Adidas prohrál soud s Thomem Brownem. Může dál používat čtyři pruhy

Firma Adidas prohrála ve Spojených státech soudní spor s americkým návrhářem Thomem Brownem, který na svém oblečení používá čtyři pruhy. Německý výrobce sportovní obuvi a oblečení tvrdí, že se tento motiv příliš podobá známým třem pruhům Adidas. Browne se hájil tím, že je nepravděpodobné, že by si zákazníci obě značky spletli. Informoval o tom zpravodajský server BBC.
Firmy jsou ve sporu přes 15 let
Adidas plánoval požadovat odškodné přesahující 7,8 milionu dolarů (bezmála 173 milionů korun). Newyorský soud se však postavil na stranu módního návrháře. Browneovy návrhy často obsahují čtyři vodorovné rovnoběžné pruhy, které obepínají rameno, jednu z nohavic nebo ponožku. Na výrobcích značky Adidas se často objevují tři pruhy.
Návrhářovi právní zástupci mimo jiné uvedli, že každá z firem má svoje zákazníky. Sportovní oblečení se značkou Thom Browne v celkové produkci společnosti nepřevažuje a společnost se zaměřuje na bohaté zákazníky. Pruhy jsou podle Browneových právníků běžným motivem.
Společnost Adidas zahájila právní kroky v roce 2021, obě firmy jsou spolu ve sporu už přes 15 let, připomíná BBC.
Německý výrobce sportovní obuvi a oblečení Adidas hospodařil ve třetím čtvrtletí s čistým ziskem 352 milionů eur (8,6 miliardy korun), meziročně je to pokles o 64 procent. Firma ve výsledkové zprávě uvedla, že kvůli ukončení spolupráce s rapperem Ye zhoršila celoroční výhled čistého zisku na polovinu. Čisté tržby ve čtvrtletí meziročně vzrostly o více než 11 procent na 6,4 miliardy eur.
Adidas zrušil smlouvu s rapperem Ye, letošní zisk se propadne o polovinu
Zprávy z firem
V roce 2007 si Adidas stěžoval, že Thom Browne používá na bundách design se třemi pruhy. Browne tehdy souhlasil s tím, že jej přestane používat, a přidal čtvrtý pruh. Od té doby společnost Thom Browne rychle expandovala a nyní se prodává na více než 300 místech po celém světě. V posledních letech vytváří více sportovního oblečení.
Mluvčí Adidas uvedl, že společnost je zklamaná, ale „bude i nadále důsledně prosazovat své duševní vlastnictví, včetně podání případných odvolání“.
Mluvčí firmy Thom Browne řekl, že podnik je s výsledkem spokojen. V rozhovoru s agenturou AP návrhář uvedl, že doufá, že tento případ bude inspirací pro ty, jejichž práci napadnou velké společnosti. "Bylo důležité bojovat a vyprávět svůj příběh," uvedl.
„Prodej v kamenných obchodech se podstatně zvýšil, dál se ale daří také on-line prodeji,“ uvedla generální ředitelka oděvního řetězce H&M Helena Helmerssonová. Podle ní sice problémy a zpoždění v dodavatelském řetězci stále existují, ale postupně se zmírňují.
Rychlá móda dál táhne. Zisky H&M výrazně rostou
Zprávy z firem
Z dokumentů použitých v případu vyplynulo, že Adidas v souvislosti se svou ochrannou známkou od roku 2008 zahájil více než 90 soudních sporů a podepsal více než 200 dohod o narovnání.
Firmu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa - The Trump Organization - potrestal newyorský soud pokutou 1,6 milionu dolarů (36 milionů korun) za daňové podvody. Informuje o tom agentura AP, podle níž to na jednu stranu je maximální možný trest ze strany soudu, na druhou stranu však jen „symbolická“ rána pro podnik s majetkem v hodnotě miliard dolarů. V případu šlo o porušení zákona ze strany manažerů společnosti. Trump sám souzen nebyl, i když podle vyšetřovatelů věděl, co se dělo.
Soud rozhodl. Trumpova firma zaplatí pokutu 1,6 milionu dolarů za daňové podvody
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.