Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Biohacking: Echinacea a Černý bez pomáhají odehnat podzimní virózy. Slouží v řadě podob

Květ černého bezu
Profimedia.cz
Alžběta Shejbalová

Použití specifických rostlin a bylin v naší denní rutině v tomto ročním období nám přinese řadu benefitů. Podle typu rostliny a naší motivace experimentovat je můžeme použít jako přísadu do jídla, udělat si odvar ve formě čaje, konzumovat v doplňcích stravy jako extrakt či kapsle.

Reklama

Na podzim nám často jde o uchování dobré imunity, která trpí sníženým slunečním zářením, častou změnou a snížením teplot, začátkem topné sezóny, která dále oslabuje dýchací soustavu, zvláště v městském prostředí. Nemáme také chuť se zdaleka tolik hýbat, venkovní sporty a pohyb se přesouvají dovnitř či celkově přestávají být součástí životního stylu. Méně čerstvých potravin, které dodávají živiny nutné pro zdravě fungující imunitu a celý organismus, nás nutí hledat alternativy. Cílem by vždy mělo být zachování racionálního přístupu k životu, ale můžeme mu pomoci právě řadou přirozených prostředků.

kolostrum se nejčastěji získává z kravského mléka

Biohacking: Kolostrum je unikátním pomocníkem k lepší imunitě

Kolostrum je dnes populární doplněk stravy, vhodný jak pro děti, tak pro dospělé. Jedná se o první mléko vytvořené v mléčných žlázách savců, které se tvoří ještě v těhotenství a krátce po porodu. Jeho složení je odlišné od toho, které má normální „zralé mléko“, a tím má také jiné účinky. Kravské mléko je pro lidi samozřejmě primárně potravinou, vzácné kolostrum je ale díky koncentraci specifických látek spíše léčivem. Až několik dní trvá, než se u savčí matky vytvoří mateřské mléko v podobě, jak ho známe. Do té doby se potomkovi dostává kolostra jako malého množství potravy.

Přečíst článek

Velmi známou bylinou podporující imunitní systém je echinacea. Má však i řadu dalších prospěšných účinků, o kterých se tolik neví- podporuje zdravý trávící systém a zlepšuje projevy psychických onemocnění jako deprese, úzkosti a ADHD. Na respirační onemocnění útočí na několika úrovních. Má antibakteriální, antivirové, ale i protizánětlivé účinky. To platí při užití vnitřně i topicky na kůži, v případě ran, akné a dalších zánětlivých ložisek. Ovšem při použití vnitřně je echinacea titánem.

Dle řady studií, je schopná při správném použití zkrátit respirační onemocnění včetně chřipky o 1,5 dne a snížit vůbec propuknutí nemoci o více než polovinu. To jsou v situaci, kdy nachlazení potká průměrnou populaci několikrát v roce, zásadní čísla. Echinacea je účinná i při bakteriálních onemocněních typu tyfus, syfilis či malárie a byla tak při absenci antibiotik podávána. Dnes je často používána jako součást protokolů na přemnožení kvasinky Candida albicans v organismu, pomoc s pohlavně-močovými problémy či s dlouhodobými dopady onemocnění jako borelióza či EBV infekce.

Reklama

Biohacking: Chodí chřipka okolo. Co jíst, abychom se jí ubránili

S příchodem studeného počasí se často z našeho jídelníčku vytrácí pestrost. A to je škoda. Podzim nabízí mnoho chutných plodů, které jsou napěchovány vitamíny na podporu imunity. Už naši předkové věděli, že denně jedno jablíčko udržuje stálé zdravíčko.

