Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Biohacking: Ani v prosinci nezapomínejte na ovoce a zeleninu. Inspiraci hledejte u předků

ilustrační foto
iStock
Alžběta Shejbalová

Sezónními čerstvými plodinami konzumovanými v prosinci jsou nejčastěji ty exotické, dovezené ze vzdálených krajů. Našemu zdraví vždy prospívá zařazení ovoce a zeleniny do našeho jídelníčku, podle výzkumů i ty zavařené, usušené či jinak zpracované také dodají benefity našemu organismu. Vždy je tedy lepší konzumovat nějakou zeleninu a ovoce, než žádnou. Pokud bychom se chtěli vydat cestou našich předků, ti v této době konzumovali uchovanou kořenovou zeleninu, košťáloviny, sušené ovoce a luštěniny.

Reklama

Nejpopulárnějším zimním ovocem jsou u nás bezesporu citrusy. Pomeranče, mandarinky, grapefruity, citróny či neobvyklé kumquaty, které se jedí i se slupkou. Pomeranče jsou bohatým zdrojem vitamínů, vlákniny a řady fytochemikálií: zejména vitamínu C a B2. Obsahuje antioxidanty ve formě flavonoidů- hesperidin, hesperetin, nobiletin. Flavonoidy podporují organismus v řadě procesů a v prevenci chronických onemocnění. Tyto v pomerančích chrání zejména mozek, srdce, předchází rakovinnému bujení a celkově podporují imunitní systém.

Vlašské ořechy

Biohacking: Hrst ořechů, zelený čaj či speciální drink. A váš mozek pookřeje

Přelomová studie ukázala, že konzumace středomořské stravy s vyšším obsahem polyfenolů zlepšuje mozek, pomáhá snižovat váhu i obvod břicha. Navíc se příznivě projevuje na krevním tlaku i hladině cukru v krvi.

Přečíst článek

Grapefruit má podobný vitamínový profil jako pomeranč, ale obsahuje i fytochemikálie, které mají významný vliv na metabolismus těla. Specificky aromatickou látku nootkaton, která chrání před obezitou, nízkou citlivostí na inzulín a tím před cukrovkou a dalšími metabolickými onemocněními. Podporuje také funkci jater a žlučníku. Jedním z principů fungování je vliv na tvorbu enzymu AMPK, který udržuje rovnováhu při tvorbě energie v buňce a tím zpomaluje stárnutí organismu a vznik moderních chronických onemocnění. Čím zabarvenější dužinu pomeranč či grapefruit mají, tím více prospěšných rostlinných látek obsahují - zejména lykopen a beta karoten.

Biohacking: Čaj aneb mnohými zapomenutá antioxidační mana

V podzimních plískanicích je horký čaj vítaným občerstvením jak doma, tak venku v restauracích a kavárnách. V našich zeměpisných šířkách jsou nejoblíbenějšími druhy čaje černý, bylinkový, ovocný a zelený. Společné mají to, že nás vnitřně zahřejí, povzbudí trávení, hydratují a dodají specifické mikroživiny v tom konkrétním typu čaje obsažené.

Přečíst článek

Reklama

Tradičně výborný zdroj vitamínu C - citrón - je častý jako variabilní přísada do řady sladkých i slaných jídel. Při zkoumání vlivu ovoce a zeleniny na stav srdečně-cévní soustavy se ukázalo, že pravidelná konzumace těch s vyšším obsahem vitamínu C měly nejzásadnější vliv na dobrý stav srdce. Vysoký obsah vitamínu C v citrónech pomáhá absorpci železa v organismu, což je důležité zejména u dětí a žen v plodném věku. Vitamín C je také zásadní pro udržení zdravé a mladistvé kůže a je nezbytným komponentem při tvorbě kolagenu v organismu. Citron obsahuje také flavonoidy quercetin, apigenin, hesperidin. Ty chrání proti vzniku či zhoršování chronického zánětu a autoimunitních onemocnění. Přidat trochu citrónové šťávy do sklenice vody každý den tak pomáhá udržovat dobré fungování metabolismu a posiluje imunitu.

