Biohacking: Vitamín D čistí mozek, snižuje riziko demence

Nová rozsáhlá studie odhaluje, že ti, kdo pravidelně užívají vitamín D, mají výrazně nižší pravděpodobnost, že u nich propukne demence.
Vitamín D je znám jako „vitamín slunce“, který si naše tělo vytváří samo z cholesterolu po vystavení se slunečním paprskům. Dlouho se vitamínu D připisoval primárně vliv na stav a zejména růst zdravých kostí a jako prevence onemocnění křivicí. Vitamín D totiž hraje nezastupitelnou roli v metabolismu vápníku a fosforu, udržuje tak kosterní systém v dobrém stavu a podporuje jeho rozvoj.
V době covidu se také zjistila přímá souvislost s nedostatkem vitamínu D a těžkým průběhem nemoci i vyšší incidencí smrti. Vyrovnaná hladina vitamínu D totiž udržuje imunitní systém v dobré kondici - obecně snižuje riziko infekcí i autoimunitních nemocí. Nízké hladiny vitamínu D jsou také spojovány s vyšším výskytem deprese, únavy, poruch spánku, častějších zánětů a pomalého hojení ran. Dále ovlivňuje hormonální rovnováhu - jeho nedostatek se může projevit zhoršenou inzulinovou citlivostí nebo problémy se štítnou žlázou.
Nová rozsáhlá studie nyní zjistila zásadní spojitost mezi ochranou před demencí a suplementací vitamínem D. Sledovala více než 12 tisíc lidí nad 60 let věku bez diagnózy demence po dobu 10 let a zjistila, že ti, kdo pravidelně užívali vitamín D, měli výrazně nižší pravděpodobnost poklesu mentálních schopností. Zajímavé je, že nezáleželo na tom, jakou formu D vitamínu užívali. D2, D3 nebo v kombinovaných přípravcích vitamínu s vápníkem. Všechny měly pozitivní účinek, i přesto že se tyto formy liší vstřebatelností a nezkoumalo se množství suplementovaného vitamínu D. Vlastně to znamená, že jakákoliv suplementace vitamínem D znamená zásadní pozitivní přínos.
Podpora pro zdravý mozek
A to pozitivní přínos opravdu značný - celkově měli uživatelé vitamínu D o 40 procent nižší riziko vzniku demence, u žen to bylo dokonce o 49 procent méně. Největší ochranu měli ti, kteří začali doplňovat vitamín D ještě před prvními známkami zhoršení kognitivních schopností. Toto může být také spojeno s tím, že lidé, kteří suplementují vitamín D mohou mít větší motivaci ke zdravějšímu životnímu stylu.
U žen po menopauze klesá hladina estrogenu, který má přirozeně ochranný vliv na mozek. Vitamín D může tuto roli částečně převzít - pomáhá regulovat záněty, podporuje růst neuronů a chrání před oxidativním stresem. To může vysvětlovat, proč ženy po přechodu měly z vitamínu D větší užitek než muži.
Déčko zpomaluje i rozvoj Alzheimera
Součástí studie bylo zkoumání interakce genetické predispozice k Alzheimerově chorobě (variantou APOE ε4) a doplňováním vitamínu D. Lidé s touto alelou mají třikrát vyšší pravděpodobnost rozvoje Alzheimerovy choroby, s dvěma kopiemi dokonce patnáctkrát a alespoň jednu kopii nese asi čtvrtina populace. V této studii pokud ale užívali vitamín D, měli menší pravděpodobnost rozvoje demence, i když ochrana byla slabší než u těch bez tohoto genu. V mozku se vitamín D totiž chová jako neuroaktivní hormon. Podporuje tvorbu růstových faktorů, které chrání a opravují neurony, reguluje zánětlivé procesy, pomáhá odstraňovat škodlivé bílkoviny jako amyloid-beta, chrání před oxidačním stresem a ovlivňuje i přenos signálů mezi nervovými buňkami prostřednictvím vápníku.
Přirozeně má většina lidí vitamínu D málo, protože v našich zeměpisných šířkách nemáme od října do dubna dost silné slunce, abychom si vitamín D mohli sami vyrobit. Navíc starší lidé ho tvoří méně i v létě. Nošení oblečení, práce uvnitř, smog a používání opalovacích krémů tvorbu dále snižují. Potraviny s přirozeným obsahem vitamínu D ho nemají dost - museli bychom jíst lososa a tučné ryby několikrát týdně. Odhaduje se, že více než 60 procent Evropanů má hladinu vitamínu D pod optimem a 13 procent trpí vyloženým deficitem, což může způsobovat systémové problémy a onemocnění.
Jak tedy vitamín D správně užívat? Ideálně každý den a s jídlem, které obsahuje tuk – je totiž rozpustný v tucích, takže se tak lépe vstřebá. Obvyklá preventivní dávka pro dospělého člověka je 1000 až 2000 IU denně. Při zjištěném deficitu může být dávka vyšší, ale to je vhodné se poradit s lékařem. Doporučuje se kombinace s vitamínem K2. Lépe vstřebaný vápník díky vitamínu D se tak díky vitamínu K2 dostane jednodušeji do kostí, a ne do cév, kde může způsobovat jejich vápenatění. Pro synergický efekt na psychiku i imunitu můžeme přidat i minerály hořčík a zinek.
Ke zmírnění příznaků a i k vlastní léčbě alergie můžeme použít přírodní prostředky, koření i potraviny. Zkuste si třeba při záchvatu kýchání sníst půlku syrové cibule. Ale zabrat mohou i méně radikální experimenty.
Biohacking: Sezona alergií propukla naplno. Jak si pomoci, když se vzbouří imunita?
Enjoy
Bryan Johnson, podnikatel, jehož priorita je zůstat na světě co nejdéle, ideálně věčně. Do toho investuje dva miliony dolarů ročně, podstupuje řadu procedur a jí hrsti pilulek. Ve vlastním návodu, jak žít, přiznává konzumaci doplňků stravy své značky, které prodává a také pár dalších produktů. Kromě volně prodejných doplňků stravy také bere léky, které jsou u nás na předpis.
Tajemství miliardáře Johnsona, který chce žít věčně. Bere léky na cukrovku
Enjoy
Chůze navíc a konzumace luštěnin, ryb nebo listové zeleniny může prodloužit lidský život až o 60 procent. Poukazuje na to nová, inovativní studie, o které se píše v dalším díle seriálu Biohacking.
Jak zpomalit stárnutí a dožít se vysokého věku? Stačí obyčejná chůze
Enjoy
Společnost H2 Global Group vlastní mezinárodní patent na léčbu a zmírnění dopadů Alzheimerovy choroby. Kombinuje vlastní zařízení k inhalaci, vodíkovou vodu a doplňky stravy. Firma nyní propojuje svůj objev s personalizovanou zdravotní péčí. Vědci varují – počet nemocných strmě roste a u blízkých příbuzných je riziko až 4x vyšší!
Alzheimerova demence: Dědičnost hraje roli!
Zprávy z firem
Studoval v Česku, ale nejvyššího vzdělání dosáhl v Americe. „Bez byznysové školy v Michiganu bych nikdy nevybudoval Alzheon,“ říká lékař Martin Tolar, který je ze všech lidí na světě nejblíž funkčnímu a bezpečnému léku na Alzheimerovu nemoc. V závodě o tento lék byly největší farmaceutické firmy světa, včetně Pfizeru, kde Tolar léta pracoval. „Největší překvapení bylo, že jsme v tom závodě najednou zůstali téměř sami,“ dodává. Jak těžké bylo prosadit se v Americe? Jak chce léčit Alzheimera? A jak chce pomáhat Česku v pozitivním rozvoji? Odpovídá jeden z nejúspěšnějších Čechů současnosti.
Neurolog Martin Tolar: Náš lék na Alzheimera skutečně funguje. Čistí mozek
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.