Biohacking: Jezte jablka. Obsahují fantastický všelék quercetin
Začátek roku je tradičně časem předsevzetí. Pokud jste si slíbili, že se budete lépe starat třeba o své tělo, v dalším pokračování seriálu Biohacking se dozvíte, jak využít antiaging molekulu quercetin (kvercetin). Jde o užitečnou látku, která je přítomná v řadě potravin a v řadě studií byly prokázány její antikarcinogenní, protizánětlivé a antivirové účinky.
Quercetin je druh flavonoidního antioxidantu, který je podle studie z roku 2018 považován za ve stravě nejrozšířenější a nejrozsáhleji studovaný flavonoid. Technicky je považován za rostlinný pigment, a proto ho primárně najdeme v sytě zbarveném ovoci a zelenině. Podle katedry patologie a diagnostiky na univerzitě ve Veroně jsou tyto látky „antivirové, antimikrobiální, protizánětlivé a protialergické látky“.
Sledujte seriál Biohacking o zdravém životním stylu
Nejpřínosnější pak jsou pro snížení regulace nebo potlačení zánětlivých drah a funkcí v těle. Quercetin je považován za nejrozšířenější a nejznámější flavonol přírodního původu, který vykazuje silné účinky na imunitu a značný vliv na možný vznik zánětu způsobený bílými krvinkami či mezibuněčnými signály.
Pomáhá proti řadě neduhům
Symptomy zánětlivých procesů v těle je například kornatění tepen (ateroskleróza) a další problémy se srdcem a oběhovým systémem, vysoký cholesterol, cukrovka 2. typu, poruchy související s očima, včetně šedého zákalu, alergie, astma a senná rýma, žaludeční vředy, kognitivní poruchy a dna.
Zdravý spánek je základem kvalitního a dlouhého života. Vylepšit si jej můžete užíváním koenzymu se zkratkou NAD. Ten navíc zpomaluje stárnutí cév a podporuje fungování mnoha orgánů.Biohacking: Koenzym NAD pomáhá zdravému spánku. A vede k dlouhověkosti
Enjoy
Quercetin může pomoci zastavit škodlivé částice v těle známé jako volné radikály, které negativně ovlivňují fungování buněk – včetně poškození buněčných membrán, změny způsobu fungování DNA, zvýšení počtu buněčných mutací, odumírání zdravých buněk a expresi zánětlivých genů.
Quercetin je v jablkách nebo cibuli
I když je možné ho získat v dostatečném množství ze zdravé stravy, někteří lidé tuto sloučeninu užívají také v koncentrované formě doplňků stravy pro ještě silnější protizánětlivé účinky. Standardní dávkování pro zmírnění zdravotních problémů, antioxidační účinky a pro možné prodloužení zdraví do pozdního věku se doporučuje dávkování 1-2x denně 500mg tablety.
Vitamín B5 je jednou z klíčových látek, které si tělo nedokáže samo vyrobit, ale musí je přijímat v potravě. Podceňovaný vitamin přitom sehrává pozitivní roli v boji proti celé řadě civilizačních chorob.Biohacking: Vitamín nesmrtelnosti. B5 bojuje s alzheimerem, cholesterolem i vráskami
Enjoy
Protože je quercetin přirozeně přítomen ve stravě, bývá dobře snášen v přiměřeném množství právě i z doplňků stravy. Ze stravy ho standardně přijmeme zhruba 5-40 mg, ale jedinci se stravou bohatou na různorodou a barevnou zeleninu a ovoce jsou podle expertů schopni přijmout až 500 mg za den.
Zdaleka nejbohatším zdrojem quercetinu v potravě jsou kapary, dále pak jablka, bobulové ovoce, košťálová zelenina, cibule, semínka a ořechy a v černý a zelený čaj. Quercetin je ve variabilních množstvích přítomen také v medu, přičemž záleží na zdroji včelami sbíraného pylu, neboť quercetin jako fytochemikálie je obsažen i v květech bylin a rostlin.
Pomáhá i s alergiemi
Quercetin, a to zejména v kombinaci s bromelainem, což je protein trávící enzym, je schopný pomáhat s alergiemi. Je považován za přirozené antihistaminikum. Histamin samotný je důležitý hormon, který mimo jiné pomáhá imunitnímu systému detekovat nebezpečí ve formě přítomnosti cizího organismu či tělesa. Pokud signalizační část imunitního systému nefunguje správně, histamin je vyplavován i při neškodných útocích zvenku ve formě pylu či složky potravy. Takto pak vznikají alergie.
Biotin neboli také vitamín B7, patří k vitamínům skupiny B. Je plně rozpustný ve vodě a nejznámější jsou jeho pozitivní účinky na vlasy a pokožku. Tento zásadní vitamín ale vykazuje i další benefity pro celý lidský organismus.Biohacking: Trápí vás vypadávání vlasů? Možná za tím je nedostatek biotinu
Enjoy
Quercetin je schopný stabilizovat tyto reakce imunitních buněk a tím snižovat projevy jako kašel, rýmu, kopřivku či otoky. Studie na myších naznačují, že quercetin by se v budoucnu mohl stát ekvivalentem při boji s alergiemi stejně jako jsou dnes využívány léky na předpis, ale s minimálními či žádnými vedlejšími účinky.
Suplementování quercetinem lze dále použít při zmírňování bolesti zejména spojené s autoimunitními onemocněními jako jsou artritida či infekčními nemocemi. Také bolesti spojené se zánětlivými chorobami se dají úspěšně zmírnit dostatečnými dávkami quercetinu. Pomáhá také podporovat energii a sportovní zdatnost snižováním bolesti svalů a kloubů a podporou cévního systému a prokrvení.
Quercetin podporuje zdraví kůže ochranou proti dermatitidám a fotosensitivě. A tím, že blokuje mnoho druhů prozánětlivých cytokinů v organismu, pomáhá pacientům s různými druhy kožních problémů, kterým nepomohou ani standardní léky a postupy.
Vitamín B6 se v českých lékárnách často prodává v komplexu spolu s hořčíkem pro lepší spánek a náladu. Tento velmi důležitý vitamín má spoustu zajímavých rolí v těle. Kterých? Pojďme se na ně podívat.Biohacking: Začíná to nespavostí, nedostatek vitamínu B6 vede až k demenci a rakovině
Enjoy
Až polovině populace hrozí závažný problém. V důsledku genetické mutace některých enzymů se jejich organismu nedaří odbourávat látku zvanou homocystein. Té se přitom tělo musí zbavit, jinak působí jako vnitřní zabiják. Biohackeři naštěstí vědí, jak organismu pomoct.Biohacking: Tělo vytváří nebezpečné látky. Homocystein musí odbourat, jinak hrozí infarkt
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.