Biohacking: Trend, jak „žít věčně" podle miliardářů. Dozvíte se v obsáhlém seriálu

Co to je biohacking? Nový lifestyle, který zahrnuje metody, jak si „vytunit" tělo a mozek, jak co nejzdravěji, nejefektivněji a nejlépe fungovat a žít. Seriál Biohacking na newstream.cz každý týden představuje nejzajímavější „hacky." Níže najdete odkazy na jednotlivé již vydané díly.
Co vlastně je biohacking?
Co to je biohacking? Souhrn technik, způsobů a použití nejnovějších technologických prostředků, pomocí kterých lze fungovat co nejlépe v práci i osobním životě. Kombinují se vědecké metody s přístupy, které považujeme za tradiční a nyní znovu objevené– zařazení meditace, duchovních rituálů a pohybu do každodenní rutiny a také vliv přírody, kvality spánku a konkrétního způsobu stravování na každodenní mentální a fyzický stav.
Vitamin B3 je pro tělo zcela zásadní a jeho nedostatek způsobuje několik nemocí i nárůst nebezpečí srdečních chorob, protože snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Vyvážená strava zajišťuje dostatečný přísun této látky. Problémy však mohou mít například vegetariáni.
Biohacking: Vegetariánům a veganům chybí vitamin B3. Hrozí jim deprese
Enjoy
O čem se lze v seriálu Biohacking dočíst?
- Zdravé mitochondrie oddálí stárnutí
- Jak zjistit své skutečné zdraví
- Příliš sezení je špatné jako kouření, hlavně v práci. Lze to změnit
- Pro zdravý domov to chce uklidit i toxiny
- Od Wima Hofa po saunu
- Veganství nebo keto? Hlavně jezte opravdové jídlo
- Vyšší váha je nemoc spánku
- Jak správně pít
- Meditace umí léčit závislost i bolest
- Dětem dejte sladké a těžkou peřinu
- Běhat je dobré jen tak akorát. Příliš běhu škodí
- Fermenty jsou klíč ke zdraví. Skvěle poslouží i kysané zelí
- Tělo se umí detoxikovat samo. Ale je dobré mu pomoct
- Obětovat snídani nebo večeři? Půst je hitem posledních let
- Kofein je zdravý i toxický. Zkuste „neprůstřelné“ kafe
- Keto a low carb je teď mánie. Kolik proteinu má smysl jíst pro dlouhý a zdravý život?
- Tloustne se po sacharidech? Ano i ne
- Ani nasycené tuky nejsou tak hrozné, jak se myslelo
- Pětina světové populace má příliš kyseliny močové. Pomoci může půst
- Ušetřete za kolagen, vitamín C pomůže stárnout s grácií
- S vápníkem je to celkem alchymie. Brát ho samotný nemá smyl
- Zázračný vitamin E pomáhá v boji proti stárnutí
- Polovině lidí chybí hořčík
- K vitamínu D patří vápník i vitamín K. A pozor na ten správný
- Jíst ústřice se vyplatí. Obsahují zinek, který snižuje riziko rakoviny
- Vitamíny K jsou dva. A každý je jiný
- Zázračný selen snižuje riziko rakoviny a zvyšuje plodnost
- Vitamín A skoro stačí přijímat z živočišné stravy
- Trpíte únavou? Možná je za tím nedostatek draslíku
- Jste unavení? Možná jíte málo masa
- Příliš železa v těle škodí. Pozor na litinové hrnce
- Začíná to nespavostí, nedostatek vitamínu B6 vede až k demenci a rakovině
- Měď se podílí na tvorbě melaninu. Máte jí dostatek?
- Potřebují ho alkoholici, diabetici i těhotné ženy. Vitamín B9
- Přibýváte bezdůvodně na váze? Možná máte v těle málo jódu
- Vegetariánům a veganům chybí vitamin B3. Hrozí jim deprese
Místo v biohackingu mají takzvané gadgety, jako už zcela mainstreamové chytré hodinky, které mají ve své nabídce všichni velcí výrobci mobilů. Standardně ukazují tep a počet kroků, ale novější modely měří další fyzické biomarkery – například srdeční variabilitu, která hodnotí vliv stresu na tělo a také je měřítkem potenciální délky života. Mezi dalšími tzv. wearables je například prsten Oura ring, který je velikostně srovnatelný se snubním prstenem a měří tělesnou teplotu a tep a vyhodnocuje kvalitu spánku.
