vlastně jsou dokladem toho, že dobrý nápad může nahradit i velmi drahou techniku.
Mají se zaměstnanci po skončení pandemie covidu naplno vrátit do kanceláří? Firmy to tak většinou už svým lidem nařídily. Spoustě zaměstnanců však práce z domova vyhovuje a nechtějí se jí vzdát. Nový výzkum nabízí kompromis: hybridní práci zčásti v kanceláři a zčásti z domova. Konkrétně tři dny v práci a dva dny doma.
Generativní umělá inteligence má sice pořád řadu much, ale už dokáže být užitečná v mnoha oborech. A to i v páchání zločinů. Abyste nenaletěli, měli byste být hodně nedůvěřiví a používat vlastní hlavu.
Čeká vás náročná chirurgická operace a lékař uklidňuje: všechno předem vyzkoušíme na vašem dvojčeti. To zní děsivě. Ale pokud doplní, že půjde o vaše digitální dvojče, můžete se uklidnit. Digitální dvojčata začínají – po průmyslu, stavebnictví či energetice – pozvolna pronikat také do medicíny.
Krátkozrakých dětí je ve světě stále víc. Existuje jednoduché doporučení, jak šíření krátkozrakosti omezit, ale téměř nikdo se jím nechce řídit. A tak výzkumníci vymýšlejí složitá a drahá technická řešení, která by měla zdravému vývoji dětských očí pomoci. Stavějí jiné školy a svítí do očí „léčivým“ světlem.
Od července bude americký stát Kalifornie vybírat vlastní spotřební daň z prodeje střelných zbraní a munice. Má se tím prý snížit jejich dostupnost. Proč zavádět novou daň místo jednoduchého zákazu zbraní? Odpověď nehledejme ani tak v ekonomii, jako spíše v historii.
Čínská společnost LimX Dynamics představila robota, který má změnit možnosti techniky. Stroj má čtyři nohy opatřené kolečky, ale může se také postavit „na zadní“ a pohybovat se po dvou. Je to docela zajímavý pohled.
Vědecký výzkum je něco jako hraní pokeru (i když oproti kartám je mnohem delší a nudnější). Dobrý hráč (výzkumník) musí dobře vyhodnocovat fakta a využít svých zkušeností. Racionálně volí herní strategii (výzkumný postup a cíl). Ale zasahuje také prvek náhody, který může výhře (novému objevu a jeho využití) zabránit. Letos přišly dvě velice zajímavé zprávy z oboru takzvaných dvojrozměrných materiálů. Ta první zachycuje situaci, kdy „pokerová hra“ teprve začala, ale druhá naznačuje blížící se „výhru“ – průlom v elektronice.
Pražská burza dnes mírně 📈 vylepšila pondělní nejsilnější závěr od května 2008. Index PX se zvýšil o 0,17 procenta a zakončil den na 1707,61 bodu. Víc než tři procenta přidaly akcie zbrojovky Colt CZ, rostly také cenné papíry Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes posílila k euru a vůči dolaru si polepšila pod 24 koruny za dolar.
Ukrajina otestovala nové typy raket domácí výroby a zrychluje produkci vlastních 🚀 střel. Na platformě telegram to bez dalších podrobností uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Web RBK-Ukrajina v souvislosti s vyjádřením hlavy státu připomněl, že v létě prezident informoval o úspěšném použití ukrajinské zbraně nazvané Paljanycja. Zelenskyj v srpnu hovořil i o testu první ukrajinské balistické střely.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol dnes v zemi ☝ vyhlásil stanné právo. Opoziční Demokratickou stranu, která ovládá parlament, obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji a paralyzování vlády svými svou protistátní činností.
Účetní závěrku za rok 2023 zveřejnilo z téměř 600 tisíc společností jen 4️⃣4️⃣ procent. Nejhůře své povinnosti plní subjekty ze sektoru nemovitostí, kde své hospodaření nezveřejňuje 60 procent firem. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou poskytla společnost CRIF - Czech Credit Bureau.
Ministerstvo obrany dnes uzavřelo smlouvu na nákup 1️⃣4️⃣ bojových tanků Leopard 2A4 za 3,98 miliardy korun bez DPH. Nákup už v listopadu projednala vláda, o podpisu smlouvy s německou společností Rheinmetall Landsysteme dnes ministerstvo informovalo v tiskové zprávě. Všech 14 tanků bude podle úřadu české armádě dodáno do konce roku 2026.
Stavba jihovýchodní části 🛣️ Pražského okruhu mezi Běchovicemi a D1 začne v pondělí 16. prosince. Na sociální síti X o tom informoval generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Stavba vyjde na 9,76 miliardy korun bez DPH a pro státní podnik ji uskuteční sdružení firem Eurovia CZ, Stavby mostů, Porr a Porr Bau. Plánované zprovoznění je v roce 2027.
Gruzínský ústavní soud dnes ❌ odmítl zrušit výsledky parlamentních voleb z konce října, které opozice pokládá za zfalšované a domáhá se vypsání voleb nových. Stížnosti prezidentky Salome Zurabišviliové a opozičních politiků, aby volby prohlásil za neústavní, soud nepřijal k posouzení, oznámily tiskové agentury.
Investiční společnost BlackRock koupí za 1️⃣2️⃣ miliard dolarů (287,6 miliardy korun) soukromou úvěrovou firmu HPS Investment Partners. Akvizice je součástí plánované expanze největšího světového správce aktiv na rostoucí trh se soukromými úvěry. Transakce by měla být dokončena v polovině příštího roku.
Jeden z posledních žijících bojovníků guerilly, která bojovala proti diktatuře Franciska Franka ve Španělsku ve 40. letech minulého století, ☝ požaduje po španělské vládě odškodné ve výši jednoho milionu eur (zhruba 25,3 milionu korun). Šestadevadesátiletý barcelonský rodák Joan Busquets zažil mučení, roky nucených prací a za Frankova režimu strávil ve vězení 20 let.
Česká technologická společnost Seyfor koupila 1️⃣0️⃣0️⃣ procent ve slovenské softwarové firmě NCC. Ta se zaměřuje na vývoj softwarových řešení pro leasingové společnosti. Velikost transakce ohodnocuje NCC na vyšší desítky milionů korun. Společnost bude dále podnikat pod svým jménem.