Biohacking: Zázračný vitamin E pomáhá v boji proti stárnutí
Vitaminem E si výrazně posílíte imunitu a zpomalíte proces stárnutí. Běžně je v rostlinných olejích či špenátu. Pozor však na dávkování, při špatné konzumaci potravinových doplňků může dokonce zkracovat život.
Vitamin E je jeden z nejsilnějších antioxidantů, které máme z potravy k dispozici. Jako ostatní vitamíny, i vitamín E si lidské tělo není schopné vytvořit samo a počítá tedy s tím, že ho přijmeme stravou. Pokud nám konkrétní vitamín chybí, je jasné, že nám tím matka příroda naznačuje, že s naší každodenní stravou není něco v pořádku.
Sledujte seriál Biohacking o zlepšování kondice a zdraví
Může být překvapivé, že vitamín E je vlastně souhrnný název pro osm komponentů – alfa, beta, gamma a delta tokoferoly a tokotrienoly. Tím nejprozkoumanějším je alfa tokoferol, protože je v těle nejaktivnější. Proto pokud vyhledáte doplňky stravy s vitamínem E, bude v nich obsažen převážně alfa nebo gamma tokoferol, a to obzvláště v levnějších produktech.
Pozor na dávkování
Studie s alfa tokoferolem jsou relativně rozporuplné. U některých se ukázalo, že samotný alfa tokoferol může dokonce škodit lidskému zdraví a zkracovat život. A to již při dávkách od 150 jednotek IU, přičemž dávkování v běžných doplňcích stravy bývá 400 IU.
Po vitamínu C se další díl seriálu Biohacking věnuje vápníku a jeho vstřebávání v těle. U vápníku totiž platí, že vše nejde vyřešit jednou pilulkou. Biohacking: S vápníkem je to celkem alchymie. Brát ho samotný nemá smysl
Enjoy
Je to zejména kvůli možné zvýšené krvácivosti, kterou alfa tokoferol způsobuje. Progresivnější produkty již ale obsahují více druhů tokoferolů a tokotrienolů, některé dokonce všech osm. Každý z komponentů vitamínu E má totiž jiné účinky a vzájemně se při působení ovlivňují a doplňují. Tokoferoly a tokotrienoly totiž přirozeně vytvářejí synergický komplex, a ten v těle funguje jako součást řady procesů.
Vitamín E je rozpustný v tucích, a tak ho tedy najdeme primárně v tučnějších potravinách, a to pouze rostlinného původu. Zdaleka nejkoncentrovanější je v oleji z pšeničných klíčků, ale dostatečné množství je ho i ve slunečnicovém semínku, mandlích či lískových ořechách. Dále ho obsahuje zelenina a ovoce jako špenát, avokádo nebo dýně.
Biohackeři často vědomě konzumují vitamín E v ořeších a semínkách, které předtím na 6 až 8 hodin namočí, protože se tím u nich zvýší vstřebatelnost rozličných živin. Pro změnu se v nich sníží obsah kyseliny fytové, která sice sama o sobě přímo neškodí, ale má tendenci na sebe vázat minerály z jídla a tělo je tak nemá k dispozici. Je potřeba takto připravené ořechy a semena buď znovu v sušičce či troubě na nízkou teplotu usušit na později nebo ještě týž den zkonzumovat.
Vitamín C je základní vitamín a antioxidant, který ovlivňuje řadu procesů v těle. Seriál Biohacking pokračuje sérií zaměřenou na jednotlivé vitamíny. Biohacking: Ušetřete za kolagen, vitamín C pomůže stárnout s grácií
Enjoy
Posílení imunity
Vyložený nedostatek vitamínu E je v západním světě vzácný a bývá primárně důsledkem určité nemoci či metabolické poruchy vstřebávání tuku. Ale pouze již snížený příjem vitamínu E může mít znatelný vliv na stav imunity, očí, cévního systému, a to zejména v pokročilém věku.
Pokud tedy víte, že příliš neholdujete ořechům a zelenině, je dobré zvážit kvalitní doplněk s plnohodnotným komplexem vitamínu E. Ale ani ten není potřeba konzumovat každý den, protože obecně vitamíny rozpustné v tucích se v těle ukládají na delší dobu a udržuje se tak potřebná hladina.
Denní doporučená dávka je pro dospělého člověka nastavena na 15 mg neboli 22,5 mezinárodních jednotek IU. Nejlepší způsob je snažit se přijímat vitamín E stravou, protože jen v přirozeném stavu ze stravy se ho nedá přejíst, a nehrozí tak problémy, ani toxicita.
S nadměrným množstvím kyseliny močové v krvi je spojována zejména závažná a velmi nepříjemná dna či další problémy s ledvinami. Podle nejnovějších studií však tato látka v těle předznamenává celou řadu chorob, zejména civilizačních. Kyselina močová přitom souvisí s lidskou evolucí a bojovat odbourávat ji z těla lze různými technikami. Kyselé ovoce a zelený čaj jsou jen začátek.Biohacking: Pětina světové populace má příliš kyseliny močové. Pomoci může půst
Enjoy
Proti stárnutí
Jednou ze základních rolí vitamínu E v organismu je ta antioxidační. Jeho vyvážená hladina tedy v organismu výborně pomáhá předcházet stárnutí organismu na všech úrovních i chronickým nemocem. Posiluje také cévní systém a krev – je důležitý při tvorbě červených krvinek.
Další z benefitů vyvážené konzumace vitamínu E je snížení cholesterolu či jeho schopnost vyrovnávat hladinu hormonů v organismu. Jeho dostatečný příjem je také nezbytný v těhotenství a při kojení.
Již tradiční je účinek vitamínu E na zlepšení kvality pleti a vlasů. Dá se použít nejen vnitřně, ale koupená kapsle doplňku lze také propíchnout jehlou a tento olej použít přímo jako pleťovou kúru nebo doma vyrobenou masku na pokožku či vlasy. Takto lze také použít na drobné oděrky či suchou kůži různě na těle. Pomáhá pleti se lépe hojit a udržovat ji mladou a pružnou.
Jak je to s tuky? Po proteinech a sacharidech se aktuální díl seriálu Biohacking podívá na třetí nejdůležitější složku výživy. Biohacking: Ani nasycené tuky nejsou tak hrozné, jak se myslelo
Enjoy
Existuje řada postupů a strategií, jak pomoci tělu, aby si mohlo zlepšit aktuální i dlouhodobý zdravotní stav. Lidský organismus totiž za standardních podmínek detoxifikuje dost dobře sám, ale pouze do určité míry. Pokud si tedy „dopřáváme“ hodně a často, je dobré alespoň na chvíli zařadit některou z následujících praktik a tělo by nám mělo odvděčit větší energií a lepším zdravím.Biohacking: Tělo se umí detoxikovat samo. Ale je dobré mu pomoct
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.