Krom toho existují vychytávky pro domácí použití – různé zvukové přístroje, které jsou schopné ovlivňovat mozkové vlny a vytvářet efekt, který právě uživatel potřebuje, ať už větší soustředění či hlubší odpočinek. Také přístroje na bázi použití světla – pomocí techniky zvané fotobiomodulace – slibují vše od zlepšení kvality kůže, stavu očí i vidění a také zmírnění chronické bolesti.
Vitamin B3 je pro tělo zcela zásadní a jeho nedostatek způsobuje několik nemocí i nárůst nebezpečí srdečních chorob, protože snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Vyvážená strava zajišťuje dostatečný přísun této látky. Problémy však mohou mít například vegetariáni.
Biohacking: Vegetariánům a veganům chybí vitamin B3. Hrozí jim deprese
Enjoy
Pokud člověk netrvá na mašince, která se dá vypnout a zapnout, lze vsadit na přirozené metody biohackingu. Hackuje se například strava – ideálně poté, co podstoupíte test svých genů, krve či různých drah v těle, čímž zjistíte, jaká strava vám vyhovuje a lze tak i efektivně zhubnout.
Voda a světlo
Trend se zaměřuje i na vodu – nejen jak jí vyčistit, přefiltrovat od potenciálně škodlivého chlóru a dalších chemických přídavných látek, ale i ji vylepšit, jako by byla z čistého pramene. Některé metody působí lehce „ezo“, ovšem řada takových postupů a výrobků má za sebou prestižní studie anebo letitou praxi a jsou uznávané i vědeckými institucemi. Biohacker většinou nediskriminuje a hodnotí převážně efekt a dostupnost techniky.
Už velká sklenice smoothie se špenátem, salátem, avokádem a jablkem pro dochucení dokáže dodat celou denní dávku vitamínu B9. Tím tělu pomůžeme při řadě problémů, které může nedostatek folátu přinést.
Biohacking: Potřebují ho alkoholici, diabetici i těhotné ženy. Vitamín B9
Enjoy
V novém seriálu o biohackingu se podíváme na všechny možné způsoby a metody, jak si „vytunit“ tělo i mozek. Kdo chce zhubnout nebo zvýšit výkon při sportu, vybere si metodu stravovací, pohybovou, pořídí si příslušný produkt a vyhledá konkrétní meditaci nebo jinou duchovní techniku. Cíl je vybrat si to, co se člověku chce dodržovat a zároveň to má efekt – a je z vás biohacker.
K prvním patřil Steve Jobs
U zrodu biohackingu stáli byznysmeni, vytížení manažeři a podnikatelé, kteří chtěli dosáhnout co nejvíce za co nejkratší čas a s co nejmenším úsilím. Za jednoho z první biohackerů by se dal považovat Steve Jobs – jeho minimalismus v bydlení, oblékání i striktní stravování mu umožňovaly eliminovat pro něj zbytečné každodenní rozhodování a více se soustředit na práci, strategizování a invenci.
Vitamín B12 se téměř výlučně získává z masa a vajec. Vegani ho dostanou z droždí nebo musejí sáhnout po doplňcích.
Biohacking: Jste unavení? Možná jíte málo masa
Enjoy
Fenomén biohackingu kromě pozornosti přitahuje také kapitál. Podle Fast and Factors Market Report byla v roce 2021 globální velikost trhu s biohackingem 15,42 miliardy dolarů a čeká se prudký růst – do roku 2028 to má být 64 miliard dolarů. Do trendu vstupují výrobci jako Apple, Fitbit, Moodmetrics a podobně, zahrnuje gadgety, aplikace, biotechnologický výzkum i potravinové doplňky.
Dnes je řada bohatých vizionářů, jejichž viditelné fyzické proměny se nemusejí nutně hned nazvat biohackingem, ale do jeho definice vizuální stránka také patří. Třeba Jeff Bezos poutá pozornost svým v poslední době vysvaleným tělem i investicemi do několika společností, jejichž cílem je výzkum dlouhověkosti, co nejdelšího mládí a pevného zdraví. Podobně investuje i Peter Thiel, technologický vizionář spoluzakladatel PayPalu, kdy zpráva o tom, že „se zajímá“ o transfuze krve odebrané z osob mladších 25 let, před časem obletěla svět.
Hořčík, kterým se zabývá další díl seriálu Biohacking, aktivně podporuje řadu procesů v těle – výstavbu kostí a zubů, zdravý spánek a relaxaci. Pomáhá s výkonností při sportu, prevencí astmatických záchvatů i snižuje bolest.
Biohacking: Polovině lidí chybí hořčík
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.