mišpule obecná

Biohacking: Sezóna zdravých plodů zdaleka neskončila. Mlsejte mišpule, brukve či kaštany

I v nynějším chladném počasí je sezóna čerstvých potravin, a to nejen těch z holandských skleníků. Stále můžeme vyjít na zahradu a posbírat řadu druhů zeleniny a dokonce i ovoce. Nadšenci pro staré druhy plodin mají nyní možnost sklízet mišpule, což je druh ovoce příbuzný růžím a šípkům. Jejich konzumace je specifická tím, že se plody musí nechat na stromě přemrznout a buď uskladnit, nebo nechat v průběhu zimy na stromě a sklízet postupně.

Přečíst článek

Dalším oblíbeným zimním exotickým ovocem je kiwi. Obsahuje dokonce více vitamínu C než pomeranč a je bohaté na vitamín K a E, celou řadu polyfenolů, polysacharidů a vlákninu. Experti zjistili, že konzumace kiwi a jeho specifická mřížka spojující polysacharidy a vitamín C umožňuje dvakrát tak efektivnější tvorbu kolagenu v kůži a udržuje tak mladistvý vzhled kůže déle. Kiwi obsahuje také lutein a beta karoten, které dále pomáhají uchovat zdravý stav pokožky a také pečují o naše oči a to i v prevenci zákalů ve vyšším věku. Kiwi obsahuje také významná množství draslíku a pomáhá tak udržovat zdravou oběhovou soustavu tím, že udržuje krevní tlak v rozumném rozmezí.

Vitamín K v kiwi také pomáhá předcházet nebezpečnému hromadění vápníku v cévách - roznáší ho po těle totiž tam, kam má: do kostí a zubů. A studie ukazují, že průměrný šedesátiletý člověk má téměř vždy už nějaký nános vápníku v cévách. Dobrá zpráva je, že se dá zvrátit opatřeními životního stylu, kdy změna stravy je téměř vždy primární strategií.

Biohacking: Fytochemikálie aneb soubor pro lidské tělo prospěšných látek

Často se můžeme dočíst o rostlinných látkách nazvaných polyfenoly. Ve velkých množstvích je obsahují takzvané superpotraviny, což je moderní fenomén, který má označovat velmi zdravé přirozené potraviny, které zlepšují zdraví. To bývá potvrzeno vědou i dlouholetými zkušenostmi. Pravda je, že superpotravina je cokoliv, co je přirozeným jídlem pro člověka a co mu dodá mikroživiny jako vitamíny a minerály. Kromě vitamínů a minerálů, což jsou látky akutně nezbytné pro zachování života, existují i další látky, které jsou přítomné zejména v rostlinných potravinách.  Nazývají se souhrnným názvem fytochemikálie a jsou stejně tak nezastupitelné při zachování dlouholetého zdraví člověka. Problémem je, že věda ani dnes často nemá zcela jasno, jak řada z nich v našem organismu funguje, jak se metabolizují, či jejich interakce s dalšími látkami ve stravě.

Přečíst článek

Granátové jablko v čerstvém stavu si zatím spíše získává popularitu mezi českými konzumenty. Je to asi primárně tím, že dostat se k semínkům není úplně jednoznačná záležitost a semínka také obsahují tvrdé vnitřní části, které někomu mohou vadit. Dá se ale jednoduše pořídit i čistý džus, s podobnými benefity. Granátové jablko se považuje za superpotravinu, protože obsahuje řadu rostlinných látek, které fungují na všech úrovních organismu. Udržuje dobrý stav srdce, mozku, prokrvuje tkáně a předchází rakovině.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

mišpule obecná

Biohacking: Sezóna zdravých plodů zdaleka neskončila. Mlsejte mišpule, brukve či kaštany

Přečíst článek
Květ černého bezu

Biohacking: Echinacea a Černý bez pomáhají odehnat podzimní virózy. Slouží v řadě podob

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme