Bez peněz do Singapuru nelez. Poprvé ovládl žebříček nejdražších měst ve světě pro milionáře

Singapur se poprvé vyšplhal na vrchol žebříčku nejdražšího města na světě pro život dolarových milionářů. Žebříček na základě průzkumu sestavila společnost Julius Baer Group a mimo jiné z něj vyplývá, že asijská a americká města jsou stále dražší, zatímco evropské metropole se v pořadí posunují níže a níže, uvedla agentura Bloomberg.
Singapur se poprvé vyšplhal na vrchol žebříčku nejdražšího města na světě pro život lidí z nejvyšších vrstev. Důvodem je snaha městského státu stát se předním globálním centrem pro movité, podotkl Bloomberg.
Rapidní růst nájemného a inflace jsou důvodem, proč se letos New York ocitl v čele žebříčku životních nákladů ECA International pro rok 2023. Tradiční vítěz Hongkong je letos druhý. Skokanem roku je Istanbul, jenž doplatil na svéráznou hospodářskou politiku prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, napsala agentura Bloomberg.
Nejdražším městem pro expaty se stal New York. Skokanem roku je Istanbul
Money
Singapur byl jedním z prvních míst v Asii, které během pandemie znovu otevřelo své hranice. Atraktivita Singapuru pro lidi s vysokým čistým jměním se poté odrazila v rostoucích cenách, kterým nyní místní obyvatelé čelí. Mimo jiné je nejdražším městem na světě co se týče ceny automobilů.
Top 15 nejdražších měst pro dolarové milionáře:
Pořadí, město (loňské umístění) | 8. Tchaj-pej, Tchaj-wan (3.) |
1. Singapur (5.) | 9. Sao Paulo, Brazílie (12.) |
2. Šanghaj, Čína (1.) | 10. Miami, USA (18.) |
3. Hongkong, Čína (4.) | 11. Bangkok, Thajsko (15.) |
4. Londýn, Británie (2.) | 12. Jakarta, Indonésie (19.) |
5. New York, USA (11.) | 13. Paříž, Francie (10.) |
6. Monako (6.) | 14. Curych, Švýcarsko (7.) |
7. Dubaj, SAE (14.) | 15. Tokio, Japonsko (8.) |
„Vysoká životní úroveň a narůstající požadavky na místní infrastrukturu znamenají, že život v Singapuru není levný,“ uvádí zpráva Julius Baer. „Rezidenční nemovitosti jsou extrémně žádané a auta se drahou ekologickou daní a základní zdravotní pojištění jsou o 133, respektive o 109 procent dražší než celosvětový průměr,“ dodává průzkum.
Ke skokanům patří New York, Miami a Dubaj
Městský stát, který se v roce 2022 umístil až na pátém místě, přeskočil Šanghaj a Hongkong, které jsou na druhém a třetím místě. Výrazně si „polepšil“ New York, který se kvůli posilujícímu dolaru a inflaci posunul z jedenactého místa na páté, Miami se z loňské 18. příčky vyšvihlo na konec první desítky.
Stále rostoucí trh s nemovitostmi v Dubaji dosáhl nového rekordu. Na prodej je nejdražší dům, či spíše zámek ve stylu Versailles, za 204 milionů dolarů (asi 4,4 miliardy korun). Mramorový palác, který mimo jiné zdobí 700 tisíc plátků zlata, kupole na stropech, garáž pro 15 aut či akvárium s mořským korálem o objemu 80 tisíc litrů, si můžete prohlédnout ve fotogalerii níže.
FOTOGALERIE: Nejdražší dům v Dubaji. Magnát jej prodává za miliardy, zdobí jej statisíce plátků zlata
Reality
K dalším skokanům patří Dubaj, která se poprvé probojovala do Top 10 a stala se sedmým nejdražším městem, zatímco tradiční obyvatel první desítky Curych klesl až na 14. místo.
Brexit obral Londýn o stupně vítězů
O místo na stupních vítězů přišel Londýn, který se z druhého místa propadl na čtvrté. „Brexit a následné otřesy nadále poškozují pověst Velké Británie a město nyní čelí silné konkurenci ze strany rozvíjejících se finančních center, jako je Dubaj a Singapur," uvádí zpráva Julie Baer.
Spojené státy pozbývají nejen kvůli vysokým cenám atraktivity pro cizince. Evropané raději vyrazí do Egypta, Spojených arabských emirátů nebo Thajska. Málokdo se dnes na zimu chystá na Floridu.
Drahota, štěnice v hotelu a Trumpův duch. Zahraniční turisté ztrácejí zájem o Ameriku
Money
Asie zůstala čtvrtým rokem nejnákladnějším regionem pro luxusní bydlení. Poprvé od začátku sestavování žebříčku jsou Evropa, Střední východ a Afrika nejdostupnějším regionem pro dobré bydlení, přičemž evropská města v žebříčku klesají, dodává zpráva.
Index životního stylu a žebříček 25 nejdražších měst světa sestavuje Julius Baer Group na základě analýzy cen rezidenčních nemovitostí, aut, letů v byznys třídě, obchodních škol, degustačních večeří a dalšího luxusního zboží. Průzkum se uskutečnil mezi jednotlivci s vysokým čistým jměním a aktivy jejich domácností ve výši jednoho milionu dolarů nebo více.
Dolarových milionářů v Česku loni přibylo o stovku na 32 300, hodnota jejich majetku se ale snížila o 0,6 procenta na 78,2 miliardy amerických dolarů (1,73 bilionu korun). Ve své Zprávě o světovém bohatství to uvedla poradenská společnost Capgemini. Celosvětově naopak počet dolarových milionářů i jejich majetek klesl.
V Česku loni přibyla stovka dolarových milionářů. Ve světě jich naopak prudce ubylo
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.