Biohacking: Trpíte únavou? Možná je za tím nedostatek draslíku

Vysoký tlak, únava, choroby srdce. To vše hrozí tělu, pokud trpí nedostatkem draslíku. V přirozené podobě jej můžeme získávat i docela příjemným způsobem, třeba v podobě avokádového toastu.
Draslík je jedním z nejrozšířenějších minerálů v lidském těle a hraje v něm řadu nezastupitelných rolí. Jednou ze základních je jeho schopnost hydratace a udržování vody v těle – je to elektrolyt. Draslík spolu s dalším elektrolytem sodíkem fungují na principu páky a její rovnovážná poloha je nezbytná pro udržení zdraví těla.
V dnešní době je poměrně obtížný problém udržet tuto rovnováhu bez zamýšlení se nad racionální stravou. Konzumace převážně průmyslově zpracované stravy zajistí značný nadbytek sodíku a příliš malé množství draslíku. Tato nerovnováha způsobuje řadu zdravotních problémů moderní doby – vysoký krevní tlak, problémy se srdcem, svalové bolesti a únavu.
Dostatek selenu brání vzniku celé řadě chorob. Nejlepší je získávat jej z potravin. Dostatek selenu nabízejí zejména paraořechy nebo mořské ryby.
Biohacking: Zázračný selen snižuje riziko rakoviny a zvyšuje plodnost
Enjoy
Boj proti vysokému tlaku
Doporučená minimální dávka draslíku je 2300mg pro dospělou ženu a 3400mg pro muže. Několik významných studií ale doporučuje draslík v minimálním množství 4700mg denně, protože tato hodnota upravuje zvýšený krevní tlak u osob citlivých na množství soli ve stravě.
Příroda to totiž zařídila skvěle pro naše přirozené životní prostředí, ale ne už tak pro dnešní dobu – vyvinuli jsme se totiž v době, kdy jsme získali zhruba 11 g draslíku denně ze stravy, a naopak pouze cca 0,7g sodíku. Člověk kvůli tomu dostal do vínku receptory na jazyku pro slanou chuť, bylo totiž životně důležité sůl denně aktivně shánět.
Maximální příjem sodíku ze stravy byl dlouho stanoven na 2300mg denně, což znamená cca 5 g soli. Doporučení z poslední doby radí spíše 1500mg sodíku a tedy asi 3,5 soli denně v jídle. To je daleko méně, než sní ve stravě průměrný člověk (dle Světové zdravotnické organizace je to 9-12 g), speciálně pokud se denně stravuje mimo domov a nemá kontrolu nad množstvím soli použité v jídle. Pokud aktivně sportujeme, má lidské tělo spotřebu elektrolytů jako je sodík a draslík zvýšenou, zde denní hodnoty musíme navýšit.
Vitamín D je důležitý pro těhotenství, kosti i odolnost proti covidu.
Biohacking: K vitamínu D patří vápník i vitamín K. A pozor na ten správný
Enjoy
Avokádový toust má smysl
Chuťové receptory na draslík ale nemáme a v této době, kdy je soli nadbytek, se naopak musíme do konzumace potravin s draslíkem nutit. Aktuálně biohackery doporučovaná denní dávka draslíku by měla být někde mezi 4700-11000 mg. Anebo pro ty, kteří rádi počítají, je ideální poměr draslíku k sodíku 3:1, přičemž sodík tvoří cca 40% váhy soli. Nejbohatší zdroje draslíku jsou převážně rostlinného původu – fazole, brokolice, avokádo, sladké brambory či banány, ale v menším množstvím je draslík přítomen ve většině přirozených potravin.
Doplňky stravy s draslíkem jsou prospěšné jen opravdu málokdy – například při dlouhotrvajícím průjmu či jiných problémech zažívacího traktu, kdy je skoro jisté špatné vstřebávání živin. Je to proto, že primárně chronická nedostatečnost, ale i přemíra draslíku má závažné důsledky.
S výškou hladiny draslíku je úzce spojena funkce srdce či ledvin. Při deficitu draslíku ve stravě hrozí zmíněný vysoký tlak a z toho pramenící srdeční problémy či zvýšené riziko mrtvice. Dále se zvyšuje pravděpodobnost ledvinových kamenů, rozvinutí cukrovky 2. typu, zhoršuje se soustředění a kvalita spánku. Dobrá zpráva je, že cca 85 % draslíku si tělo umí asimilovat z přijaté stravy. V případě jeho nedostatku jde tedy většinou o ne zcela zdravou stravu s malým podíle ovoce, zeleniny a luštěnin.
S nadměrným množstvím kyseliny močové v krvi je spojována zejména závažná a velmi nepříjemná dna či další problémy s ledvinami. Podle nejnovějších studií však tato látka v těle předznamenává celou řadu chorob, zejména civilizačních. Kyselina močová přitom souvisí s lidskou evolucí a bojovat odbourávat ji z těla lze různými technikami. Kyselé ovoce a zelený čaj jsou jen začátek.
Biohacking: Pětina světové populace má příliš kyseliny močové. Pomoci může půst
Enjoy
Indikátor cukrovky
Vyšší hladina draslíku v krvi, zvaná hyperkalémie, většinou vzniká z přehnané suplementace či kvůli poruchám ledvin, které nestíhají dostatečně filtrovat potřebné množství minerálů. Také chronická onemocnění jako Addisonova choroba (endokrinní nemoc nadledvinek) či cukrovka 1. typu může způsobovat hyperkalémii. Ta způsobuje nepravidelný či zpomalený srdeční tep, slabost, mravenčení a necitlivost či únavu.
Sledujte seriál Biohacking o zdravém životním stylu
Dostatečný příjem draslíku ze stravy pomáhá tělu udržovat pevné zdraví. Aktivuje například řadu enzymů, které jsou součástí energetického metabolismu, pomáhá antioxidační obraně organismu a opravě tkání. Vědci také zjistili, že existuje přímé spojení mezi hustotou kostí a dostatečným příjmem draslíku ze stravy. Je také nutný pro správné zpracování a využití sacharidů a proteinů k výstavbě svalů, a to jak v dětském věku při růstu, tak v dospělosti při sportu i rekonvalescenci.
Na jednoduché cukry se poslední dobou nahlíží jako na něco univerzálně škodlivého. Je to především kvůli jejich efektu na obsah cukru v krvi
Biohacking: Tloustne se po sacharidech? Ano i ne
Enjoy
Proč děti potřebují sladkosti? Jaké vitamíny a doplňky stravy by měly mít? A jak podpořit vývoj mozku? Dočtete se v dalším pokračování úspěšného seriálu Biohacking.
Biohacking: Dětem dejte sladké a těžkou peřinu
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.