Biohacking: Zázračné ořechy. Opravdu jsou na nervy, ale umí mnohem víc

Ořechy ráno, ořechy v poledne, ořechy večer, ořechy do každého jídla. Nepřiberete po nich ani gram, navíc pomáhají ke zlepšení fungování organismu. Na co jsou dobré „vlašáky“, na co mandle a proč má smysl jíst „lískáče“?
Ořechy a semena jsou významnou potravinovou kategorií. Jsou kaloricky velmi výživné a obsahují řadu vitamínů, minerálů a fytochemikálií, jako jsou fenolické a polyfenolické kyseliny, fytosteroly a karotenoidy. Ty mají v organismu antioxidační a antimikrobiální účinky. V lidské historii byly ořechy a semena využívány nejen jako potravina, ale leckdy se používaly i k léčebným účelům.
Podle výzkumů je konzumace ořechů a semen prospěšná při prevenci a také ke zlepšení kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny a respiračních onemocnění. Z řady studií vyplývá, že pro zachování zdraví srdce se největších benefitů z konzumace ořechů a semen dosáhne při porci cca 15-20 gramů za den, což je menší hrst. Je to díky složení ořechů a semen, který má vliv na markery jako je celkový a „špatný“ LDL cholesterol a triglyceridy. Při pravidelné a dlouhodobé konzumaci ořechy a semena mohou také snížit krevní tlak.
Existuje nepřímá úměra v množství konzumované vlákniny s množstvím tělesného tuku. Vláknina má výrazně sytící schopnost a snižuje tak pravděpodobnost přejídání. Jaké jiné vlastnosti má vláknina, dočtete se v dalším díle seriálu Biohacking o dietách.
Biohacking: Kolik vlákniny by měla žena a muž jíst a proč?
Enjoy
Ořechy nepřiberete
Výzkumy ukazují, že konzumace ořechů a semen v rozumném množství se nepodílí na zvyšování váhy a v některých studiích naopak prokázala mírný pozitivní vliv na hubnutí. Značně pozitivní efekty se ukázaly při celkové mortalitě u různých druhů rakovin, při porci 28 g denně.
Experti obecně radí toto množství ořechů a semen jako denní porci pro optimální zdravotní efekt, spolu s minimalizací rizika konzumace přílišného množství kalorií.
Vlašáky „na nervy“
Vlašské ořechy jsou v našich končinách jedny z nejdostupnějších a jejich konzumace přináší mnoho výhod. Ze všech ořechů obsahují nejvíc omega 3 mastných kyselin. Ty jsou nezbytné pro zdraví srdce a mozku a také mají protizánětlivé účinky.
Vlašáky jsou dále bohaté na mangan, měď, fosfor, hořčík a vitamíny skupiny B a v menších množství obsahuje celé spektrum dalších minerálů a vitamínů.
Jak se stravovat, když cvičíte, je populárním tématem asi i proto, že jde o záležitost velmi individuální a specifickou. Jakým způsobem, jak rozmanitě, jak často a v jaké intenzitě cvičíte, v jaké jste právě fyzické kondici, zdravotním stavu, věku, či zda máte nadváhu, zvláštní fyzické či psychické nároky - to vše a mnohem více v tom hraje roli. Univerzální návody mohou někomu zafungovat, ale většině těžko. Právě proto, že jsou obecné. Cílem biohackingu je vždy individualizace jakýchkoliv strategií, které chceme na vylepšení svého života použít. Nejlepší taktikou je tedy se poradit na místech k tomu určených, kde člověku poradí na základě individuálních potřeb a preferencí.
Biohacking: Jak správně jíst při cvičení a čeho se vyvarovat
Enjoy
Mandle k svačině
Dalším druhem ořechů, které pomáhají zdraví a jsou doporučovány nutričními specialisty k pravidelné konzumaci jsou mandle. Dají se jíst jako zdravá svačina, lze je také po rozemletí využívat jako alternativu mouky například při bezlepkové či nízkosacharidových dietách.
Mandle, stejně jako většina ořechů, obsahují kyselinu fytovou, která může bránit vstřebávání dalších živin z mandlí, zejména minerálů. Tomu pomůže namočení mandlí například přes noc.
Jedním z nepřínosnějších efektů mandlí je snižování cholesterolu, a tedy jejich vliv na kardiovaskulární stav člověka. Obsahují nenasycené mastné kyseliny, vlákninu, antioxidanty a také vitamíny a minerály, vitamín E, mangan, měď, vitamín B2, hořčík a fosfor.
Chcete žít déle a kvalitněji? Sledujte seriál Biohacking o nejnovějších trendech a objevech
Lískáče jako antioxidanty
Dalším ořechem, který si v sezoně může u nás utrhnout ze stromu, je lískový. Ten mezi ořechy vyniká obsahem antokyanových látek, které mají významné antioxidační vlastnosti. Dále obsahuje mangan, vitamín E, měď, vitamín B1 a B6. Tím přispívá k prevenci před rakovinou a dalšími oxidačními nemocemi a stárnutím.
Kromě antokyanů, které lískové ořechy obsahují, je i vitamín E považován za antioxidant a měď a mangan tvoří součásti různých druhů molekul superoxid dismutázy (SOD), což je významný antioxidační enzym produkovaný v organismu.
Češi jsou leniví, nechtějí se hýbat a nepečují o své tělo. Jsou národem kuřáků a milovníků piva. A právě to spolu s genetickou zátěží významně přispívá k vysokým počtům onemocnění srdce a cév, říká v rozhovoru uznávaný kardiolog, pedagog a profesor Miloš Táborský z FN Olomouc.
Kardiolog: Češi kašlou na prevenci, nemocí srdce a cév neubývá
Leaders
Semínka do každého jídla
Kategorie semen zahrnuje řadu velmi zdravých potravin – slunečnicová, dýňová, lněná, sezamová, konopná či chia semínka. Ta poslední obsahují nejvíce omega 3 mastných kyselin a významně tak posilují srdeční funkce. U nás dostupná a levná slunečnicová semena jsou skutečným titánem ve své kategorii a celkově jsou považována za jednu z nejvýživnějších potravin vůbec. Na malou gramáž totiž obsahují řadu cenných látek – vitamín E, mangan, měď, hořčík, selen, vitamín B1, B2, B3, B6 a B9, fosfor, zinek a železo.
Obsahem těchto látek se tak stávají užitečnou potravinou v boji proti řadě nemocí a pro zachování dobrého zdraví. Slunečnicový olej si po vylisování zachovává částečný obsah některých těchto užitečných látek – zejména těch rozpustných v tucích a platí to spíše u oleje za studena lisovaného. Příroda ale počítala, že slunečnicová semena budeme pro optimální výživu konzumovat celá i spolu s vlákninou, bílkovinami a dalšími přínosnými látkami. To ostatně platí pro všechny ořechy a semena.
Luštěniny mají řadu benefitů. Jenže obsahují takzvané antinutrienty, což jsou látky, které brání vstřebávání některých živin, zejména minerálů. Takže je dobré si dát pozor na přípravu, radí se v dalším díle seriálu Biohacking zaměřeném na hubnutí.
Biohacking: Luštěniny pomohou i s metabolickým syndromem. Pozor ale na jejich zpracování
Enjoy
Na planetě Zemi najdeme nepřeberné množství lokálních kuchyní, tradičních jídel i nápojů. Některé části světa si však se svou gastronomií dokázaly získat srdce většiny. Gastroinfluencer Pavel Maurer má o vítězích jasno. Jde o italskou, čínskou a indickou kuchyni. Jak je možné, že právě tyto se dokázaly prosadit prakticky na celé naší planetě?
Gastronomickému světu vládnou pevnou rukou tři kuchyně. Proč jsou tak úspěšné?
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.