Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Biohacking: Jak správně na detox a novoroční reset organismu

vitamín C
iStock
Alžběta Shejbalová

V novém roce si rádi dáváme předsevzetí jak tělu odlehčit zejména po vydatných Vánocích. Oblíbenou strategií, jak nastartovat naplánovanou změnu k lepšímu, je nějaký druh detoxu. Ten není nutný, ani povinný, ale pokud nás detox láká, je řada možností, jak celkem rychle pocítit zlepšení fyzického těla i mysli. A často stačí opravdu malé zásahy do rutiny, jde jen o to, jak moc či málo na sebe chceme být tvrdí. Dobré je se pocitově rozhodnout, zda bude příjemnější něco ubrat, něco přidat, či zkombinovat obě taktiky.

Reklama

Jednou z nejjednodušších strategií, která se už dá nazvat detoxem, protože nám může pomoci věci rozhýbat správným směrem, je pití vlažné vody s citrónem po ránu. Díky tomuto nápoji bude i snadnější vynechat ranní kávu, protože nás pomůže osvěžit a oživit. Pokud jsme na kávě závislí, i tato záměna může pomoci ozdravit naše tělo.

Voda s citrónem obsahuje přirozeně se vyskytující vitamín C spolu s dalšími fytochemikáliemi a tím dodává tělu dávku antioxidantů. Někteří přísahají, že jim každodenní zařazení sklenice vody s citrónem pomáhá s problémy se zácpou. Je to tím, že po ránu se tělo zavodní, kyselostí citrónu se rozhýbe žaludek a žlučník se svými šťávami a tím se probudí trávící ústrojí. Kyselina citrónová obsažená v citrónové šťávě povzbuzuje játra, které pomáhá čistit a v ledvinách může bránit tvorbě ledvinových kamenů. Citrónová šťáva umí také snižovat glykemickou odpověď organismu, což udržuje zdravý metabolismu a brání tak přibírání na váze.

ilustrační foto

Biohacking: Ani v prosinci nezapomínejte na ovoce a zeleninu. Inspiraci hledejte u předků

Sezónními čerstvými plodinami konzumovanými v prosinci jsou nejčastěji ty exotické, dovezené ze vzdálených krajů. Našemu zdraví vždy prospívá zařazení ovoce a zeleniny do našeho jídelníčku, podle výzkumů i ty zavařené, usušené či jinak zpracované také dodají benefity našemu organismu. Vždy je tedy lepší konzumovat nějakou zeleninu a ovoce, než žádnou. Pokud bychom se chtěli vydat cestou našich předků, ti v této době konzumovali uchovanou kořenovou zeleninu, košťáloviny, sušené ovoce a luštěniny.

Přečíst článek

Jako podporu organismu můžeme do rutiny zařadit další zdravé nápoje, jako je vitamínová voda, tedy voda o pokojové teplotě, v které necháme vylouhovat lístky bylinek a plátky ovoce či zeleniny. Taková voda vždy lépe hydratuje a dodá organismu mikroživiny, které prospívají. Může to být máta, meduňka, dobromysl, rozmarýn, šalvěj, pampeliška, maliník, zázvor, okurka, řapíkatý celer, meloun, citrusové ovoce a bobuloviny jako jahody, borůvky a maliny.

Reklama

Vybereme si kombinaci podle chuti a přidat můžeme i sladidlo, jako med nebo zdravý sirup. Dalšími detoxikačními nápoji jsou čaje- speciálně ty, které mají prokázané čistící benefity a to zejména pro játra. Játra jsou naším hlavním čistícím orgánem a mohou být zatížena přemírou konzumace zejména těžkých jídel a alkoholu. Takovými čaji jsou zejména z kořenu pampelišky, kopřiva, zázvor či měsíček.

Biohacking: Med a další produkty včel jsou zapomenutým zdrojem prospěšných látek

Včelí produkty lidstvo používá odnepaměti. Nejpoužívanějším výrobkem včelí kolonie je bezesporu med. Používá se primárně jako potravina, ale má také nespočet léčivých efektů na lidský organismus. Pořizujeme si kvalitní med, ideálně přímo od včelaře. Med by neměl být zahříván nad zhruba 40 stupňů, aby si zachoval všechny látky s pozitivními účinky. Med totiž obsahuje zbytky pylu a propolis, a díky tomu řadu enzymů, vitamínů, minerálů a fytochemikálií.

Přečíst článek

Pro detox jater a tím i celého těla je vhodné dále odlehčit jídelníček od přemíry tučných a chemicky zpracovaných jídel. Ideálně nahradíme potravinami játra posilující, jako je listová a také brukvovitá zelenina, což je brokolice, květák, zelí a pak přidáme několik kusů jakéhokoli druhu čerstvého ovoce denně. Sušené ovoce - datle, fíky, sušené švestky, meruňky - můžeme použít jako záměnu za sladkosti. Vždy si volíme změnu podle sebe, jakákoliv změna k lepšímu, pokud chvíli vydržíme, je lepší, než drastická změna na den, dva.

Výjimkou je kompletní půst, kdy se pouze pije voda, nebo půst zahrnující jen ovoce a zeleninu. Ty trvají den až několik dní a udělají organismu reset. Pokud jsme motivováni a schopni kompletního půstu, podle odborníků probíhá obnova organismu podle jeho délky.

Biohacking: Prázdné kalorie jsou pro tělo to nejhorší

Je tu nový rok a toho chce řada lidí využít pro nový začátek v nějaké oblasti života. Velmi častým cílem je hubnutí, což je často motivací žít zdravěji. Není těžké si propojit, že zdravější život znamená často i váhu v rozumných mezích. Ale platí to i naopak, kdy štíhlejší tělo značí i zdravější životní styl?

Přečíst článek

Kratší půst než 24 hodin se nazývá přerušovaný půst a ten je naopak ideální praktikovat denně či alespoň pravidelně. Pokud na něj nejsme zvyklí, je dobré začít okénkem bez jídla trvajícím 12 až 15 hodin. Okolo třinácté hodiny bez jídla začne tělo vylučovat růstový hormon, ten zpomaluje proces stárnutí - nejen vizuálně, ale také na úrovni správného fungování tělních procesů. Okolo patnácté hodiny se u většiny lidí začínají produkovat ketony, kdy tělo začne využívat uložený tuk pro výrobu energie a nastává tak hubnutí. Okolo sedmnácté hodiny půstu se začínají buňky samy opravovat, aby se buněčný odpad využil na výrobu energie a podpořila výkonnost a zdraví těla. Půst by měli se svým lékařem konzultovat lidé, kteří mají chronické onemocnění, pro některé není vhodný.

Půst založený na konzumaci pouze ovoce a zeleniny udělá podobnou službu, jen ne v takové intenzitě a síle výsledků. Nejenže eliminujeme zatěžující stravu, organismus ale také nadopujeme řadou prospěšných fytochemikálií a mikroživin.

Reklama

Související

ilustrační foto

Biohacking: Ani v prosinci nezapomínejte na ovoce a zeleninu. Inspiraci hledejte u předků

Přečíst článek
vitamín C

Biohacking: Ušetřete za kolagen, vitamín C pomůže stárnout s grácií

Přečíst článek
mišpule obecná

Biohacking: Sezóna zdravých plodů zdaleka neskončila. Mlsejte mišpule, brukve či kaštany

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme