Neobjevený klenot Balkánu. Bosna chce ukázat, že není jen pro dobrodruhy
Bosna a Hercegovina usiluje o to, aby ji navštívilo více turistů. Nejen českým cestovatelům tak dokazuje, že jim má co nabídnout. A to nejen milovníkům outdoorového dobrodružství, ale i méně ostříleným objevovatelům. Chybí už jen přímé lety z Prahy.
Dlouhá léta po uzavření mírové dohody platila Bosna a Hercegovina za zónu, které se turisté spíš vyhýbali. Sem tam do ní zavítali zavilí čeští dobrodruzi. To se ale mění a tato zatím neobjevená balkánská země se čím dál častěji objevuje v cestovatelských itinerářích i méně zcestovalých turistů. Ještě před covidem dokázal tamní cestovní ruch vygenerovat více než 456 milionů dolarů.
Na podporu a hlavně opětovné nastartování tamního cestovní ruchu cílí i Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj USIAD. Vyčlenila na to 20 milionů dolarů. Povědomí o tom, že Bosna a Hercegovina jsou konkurenceschopnou turistickou destinací, se snaží posílit i díky networkingovým setkáním. Po rakouské delegaci se jich zúčastnili i zástupci tuzemských cestovních kanceláří.
Chorvatský prezident Zoran Milanović vyzval, aby některé státy Evropské unie snížily zemím západního Balkánu svá kritéria pro členství unii. V souvislosti s možným udělením kandidátského statusu Ukrajině řekl, že jej měla obdržet také Bosna a Hercegovina. Udělení kandidátského statusu Bosně chystá oficiálně navrhnout slovinský premiér Robert Golob.Když Ukrajina, tak i Bosna. Lobují Chorvaté a Slovinci za zemi v EU
Politika
„Jsme rádi, že jsme mohli přivítat partnery z České republiky v rámci úsilí vlády USA propojit turistický sektor Bosny a Hercegoviny s klíčovými mezinárodními trhy prostřednictvím projektu USAID pro udržitelný rozvoj cestovního ruchu v Bosně a Hercegovině,“ řekla Jasenka Ćorić z USAID.
Networkingová akce představovala zakončení pětidenního pobytu deseti vybraných agentur z České republiky v Bosně a Hercegovině, které měly možnost navštívit některé z nejatraktivnějších turistických destinací, jako je Mostar, Banja Luka nebo Trebinje.
„Cesta měla ohromný úspěch a byla skvěle zorganizována USAID. Jsem přesvědčen, že cestovní ruch se bude rychle zvyšovat, protože Češi stále vyhledávají nové neobjevené destinace. Naším cílem nyní musí být zavedení přímého leteckého spojení mezi Bosnou a Hercegovinou a Českou republikou, aby bylo cestování jednodušší, levnější a rychlejší,“ uvedl Paddington Tucker, CEO Travel Advance.
Organizace UNESCO doporučila zařadit Benátky na seznam ohrožených památek světového dědictví. Navrhuje to zejména kvůli vysokému počtu turistů v italském městě, dopadům změn klimatu na něj i absenci celkové strategie pro rozvoj města. Hlasovat o zápisu budou členské země v září, uvedla francouzská média. Zařazení severoitalskému městu na seznam světového dědictví v ohrožení hrozil už v roce 2021.Benátky v ohrožení. Ničí je davy turistů i klimatické změny
Reality
Silnou podporu iniciativě na akci poskytla také velvyslankyně České republiky v Bosně a Hercegovině, Jana K. Lolić Šindelková a Adisa Mujkić, poradkyně Velvyslanectví Bosny a Hercegoviny v Praze.
Projekt podpořila i Sparkasse Bank, jejímž strategickým cílem je posílit klíčová odvětví a odvětví pro udržitelný rozvoj ekonomiky a vytváření nových pracovních míst v Bosně a Hercegovině se zvláštním zaměřením na startupy, zemědělství a cestovní ruch.
Travel Advance je centrála prp cestovní ruch založená v roce 2008, která poskytuje poradenství turistickým centrálám po celém světě. Mezi její klienty patří například Chorvatské národní sdružení pro cestovní ruch, Maltský úřad pro cestovní ruch, Trentinský marketing nebo Dubaj cestovní ruch mezi lety 2016 až 2023.
Nejlevnější lyžařské služby jsou letos v Itálii a v zemích na Balkáně. Uvádí to žebříček, který sestavily firmy Post Office Travel Money a Crystal Ski Holidays, na který dnes upozornil deník Financial Times. Podle srovnání jsou nejlevnější služby pro jednotlivce v italském letovisku Bardonecchia, které po zhruba deset letech sesadilo bulharské destinace Borovec a Bansko.Evropa má nového krále v levném lyžování. Desetiletá vláda bulharských středisek skončila
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.