Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Biotechnologický gigant krachuje. Je to ukázkový příklad chyb a přehnaných očekávání

Biotechnologický gigant krachuje. Je to ukázkový příklad chyb a přehnaných očekávání
iStock
Josef Tuček

Investoři do nových technologií jsou jako cestující ve výtahu. Nahoru a dolů. Teď je to vidět na nápadité americké firmě, která rostla do nebe, ale teď už přes rok balancuje nad bankrotem. Proč? Sečetlo se u ní přeceňování odborných schopností, nesprávný odhad potřeb klientů a k tomu se přidala regulace na ochranu zákazníků.

Reklama

Společnost 23andMe vznikla v Kalifornii v roce 2006. Bylo to v době rozmachu genetiky ve vědeckých laboratořích i mezi investory rizikového kapitálu. Pár let předtím vědci popsali lidský genom (souhrn dědičných vlastností obsažených v DNA každé buňky). Díky tomu se vylepšovaly a zlevňovaly genetické analýzy, každý den přicházely zprávy o tom, jaké mutace genů řídí živé organismy, tedy také lidské vlastnosti.

Asi by se to dalo přirovnat dnešnímu boomu umělé inteligence.

Biotechnologie z Česka bude léčit už i Američany. SCTbio ze skupiny PPF expanduje do USA

Biotechnologická společnost specializující se na výrobu buněčných terapií SCTbio ze skupiny PPF vstupuje do USA, otevírá své zastoupení v Bostonu. Rozvoj aktivit na americkém trhu podpoří rovněž strategické partnerství s firmou Propel BioSciences. PPF o tom informovala v tiskové zprávě.

Přečíst článek

Pád ze šesti miliard

Společnost 23andMe (číslovka naráží na to, že člověk má v buňce 23 párů chromozomů obsahujících DNA) nabídla lidem nejdřív v USA a pak i ve světě, včetně Evropy, že díky genetickým testům prokáže jejich původ, najde příbuzné a hlavně je včas varuje před nemocemi, které jim hrozí.

Reklama

Americký časopis Time označil genetické testy společnosti 23andMe za nejlepší vynález roku 2008. Ocenil, že jsou určeny přímo běžným lidem a to za vcelku dostupných 399 dolarů (později cena klesla pod sto dolarů). Do oboru se v té době pustily i další firmy, ale neměly takový rozsah a tak nízké ceny.

Mimochodem, spoluzakladatelkou 23andMe a její generální ředitelkou je Anne Wojcickiová, bývalá manželka spoluzakladatele Googlu Sergeye Brina a sestra loni zesnulé generální ředitelky YouTube Susan Wojcickiové.

Zemřela Susan Wojcickiová, bývalá šéfka YouTube a klíčová osobnost Googlu.

Zemřela bývalá šéfka YouTube Susan Wojcickiová

Zemřela Susan Wojcickiová, bývalá šéfka YouTube a klíčová osobnost Googlu. Ve věku 56 let podlehla rakovině plic.

Přečíst článek

Ještě v roce 2021 23andMe dosáhla hodnoty téměř šesti miliard dolarů, od té doby spadla prakticky k nule, akcie se dá prodat za cenu pod tři dolary. Společnost se stále drží, ale připouští, že definitivní krach může přijít kdykoli.

Proč to?

Hledání předků, ale hlavně nemocí

Jedním z pilířů byznysu společnosti byla nabídka, že lidem najde jejich předky. Člověku stačilo plivnout do zkumavky, poslat ji firmě a samozřejmě zaplatit. Laboratoře 23andMe udělaly genetický rozbor buněk z úst odrolených ve slinách a informovaly zákazníka, z jakých geografických oblastí přišli jeho předkové.

Pro Američany je to docela zajímavé téma, protože jsou všichni přistěhovalci nebo potomci přistěhovalců (včetně Donalda Trumpa a dokonce i indiánů, jejichž předkové se v poslední době ledové přistěhovali z Asie přes Sibiř a Aljašku).

Druhým pilířem byznysu 23andMe je hledání příbuzných. Pokud zájemci dají svou DNA do databáze firmy, dozvědí se, jestli v ní není evidován nějaký jejich genetický příbuzný, který je také hledá.

Třetím a nejvýznamnějším pilířem jejího podnikání je určování rizika vzniku dědičně podmíněných chorob. Což znamená, že se zákazník po rozboru DNA dozví, co mu hrozí, takže může chodit na pravidelné kontroly a začít s případnou léčbou včas. Díky preventivním opatřením se může nemoci vyhnout nebo aspoň její nástup oddálit.

Jako byznys plán to nevypadalo špatně a taky to fungovalo.

Nové genetické testy prozrazují stále přesněji, kdo je vystaven vyššímu riziku dědičného onemocnění.

