Biohacking: Jak na stres? Dejte si kávu, ašvagandu, nebo obyčejnou procházku

Stres je v dnešní době slovo v každodenním slovníku téměř všech. Pro každého vzniká kvůli vnějším okolnostem a dopadem jsou nepříjemné pocity různé intenzity. Na úrovni těla jsou příznaky stresu pociťovány kvůli vyplavování stresových hormonů v těle.
Napjatý rozhovor, přeplněný e-mail, nečekaný úkol nebo hrozivá zpráva v médiích. Tělo zareaguje okamžitě: zrychlí se nám tep, svaly se napnou, mozek se zaostří a tokvůli kortizolu, adrenalinu a noradrenalinu. Tyto hormony jsou jako vnitřní alarm, který nás informuje, že se něco děje. Evolučně fungují jako odezva na hrozbu zejména fyzickou – umožnily utéct, zaútočit, reagovat. Jenže zatímco fyzická hrozba rychle pominula, dnes tělo zůstává ve stresovém režimu často celé týdny, měsíce i roky. A to jak víme, tělu prokazatelně škodí.
Nová rozsáhlá studie odhaluje, že ti, kdo pravidelně užívají vitamín D, mají výrazně nižší pravděpodobnost, že u nich propukne demence.
Biohacking: Vitamín D čistí mozek, snižuje riziko demence
Enjoy
Kortizol je stresový hormon, zodpovědný za naši bdělost, reguluje denní biorytmus, podílí se na rovnováze hladiny krevního cukru i na stavu imunitního systému. Při pociťované hrozbě se z nadledvinek uvolňuje i adrenalin a noradrenalin, což jsou hormony zodpovědné za okamžitou rychlou akci. Při chronickém stresu však tyto mechanismy přestávají fungovat, jak mají.
Dochází k trvalému zvýšení hladiny stresových hormonů, které negativně ovlivňuje například spánek, trávení, imunitní systém, ale i funkci mozku a celkovou hormonální rovnováhu. Vysoká hladina kortizolu také podporuje ukládání tuku, zejména v oblasti břicha, kde je to i nejnebezpečnější z hlediska zdravotních dopadů. Pro snížení stresu lze udělat překvapivě pouze pár drobných, ale dlouhodobých změn, které mohou mít citelné benefity pro naše každodenní prožívání.
Ke zmírnění příznaků a i k vlastní léčbě alergie můžeme použít přírodní prostředky, koření i potraviny. Zkuste si třeba při záchvatu kýchání sníst půlku syrové cibule. Ale zabrat mohou i méně radikální experimenty.
Biohacking: Sezona alergií propukla naplno. Jak si pomoci, když se vzbouří imunita?
Enjoy
Zajímavým aspektem, který si mnoho lidí neuvědomuje, je vliv kofeinu na hladinu stresových hormonů. Kofein stimuluje centrální nervový systém a zvyšuje nejen kortizol, ale také hladiny adrenalinu a noradrenalinu. To je jeden z důvodů, proč káva dokáže dočasně pomoci se soustředěním a výkonností.
Pokud je však organismus již přetížený, může kofein paradoxně stres ještě prohlubovat. U některých lidí se po kávě objevuje vnitřní neklid, bušení srdce nebo úzkostné pocity - zvláště pokud ji pijí nalačno nebo v odpoledních hodinách. Káva má podle výzkumů kromě pocitově vyšší hladiny energie další benefity - obsahuje antioxidanty, dočasně zvyšuje termogenezi a tím zrychluje metabolismus, její konzumace bývá ceněným rituálem a podporuje pocit pohody. V případě chronického stresu ale tyto benefity bývají menší než dopad pravidelné konzumace kofeinu na organismus.
Pro zjemnění účinků kávy na vyplavování stresových hormonůji pijeme do zhruba 14. hodiny, po jídle, a maximálně 1-2 šálky espressa či jeho alternativy v množství kávy denně. Pořídit se dají chuťové alternativy kávy, některé i s obsahem vhodnějších povzbuzujících rostlin a medicínských hub. Ty pak mají také uzdravující vliv na nadledvinky a tím pomáhají eliminovat chronický stres a jeho efekty.
Milovníci kofeinu si budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Burzovní ceny kávy tento týden překonaly dosavadní rekord z roku 1977. Jen letos se téměř zdvojnásobily.
Arabica je nejdražší za skoro 50 let. Šálek espressa bude zase stát o nějakou tu korunu víc
Trhy
Právě doplňky stravy jako adaptogeny (ašvaganda, tulsi, brahmi, ženšen, rhodiola) snižují vnitřní reakci organismu na vnější stres a používají se v tradičních medicínských východních systémech po staletí. Nejde většinou o pomoc přes noc, ale pravidelným užíváním vhodného přípravku ve formě extraktu, kapsle či čaje negativní pocity ztrácejí na intenzitě.
Fyzická aktivita pomáhá tělu přirozeně snižovat hladinu stresových hormonů. A to zejména kortizolu, kterýpohyb doslova spaluje a podporuje tím návrat nervové soustavy do rovnovážné hladiny. A zde je právě ideální jemná fyzická aktivita - stačí procházka, vědomé protažení nebo jóga. Naopak příliš intenzivní tréninky, zvlášť při nedostatku spánku či jídla, už tělo vnímá jako potenciálně „výkonové“ nebo stresující a mohou náš systém ještě více zatížit a hladinu kortizolu zvýšit. Kortizol se podle expertů významně zvyšuje při pohybu, který způsobuje tep okolo 120 za minutu.
Kortizol je zásadně spjat s hladinou cukru v krvi. Jeho výkyvy vedou k prudkým výkyvům energie i nálady a zvyšují hladinu kortizolu. Doporučuje se omezit průmyslově zpracované potraviny, cukr, bílou mouku a nahradit je komplexními sacharidy (luštěniny, zelenina, celozrnné obilniny). Důležité jsou i kvalitní bílkoviny a zdravé tuky – například z ořechů, semínek a avokáda.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.