Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Američané vylovili z oceánu sestřelený čínský balon. Nález obsahuje zpravodajské senzory

Horkovzdušný balon (ilustrační foto)
Pixabay
 ČTK

Americká armáda vyzdvihla z Atlantského oceánu důležité elektronické součástky z objektu, který označuje za čínský špionážní balon a který 4. února sestřelila u pobřeží Jižní Karolíny. S odvoláním na prohlášení armády o tom informovala agentura Reuters. Mezi nalezenými součástkami jsou také senzory, jejichž účelem bylo podle armády shromažďování zpravodajských informací.

Reklama

„Členové posádky dokázali na místě vyzdvihnout důležité fragmenty, včetně všech hlavních senzorů a dalších elektronických součástek stejně jako rozměrných částí struktury,” citovala Reuters z armádního prohlášení. Podle stanice CBS je mezi nalezenými fragmenty také soustava antén měřící devět až 12 metrů.

Čína špehovala svět důsledně. Špionážní balóny se vznášely nad všemi kontinenty

Čína rozmístila své špionážní balóny po celém světě, zpozorovány byly na pěti kontinentech, uvedl ve středu Bílý dům. Spojené státy jsou podle něj v této věci v kontaktu se svými spojenci. Pentagon uvedl, že americká vláda si je vědoma několika přeletů čínských balónů americkým územím, píší světové agentury.

Přečíst článek

Čínský balon, který do americké vzdušné obranné zóny vstoupil 28. ledna, podle amerických představitelů měřil zhruba 60 metrů a nesl obrovský koš vážící zhruba tunu. USA ho po několika dnech sledování na příkaz prezidenta Joea Bidena sestřelily. Čína popírá, že by tímto objektem byl její špionážní balon.

Reklama

Severoamerický vzdušný prostor kromě toho v posledních dvou týdnech narušily i další létající objekty. Neidentifikovaný objekt sestřelily americké stíhačky 10. února nad Aljaškou. O den později pak kanadský premiér Justin Trudeau informoval o sestřelení dalšího neidentifikovaného objektu nad kanadským teritoriem Yukon. Další neidentifikovaný objekt zlikvidovala americká armáda 12. února nad Huronským jezerem. Pentagon uvedl, že žádný z těchto objektů nepředstavoval hrozbu útoku.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Čínská armáda pokračuje v manévrech kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda i nadále krouží kolem Tchaj-wanu. Cvičení má „prověřit schopnost převzít moc“

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme