Biohacking: Hrst ořechů, zelený čaj či speciální drink. A váš mozek pookřeje
Přelomová studie ukázala, že konzumace středomořské stravy s vyšším obsahem polyfenolů zlepšuje mozek, pomáhá snižovat váhu i obvod břicha. Navíc se příznivě projevuje na krevním tlaku i hladině cukru v krvi.
Nová zásadní studie hodnotící vliv středomořské stravy navýšené o další polyfenoly na zdraví mozku, zejména se zvyšujícím se věkem, propojila výrazné benefity těchto polyfenolů a stavu našeho metabolického zdraví. Již nějakou dobu se ví, že degenerativní nemoci mozku jako Alzheimerova choroba jsou spojeny zejména s citlivostí na inzulín, a tedy hladinou krevního cukru. Alzheimerově chorobě se tak přezdívá cukrovka třetího typu. Tím, že metabolické zdraví je spojeno se zdravím mozku, je zdravá vyvážená strava jedním ze zásadních preventivních přístupů k zachování kognitivních schopností i do vysokého věku.
Média jsou plná rad, co a jak bychom měli jíst. Od odborníků i laiků s vlastními zkušenostmi jsme bombardováni návody a svědectvími, jak se lze "uzdravit a zhubnout". Neexistuje však všeobecná shoda, jak má vypadat lidská strava. A tak se každý rozhoduje a intuitivně jedná, jak uzná za vhodné. Existuje ale stravovací styl, který je experty hodnocen jako velmi vhodný pro většinu společnosti - středomořská strava.Biohacking: Středomořská strava je efektivní a nejjednodušší ze stravovacích diet
Enjoy
Středomořská strava je bohatá na polyfenoly, což jsou rostlinné látky, které rostliny pro sebe využívají jako ochranu proti agresím zvenčí – bakteriím a virům, hmyzu, plísním, slunečnímu záření či znečištění. Když rostlinu obsahující tyto látky sníme, polyfenoly také tak působí uvnitř nás. Fytochemikálie obsahují všechny rostliny, v menším či větším množství. Na obsah těchto látek má ovšem výrazný vliv míra zpracování potraviny. Nejvíce prospěšných rostlinných látek obecně obsahuje čerstvá či jen lehce zpracovaná potravina.
V praxi to znamená například rozmixované ovoce a zelenina ve smoothie, čerstvý džus, povařené luštěniny a zelenina, podušené či uvařené v páře, maso upečené, uvařené. I dnes víceméně démonizovaná pšenice obsahuje řadu polyfenolů a dalších zdravých fytochemikálií, a to nejvíce ve své původní podobě celého pšeničného zrna či celozrnné mouky. Čím více potravinu rafinujeme, tím více se tímto procesem vytrácejí její benefity.
Často se můžeme dočíst o rostlinných látkách nazvaných polyfenoly. Ve velkých množstvích je obsahují takzvané superpotraviny, což je moderní fenomén, který má označovat velmi zdravé přirozené potraviny, které zlepšují zdraví. To bývá potvrzeno vědou i dlouholetými zkušenostmi. Pravda je, že superpotravina je cokoliv, co je přirozeným jídlem pro člověka a co mu dodá mikroživiny jako vitamíny a minerály. Kromě vitamínů a minerálů, což jsou látky akutně nezbytné pro zachování života, existují i další látky, které jsou přítomné zejména v rostlinných potravinách. Nazývají se souhrnným názvem fytochemikálie a jsou stejně tak nezastupitelné při zachování dlouholetého zdraví člověka. Problémem je, že věda ani dnes často nemá zcela jasno, jak řada z nich v našem organismu funguje, jak se metabolizují, či jejich interakce s dalšími látkami ve stravě.Biohacking: Fytochemikálie aneb soubor pro lidské tělo prospěšných látek
Enjoy
Středomořská strava se stala tak trochu vlajkovou lodí zdravých stravovacích přístupů, protože kombinuje relativní jednoduchost a tím vysokou úspěšnost jejího dodržování, a právě vysoký obsah polyfenolů. Takže ačkoliv je středomořská strava chutná a povoluje celkem dost – v rozumném množství maso, mléčné výrobky, celkem vysoký obsah tuku, a člověk se tak cítí sytý a uspokojený –, je zároveň zdraví prospěšná. Podporuje konzumaci kvalitního olivového oleje, který je na polyfenoly bohatý a je dlouhodobě známo, že má příznivý vliv na celkové zdraví, zejména na srdečně-vaskulární soustavu.
Doporučuje také konzumaci semen a ořechů, které obsahují, právě jako olivový olej, řadu zdravých druhů tuků a také fytochemikálií, vitamínů a minerálů. Středomořská strava je pak dále bohatá na vysoké množství zeleniny, rajčata jsou v ní nezastupitelná. Ta obsahují polyfenoly ve formě flavonoidů a fenolických kyselin. Bohaté na polyfenoly je také ovoce, zejména bobuloviny. Všechno ovoce obsahuje prospěšné látky, které podpoří zdraví celého těla včetně mozku.
Olivy a z nich vylisovaný olivový olej jsou tradiční součástí jídelníčku ve Středomoří a zdravou potravinou v moderní stravě po celém světě. Olivy jsou druh ovoce, které se ale musí zpracovat, aby bylo jedlé. Je to tím, že olivy obsahují opravdu hořký oleuropein a i plně zralé jsou prakticky nepoživatelné. Namáčejí se tedy do láku v kterém se louhují a ztrácí hořčiny a naopak se stávají slanými. Olivy jsou i přes vysoký obsah tuku poměrně nízkokalorické a zdravé, plné olivového oleje a dalších živin. Jsou to převážně v tucích rozpustné vitamíny E a A a pak také minerály jako vápník a hořčík. Nejdůležitější ale je značný výskyt polyfenolických látek, které vykazují významné zdravotní účinky na lidský organismus.Biohacking: Olivy a olivový olej nabízejí vynikající podpůrné efekty na lidské zdraví, jen pozor na sůl
Enjoy
Trávení a dobrý stav mozku spolu souvisí přes spojení mozek-střevo, kdy zdravá střevní mikroflóra komunikuje oběma směry s neurony v mozku a tím synergicky reagují na přijímanou stravu zvenčí. Proto zjištění, že polyfenoly souvisejí se zdravím mozku, až tak překvapivé není, ale že se tak děje i přímo vlivem polyfenolů přes regulaci hladiny krevního cukru je fakt, který může mít významný vliv pro prevenci i léčbu onemocnění, na které umírá významná část populace zvláště vysokého věku.
Účastníci této přelomové studie jedli všichni středomořskou stravu podle svých možností. Pravidlem byla konzumace hrsti vlašských ořechů, zeleného čaje a speciální nápoj z Mankai duckweed, což je vodní rostlina bohatá na polyfenoly. Jedna kontrolní skupina také konzumovala středomořskou stravu a druhá kontrolní skupina středomořskou stravu s hrstí vlašských ořechů, obě bez doplňků s vysokým obsahem polyfenolů. Dieta také byla pro všechny kaloricky snížena, protože účastníci měli hodnotu BMI průměrně okolo 30, což značí nadváhu či mírnou obezitu.
Po 18 měsících intervence byl účastníkům pomocí MRI měřen mozek a ukázala se jasná korelace lepšího stavu mozku u skupiny konzumující stravu s vyšším obsahem polyfenolů, nezávisle na snížení váhy. Také byla vidět jasná souvislost mezi dobrým metabolickým zdravím – to znamená nižší váhou a obvodem břicha, zdravým krevním tlakem, nižším inzulínem a HbA1c, což je faktor dlouhodobé hodnoty hladiny cukru v krvi – a zdravějším stavem mozku vzhledem k věku.
Pupalkový a brutnákový olej jsou zdravými oleji, které se ale příliš nehodí k vaření. Důvodem je vysoká cena a zdravotní benefity, které vyzývají k jejich použití spíše jako léčiva. Jedním z hlavních důvodů jejich léčebného využití je vysoký obsah specifického druhu polynenasyceného tuku, gama-linolenová kyseliny (GLA), které patří do kategorie omega 6. Biohacking: Pupalkové a brutnákové oleje pomáhají nejen ženám
Enjoy
Nedávno se zjistilo, že mozek vysílá signály mikrobiomu ve střevech, a současně zdraví střev může mít vliv na vyrovnávání se stresem, vznik úzkosti a deprese a obecně stav kognitivních schopností. Biohacking: Střeva mají vlastní "mozek"
Enjoy
Ořechy ráno, ořechy v poledne, ořechy večer, ořechy do každého jídla. Nepřiberete po nich ani gram, navíc pomáhají ke zlepšení fungování organismu. Na co jsou dobré „vlašáky“, na co mandle a proč má smysl jíst „lískáče“?Biohacking: Zázračné ořechy. Opravdu jsou na nervy, ale umí mnohem víc
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.