Přečíst článek

Její značný imunitu povzbuzující efekt je způsoben obsahem řadou esenciálních olejů, polysacharidů, prebiotickou vlákninou inulinem a vitamínem C. To pomáhá imunitě na všech úrovních, včetně prevence mutací v těle a vzniku nádorů. Často se doporučuje také podpora při standardní léčbě rakoviny. Protizánětlivé účinky působí na všech úrovních a místech organismu, vhodná je tak i při chronických zánětlivých onemocnění. Echinacea je mocná bylinka a její dávkování má být omezeno, přílišné dávky se mohou projevit zvracením či motáním hlavy. Echinacea se konzumuje jako doma připravený čaj, uživatelsky jednodušeji v alkoholovém či, zejména pro děti, v glycerolovém bezalkoholovém extraktu.

Opomíjený plevel

Černý bez je další mocnou bylinou na respirační onemocnění provázející nás po dobu chladných měsíců roku. Oblíbený je čaj ze sušených květů nasbíraných v průběhu června. Černý bez je u nás hojný a mimo město je možné ho nasbírat v čistých lokalitách téměř neomezeně. Květy obsahují různé specifické esenciální oleje a polyfenoly. Konzumovat lze také plody bezu, i když tepelně zpracované, protože syrové obsahuje druh kyanidu, který se vařením či zavařením zničí. Lidské tělo má integrované procesy, které zajišťují eliminaci určitého množství kyanidů, jež se v malém objemu normálně vyskytuje ve stravě (semínka jablek, lněná semínka), ale v syrových bobulích bezu již může množství kyanidů způsobit problémy jako zvracení, průjem a bolest hlavy.

Cordyceps

Biohacking: Cordyceps pomůže srdci, trávicímu systému a odstraní stres

Jako ostatní populární medicinální houby, i Cordyceps se stal pomocníkem při zdravotních problémech dnešního moderního člověka. Jedná se o houbu, která je pro své výrazné zdraví vylepšující účinky v čínské medicíně používána po tisíce let. Jde o parazitickou houbu, které existují stovky druhů. Podobně jako univerzálně používaná reishi je i cordyceps adaptogenem. To znamená, že v těle kompenzuje negativní dopady stresu a posiluje organismus, zvyšuje energii a potlačuje únavu.

Přečíst článek

Bobule bezu obsahují antokyany, quercetin, specifické fenoly, rutin a také vitamíny A, B6, C a železo a draslík. Dá se z nich pořídit či vyrobit sirup, džem, bonbóny a také bezcukrové extrakty. Tyto produkty snižují projevy a zkracují délku respiračních onemocnění. Bobule bezu také snižují hladinu krevního cukru v krvi a podporou imunity snižují pravděpodobnost jakýchkoliv chronických onemocnění včetně srdečně-cévních a nádorových. Umí také vyrovnávat reakce imunitního systému a tak zmírňovat alergie. Výtažky z bobulí bezu se přidávají i do kosmetických produktů, obsah zmíněných látek totiž podporuje hojení pokožky tak, že mírní záněty a jejich antioxidační vlastnosti udržují kůži v dobrém a pružném stavu.

kolostrum se nejčastěji získává z kravského mléka

Biohacking: Kolostrum je unikátním pomocníkem k lepší imunitě

Kolostrum je dnes populární doplněk stravy, vhodný jak pro děti, tak pro dospělé. Jedná se o první mléko vytvořené v mléčných žlázách savců, které se tvoří ještě v těhotenství a krátce po porodu. Jeho složení je odlišné od toho, které má normální „zralé mléko“, a tím má také jiné účinky. Kravské mléko je pro lidi samozřejmě primárně potravinou, vzácné kolostrum je ale díky koncentraci specifických látek spíše léčivem. Až několik dní trvá, než se u savčí matky vytvoří mateřské mléko v podobě, jak ho známe. Do té doby se potomkovi dostává kolostra jako malého množství potravy.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Mořské řasy, zdravá výživa, aminokyseliny, arganin

Biohacking: Aminokyselina nutná pro omlazení cév i mužskou plodnost

Přečíst článek
Maso patří k hlavním zdrojům lysinu

Biohacking: Lysin se zkoumá při boji s rakovinou a depresemi. Najdete ho i v bůčku

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme