Aukční síň Sotheby´s prodala za stovky milionů korun největší rubín, který se kdy dostal do dražby

Za 34,8 milionu dolarů (skoro 767 milionů korun) se tento týden v newyorské aukční síni Sotheby´s prodal největší rubín, který se kdy do dražby dostal.
Unikátní drahokam váží 55,22 karátu. Vybroušené rubíny s hmotností nad pět karátů jsou mimořádně vzácné, píše britská BBC na svých internetových stránkách.
Rubín, který dostal název Estrela de Fura (portugalsky Hvězdy z Fury), v surovém stavu vážil 101 karátů. Loni v červenci ho našli horníci v dole v Mosambiku patřícím společnosti Fura, která je podle Sotheby´s nejrychleji rostoucí těžařskou firmou zaměřenou na barevné drahokamy na světě. Poprvé převeden byl v září v Dubaji.
Čtyřkorunová zelená poštovní známka s černým převráceným přetiskem Pošta Československá 1919 se dnes v Bratislavě vydražila za 1,9 milionu korun. Vyplývá to z webu aukčního domu Petr Flaška. S aukční přirážkou za ni kupec zaplatil 2,25 milionu korun, řekl za aukční dům Tomáš Hejda. Podle dostupných informací jde o třetí nejvyšší cenu za československou známku v aukcích.
Čtyřkorunová známka z počátků první republiky se vydražila za dva miliony. Je třetí nejdražší
Enjoy
Aukční síň Sotheby´s uvedla, že část peněz získaných při čtvrtečním prodeji Estrely de Fura bude určená na to, aby firma mohla zřídit školu, která bude nabízet technické vzdělání v oboru těžařství, zemědělství nebo strojírenství.
Důl, odkud rubín pochází, leží v provincii Cabo Delgado, která se v posledních letech potýká s islamistickým povstáním. Jde o jeden z nejchudších mosambických regionů, ovšem bohatý na nerostné zdroje. Podle analytiků povstání vypuklo i kvůli nespokojenosti vyvolané nedostatkem pracovních příležitostí. Ozbrojenci jsou nechvalně známí brutalitou při svých útocích a v provincii se jim podařilo ovládnout některá důležitá města. Předloni tam byly nasazeny jednotky Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC), které pomohly mosambické armádě znovu získat kontrolu nad městy a násilností ubylo, nicméně islamisté stále podnikají menší výpady.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.