Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Biohacking: Jak předcházet nemocem? Poradí si astragalus

Astragalus, čínská medicína
iStock
Alžběta Shejbalová

Další z adaptogenů, který je tak trochu všelék. Poradí si se zánětem, posiluje imunitu a pomůže i během léčby rakoviny. Astragalus znali už staří Číňané.

Reklama

Astragalus neboli kozinec je vytrvalá kvetoucí rostlina z čeledi Leguminosae (luštinaté), pocházející ze severovýchodní Asie a má velmi dlouhou historii jako léčebný prostředek. Její použití je tradiční v čínské medicíně, kde se již tisíce let používá jako adaptogen. To znamená, že podporuje tělo proti dopadům stresu a pomáhá předcházet řadě nemocí. K léčení se používají pouze dva z více než 2 000 druhů astragalu- astragalus membranaceus a astragalus mongholicus. Ty obsahují tři druhy látek, díky nimž má rostlina tak pozitivní vliv na lidské zdraví: saponiny, flavonoidy a polysacharidy. Tyto látky jsou obsažené v dalších druzích rostlin, včetně ovoce a zeleniny.   

Jedním ze základních benefitů astragalu je jeho vliv na akutní i chronický zánět v organismu. Ten chronický je příčinou mnoha moderních nemocí. Řada studií zjistila, že díky přítomnosti saponinů a polysacharidů dokáže astragalus snížit zánět u mnoha patologických stavů a nemocí. V souvislosti se snižováním zánětu astragalus funguje jako výborná posila imunitního systému. Podporuje produkci typu bílých krvinek zvaných pomocné T buňky, mezi které patří makrofágy a B-lymfocyty. Tím je astragalus schopný zásadně regulovat imunitní odpověď organismu.

Promluví k rakovině i před chřipkovou sezónou

To platí i v případě onemocnění rakovinou, kdy soubor aktivních látek obsažených v astragalu prokázal účinnost při snižování zmutovaných buněk. Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Pharmacy and Pharmacology prokázal astragalus schopnost zvrátit rezistenci organismu na soubor léků při léčbě rakoviny. Bylo také prokázáno, že astragalus pomáhá pacientům podstupujícím chemoterapii rychleji se zotavit z vedlejších účinků a prodloužit délku jejich života.  

Schizandra (lat. Schisandra chinensis)

Biohacking: Bobule pěti chutí pomáhá proti stresu i trávicím obtížím

Schizandra (latinský Schisandra chinensis, česky klanopraška čínská) je zajímavá rostlina s mnoha léčivými účinky, která se v tradiční čínské medicíně využívají již tisíce let. Konzumují se její bobule, jež mají komplexní chuť složenou z hořké, sladké, kyselé, slané a pálivé. Proto se schizandře někdy říká "bobule pěti chutí". Patří do skupiny léčivek zvaných adaptogeny. To jsou rostliny, které v těle zasahují tam, kde je potřeba. Zejména jsou schopné kompenzovat problémy spojené se stresem a špatným životním stylem.

Přečíst článek

Reklama

Vzhledem k antivirovým schopnostem astragalu se používá k léčbě běžného nachlazení a chřipky. Často se kombinuje s dalšími bylinami, jako je ženšen, andělika a kořen lékořice. Stejně jako u mnoha jiných přírodních prostředků proti nachlazení se zdá, že lepšího výsledku dosáhneme preventivní konzumací. Strategie užívání astragalu před chladnými zimními měsíci může pomoci zabránit nebo snížit počet nachlazení a onemocnění horních cest dýchacích v sezóně. 

Problémy se srdcem jsou další oblastí, která může být výrazně pozitivně ovlivněna působením astragalu. Je to zejména druh antioxidantů obsažený v astragalu zvaný flavonoidy, které chrání vnitřní stěnu cév a pomáhají tak předcházet hromadění plaku v tepnách a zužování cévních stěn. Další studie prokázaly jeho schopnost snižovat krevní tlak a hladinu triglyceridů. Vysoká hladina triglyceridů může být zásadním rizikovým faktorem při vzniku řady forem srdečních onemocnění, jako je mrtvice, srdeční infarkt a kornatění tepen. Během srdečního infarktu dochází k poškození srdečního svalu při nedostatku přívodu krve a kyslíku. K dalšímu druhu poškození může dojít kvůli přemíře vápníku v organismu. Astragalus je schopný zabránit dalšímu poškození srdečního svalu tím, že reguluje hladinu vápníku v srdci. 

Čaj z gynostemy působí lépe než káva

Biohacking: Čaj z gynostemy působí lépe než káva. A je zdravější

Gynostema pětilistá nazývaná také jiaogulan je druh liány, která pochází z jižní Číny a používá se v tradičních medicínských systémech v Asii. V nich se podává na zvýšení energie a podporu dlouhověkosti. V jejích listech najdeme mnoho zajímavých látek, jako jsou rostlinné steroly, flavonoidy, ginsenosidy a saponiny, které mají mnoho zdraví prospěšných efektů. Jsou také bohaté na enzymy, vitaminy a minerály.

Přečíst článek

Astragalus funguje také jako přírodní antidiabetikum. Zmírňuje insulinovou rezistenci, která způsobuje řadu chronických onemocnění, jako polycystické vaječníky u žen, metabolický syndrom, nealkoholové ztluštění jater a samozřejmě také cukrovku 2. typu. Kombinace saponinů, flavonoidů a polysacharidů této byliny je účinná při regulaci dokonce i diabetu 1. typu. Je schopna chránit buňky slinivky břišní, které produkují a uvolňují inzulín a také působí protizánětlivě na příznaky diabetu. 

Astragalus se tradičně používá i místně pro léčbu ran a zlepšení stavu kůže. Tkáně se po ošetření astragalem hojí dvakrát až třikrát rychleji a může pomoci i k zmírnění viditelnosti zjizvení. Topicky se dále používá v kosmetických produktech při léčbě akné a také jako prevence stárnutí pokožky.  

Vedlejší účinky astragalus standardně nezpůsobuje. Je třeba ale být na pozoru v případě autoimunitních onemocnění, která jsou způsobována přemírou aktivity imunitního systému, kterou může astragalus dále zvyšovat. Také se nedoporučuje užívat spolu s imunosupresivními léky, ze stejných důvodů. Pro suplementaci lze pořídit tinkturu, kapsle či astragalus ve formě čaje. 

Biohacking (ilustrační foto)

Biohacking: Trend, jak „žít věčně" podle miliardářů. Dozvíte se v obsáhlém seriálu

Co to je biohacking? Nový lifestyle, který zahrnuje metody, jak si „vytunit" tělo a mozek, jak co nejzdravěji, nejefektivněji a nejlépe fungovat a žít. Seriál Biohacking na newstream.cz každý týden představuje nejzajímavější „hacky." Níže najdete odkazy na jednotlivé již vydané díly.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Zdraví, wellness, biohacking

Biohacking: Mikrobiom v ústech ovlivňuje plíce. A pozor na ústní vody

Přečíst článek
Zdraví, wellness, biohacking

Biohacking: Adaptogen, co má účinky kofeinu a ještě působí proti virům i oparu

Přečíst článek
Withanie snodárná neboli Ašvaganda

Biohacking: Lepší než antidepresiva? Léčebné účinky byliny ašvagandy již potvrzují i vědci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme