Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

ČD dráhy nasadí na některé moravské spoje slavnou lokomotivu

Na spoje na Moravě nasadí ČD lokomotivu Bardotku
ČTK
 ČTK

Na vybrané vlakové spoje na jižní Moravě nasadí České dráhy lokomotivu přezdívanou Bardotka. Od 22. do 24. listopadu tím připomenou 60 let od vyrobení prvního prototypu motorových lokomotiv bývalé řady T 478.1, později 751 a po modernizaci také 749.

„Lokomotiva bude přidána do souprav některých Slováckých expresů, konkrétně na neelektrifikovaném úseku mezi Starým Městem u Uherského Hradiště a Luhačovicemi, a také na dva spěšné vlaky spojující Staré Město s Brnem,“ uvedl mluvčí. Podrobnosti o spojích, na nichž Bardotka pojede, zveřejnil dopravce na webových stránkách.

Lokomotivy řady T 478.1 a 2, později 749, 751 a 752, dostaly od železničářů několik přezdívek. „Podle profilu střechy pod horním reflektorem, který působí jako by se lokomotiva mračila, se jim říká Zamračená. Další přezdívkou je Bardotka podle populární herečky 50. a 60. let Brigitte Bardotové. Tvary lokomotivy z boku připomínaly některým železničářům poprsí, proto se nabízelo dát lokomotivám přezdívku podle slavné herečky,“ uvedl Medelský.

Lokomotivy s 1500 koňmi a maximální rychlostí 100 kilometrů v hodině měly elektrický přenos výkonu. Vyráběl je závod ČKD v pražské Libni. Prototyp T 478.1001, který na tratě na Moravě koncem týdne vyjede, opustil továrnu v listopadu 1964. „V letech 1967 až 1971 probíhala sériová výroba. Vyrobeno bylo celkem 230 lokomotiv vybavených parním agregátem PG 500 pro vytápění osobních souprav a dalších 82 lokomotiv určených jen pro nákladní dopravu bez topného agregátu. Ty byly označeny řadou T 478.2, později 752,“ uvedl mluvčí.

Především v 90. letech bylo podle něj množství lokomotiv tohoto typu modernizováno. „Obdržely například elektronické regulátory řízení nebo elektrické topení, které nahradilo parní agregát. Některé lokomotivy odkoupily také soukromí dopravci, a tak je lze stále vidět v provozu. Národní dopravce má ve stavu pět lokomotiv současné řady 749 s elektrickým vytápěním a čtyři lokomotivy řady 751 bez elektrického vytápění, které jsou ve sbírkách ČD Muzea v Lužné u Rakovníka a využívají se pro nostalgické a turistické jízdy,“ uvedl Medelský.

První prototyp T 478.1001, dnes 751.001-9, se konstrukčně a tvarově odlišuje od druhého prototypu a dalších sériových lokomotiv. Při svém představení veřejnosti na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v roce 1966 získala lokomotiva zlatou medaili. V pravidelném provozu u Československých drah byla do roku 1986. Nyní je muzejním strojem, starají se o ni fanoušci ze strojové stanice v Tišnově na Brněnsku.

Elektromobil Xiaomi SU7

Elektromobil od Xiaomi je hit. Dodávky přesáhly sto tisíc kusů

Čínský výrobce elektroniky Xiaomi ve třetím čtvrtletí meziročně navýšil tržby o 30,5 procenta na 92,5 miliardy jüanů (306 miliard korun).

Přečíst článek

Stanislav Bernard, spolumajitel pivovaru Bernard

Pivovarem roku je poosmé Bernard, konkurence mezi minipivovary roste

Pivovarem roku se letos opět stal podle Sdružení přátel piva (SPP) Rodinný pivovar Bernard z Humpolce. Ocenění získal poosmé. Bernard letos uspěl i ve dvou kategoriích podle druhů piv - se světlou desítkou a svátečním ležákem. Minipivovarem roku je pražský Pivovar Strahov. Létajícím pivovarem roku, čímž se míní pivovar v pronajatých provozech, je Pivovar Chroust z Prahy. Sládkem roku se stal Václav Berka z Plzeňského Prazdroje. Ocenění předali zástupci sdružení v nepomuckém minipivovaru Zlatá kráva.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme