Aukční rekord. V Christie’s vydražili Warholovu Marylin, výtěžek půjde na charitu
Slavný portrét portrét herečky Marilyn Monroe od Andyho Warhola se v prodal v aukční síni Christie’s v New Yorku za 195 milionů dolarů (4,63 miliardy korun). Jedná se o nejvyšší cenu, za níž se dosud vydražilo jakékoliv dílo z 20. století.
Dílo bylo součástí sbírky sourozenců Thomase a Doris Ammannových, z níž bylo k dispozici celkem 36 kusů od význačných malířů minulého století, například od Roberta Rymana, Cy Twomblyho nebo Francesca Clementeho. Výtěžek aukce putuje na charitativní účely.
Slavný Warholův obraz pojmenovaný „Shot Sage Blue Marilyn“ překonal svou prodejní cenou obraz španělského mistra Pabla Picassa Alžírské ženy (Les femmes d'Alger), který se v roce 2015 prodal za 179,4 milionu dolarů (v současnosti 4,25 miliardy korun). Nejdražším veřejně prodaným obrazem je kus Salvator Mundi (Spasitel světa) od Leonarda Da Vinciho, jenž kupec získal za 450 milionů dolarů (10,67 miliardy korun) v roce 2017.
Není jasné, kdo si Warholovo dílo zakoupil. Aukční síň pouze uvedla, že nejvyšší nabídka přišla od člověka, jež seděl přímo v sálu, a ne přes telefonní linku.
Za umělecká díla loni sběratelé a investoři na tuzemských aukcích utratili rekordních 1,46 miliardy korun. Loňský obrat je nejvyšší v novodobé historii tuzemského aukčního trhu, komentuje výsledek šéfredaktor časopisu Artplus.cz Jan Stuchlík. Strach z inflace. Češi se přetahovali v aukcích i o umění
Enjoy
Specialista na umění 20. století z aukční síně Christie’s Alex Rotter označil prodávaný portrét Marilyn Monroe za „nejvýznačnější obraz 20. století, který jde do aukce za poslední generaci“. Předlohou serigrafie je fotografie herečky pořízená k propagaci filmu Niagara z roku 1953. Obraz je součástí pětidílné série, k níž se váže zvláštní historie. V roce 1964 vstoupila do Warholova ateliéru zvaného Factory (továrna) žena s pistolí, která vystřelila na čtyři přítomné portréty Marilyn Monroe. Jeden z nich kulce unikl, což je ten, který se dnes vydražil. Zbylé kusy jsou v soukromých sbírkách.
Výtěžek aukce jde na charitu
Portrét, na němž je herečka vyvedena ve výrazných barvách s modrými stíny, žlutými vlasy a červenými rty, byl v minulosti vystavován v největších světových galeriích, například v muzeu Guggenheim v New Yorku, v Centre Pompidou v Paříži nebo Tate Modern v Londýně.
Sourozenci Ammannovi byli obchodníci s uměním původem ze Švýcarska. Ve druhé polovině 20. století zajišťovali nákup soudobých uměleckých děl pro širokou mezinárodní klientelu, přičemž některé kusy kupovali i do vlastní sbírky. V roce 1977 si otevřeli galerii v Curychu. Thomas Ammann zemřel v roce 1993 a jeho sestra Doris loni.
Tvorba Stanislava Kolíbala, Zdeňka Sýkory, Krištofa Kintery nebo Jiřího Georga Dokoupila, kterou jinde neuvidíte, mohou nyní obdivovat návštěvníci galerie Magnus Art. Část své sbírky zde vystavuje sběratel Michal Richtr, v jehož sbírce je celá řada unikátů.Unikátní šance. Galerie Magnus Art ukazuje díla ze soukromé sbírky
Enjoy
Veškerý výtěžek z dražby směřuje charitativním organizacím, které podporuje nadace Ammannových, jež se zaměřuje na pomoc dětem v obtížných životních situacích.
Marilyn Monroe byla svého času jednou z nejvýznamnějších hollywoodských hereček. Zemřela na předávkování ve svém domově v Los Angeles v roce 1962. Warhol zemřel v roce 1987.
Distribuční energetické firmy začaly rozesílat dopisy. Není to pěkné čtení. Kromě zdvořilostní omáčky obsahují sdělení, že od poloviny roku zdraží silová energie. Ta přitom tvoří téměř polovinu celkové ceny elektřiny pro zákazníky. Lama energy, jeden z větších distributorů z Moravy, přiložil celý list tabulek. A také graf, podle kterého cena silové elektřiny za poslední dva roky vzrostla na trzích o šest set procent.Dalibor Martínek: Sny o levné dovolené se rozplývají. Budeme šetřit na elektřinu
Názory
Láhev zlatého šampaňského za 274 tisíc korun? Domů by si to asi koupil málokdo, takže zbývají institucionální investoři. Zlaté šampaňské? I tak může vypadat investiční aktivum
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.