Věda už umí včas člověka varovat před hrozícími nemocemi. Ale také ho tím dokáže vyděsit

Nové genetické testy prozrazují stále přesněji, kdo je vystaven vyššímu riziku dědičného onemocnění třeba až za desítky let. Podle současných poznatků mohou data prospět zdravotním pojišťovnám i farmaceutickému průmyslu. Zato u jednotlivců je situace složitější – někomu včasné varování pomůže zdravotní hrozbu snížit, jiného vystraší a zkazí mu život.

Přečíst článek

Nesplnitelné sliby

Hledání původu předků a příbuzných je však jednorázová záležitost. Zájemce si koupí jeden test za život a ten stačí jemu i jeho blízkým příbuzným. Počet zájemců o tyto testy se tedy postupně vyčerpával.

Kvalita předpovědí zdravotních rizik se bohužel ukázala jako nespolehlivá. V počátcích své existence firma nabízela změření rizika až 240 různých nemocí a zdravotních potíží včetně sklonu k plešatění. Pak jí to americký Úřad pro kontrolu potravin a léků zakázal s tím, že účinnost hodnocení je z odborného pohledu nejistá. Firma musela snížit počet zjišťovaných nemocí na deset a ztratila u zákazníků důvěru. Dnes nabízí odhalení padesáti zdravotních rizik, včetně hrozby Parkinsonovy nemoci nebo celiakie.

Mezitím se také potvrdilo, že mnohé nemoci nejsou důsledkem jednoho „špatného“ genu, ale souhry více genů kombinované s dalšími rizikovými faktory. A tohle už 23andMe celkově vyhodnotit neumí.

Navíc ta genová vyšetření, která jsou významná, už nabízí i běžná medicína, firma ztratila výlučnost.

Batole, kterému genová terapie vrátila sluch

Genová terapie vrátila batoleti sluch. Jde o přelomovou léčbu hluchoty

Britskému batoleti byl navrácen sluch poté, co se jako první člověk na světě zúčastnilo průkopnické studie genové terapie, která podle lékařů znamená novou éru v léčbě hluchoty. Informoval o tom list The Guardian.

Přečíst článek

Ukradená data zákazníků

V říjnu 2023 přišel další malér. Hackeři ukradli a na internetu prodávali údaje o sedmi milionech zákazníků společnosti – jména, adresy, informace o příbuzných, ale také jejich genetická data. To byla další rána pro důvěryhodnost firmy, která přinesla žaloby zákazníků i nové zásahy regulačních orgánů.

Přes 80 procent zákazníků souhlasilo s tím, aby firma anonymně využila jejich genetická data pro vědecký výzkum. Společnost díky tomu spolupracovala s vědci na řadě zajímavých projektů, od mapování vlivu otrokářství na geny dnešních obyvatel přes hledání dědičné podmíněnosti sklonu k okusování nehtů až po onkologické výzkumy. Zejména z medicínských aplikací může mít firma nové zisky, pokud se dostanou do praxe. Ale to je ještě hudba budoucnosti, které se společnost možná už nedožije.

Genetický výzkum a na něm založené moderní biotechnologie jsou pořád tahounem ekonomiky a zdravotnických postupů, i když teď se překryl stín umělé inteligence. Očekávání od umělé inteligence ještě přesahují naděje spojované s genetikou a biotechnologiemi. Je téměř jisté, že i teď budeme v přímém přenosu sledovat, co se stane, když tvůrci umělé inteligence přecení své odborné schopnosti, nesprávně odhadnou potřeby zákazníků a nedokážou se vyrovnat s regulací, jejíž potřebu sami vyvolají.

Martin Tolar

Češi chystají aplikaci na pomoc proti Alzheimeru. Stojí za ní kapacita Martin Tolar

Propojit moderní technologie a nejnovější výzkumy v oblasti neurovědy se chystá nová společnost Tolion. Firma s českým zázemím a s uznávaným Martinem Tolarem v čele se chystá již na podzim uvést aplikaci podporující zdravé fungování lidského mozku. Využívat má nositelné elektroniky a pokročilých algoritmů umělé inteligence. Tolion již sehnal první investory na uvedení demo modelu.

Přečíst článek

Umělá inteligence pomohla lékařům lépe najít nádory: přijde s ní do ordinací užitečná změna?

V zatím nejrozsáhlejší studii svého druhu pomáhala umělá inteligence radiologům vyhodnocovat snímky z mamografu. Ukázalo se, že zvyšuje úspěšnost v odhalování nádorů. Postupně se zřejmě otevírají možnosti, jak může umělá inteligence vstoupit do zdravotnictví a vylepšit ho.

Přečíst článek

Reklama

Související

Klonování zvířat je velký byznys i budoucnost medicíny

Klonování zvířat je obří byznys, pro medicínu má ale mnohem zásadnější význam

Přečíst článek
IVF

Dítě tří rodičů, robotické oplodnění vajíčka, testování embrya. Pomoc k otěhotnění prožívá boom

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme