Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Na střeše, na lodi i ve vlaku. Češi posunuli saunování dál než Finové, říká autor knihy

Češi propadli saunovaní a staví si čím dál tím hezčí sauny.
SAUNA: průvodce světem horkých interiérů
Petra Nehasilová

Stačí vám hodit přes pár klacků nějakou plachtu, roztopit kamna, a máte saunu. Češi šli ale mnohem dál. Nejenomže saunování milují a praktikují ho i ve vlaku, dokážou pro něj postavit i ty nejhezčí miniaturní stavby, říká autor knihy SAUNA: průvodce světem horkých interiérů Radek Váňa.

Jak moc se trend saunování v Česku rozmohl?

Když jsme začali připravovat naši knihu, bylo to jako valící se sněhová koule: jedna sauna generovala další. Každý další rozhovor přinášel další tipy na sauny. Dnes si vlastně nedovedeme představit horský apartmán, který by saunu neměl. V Čechách obliba saunování roste a o tom je vlastně i celá naše kniha.

Jak důležitý je design?

Skalní saunisté řeknou, že není vůbec důelžitý. Stačí vám hodit přes pár klacků nějakou plachtu, roztopit kamna, a máte saunu, zaznělo v jednom rozhovoru s lehkou nadsázkou. Samozřejmě u wellness a veřejných saun hraje design klíčovou roli: jdete si tam odpočinout a vychutnat také samotný prostor sauny. Proto se dnes také tolik architektů pouští do navrhování saun.

Jak náročné je ji postavit z hlediska technologie?

V té základní domácí verzi to není nic složitého a s pomocí internetu nebo nějaké příručky to zvládne i zkušenější kutil. Pokud chcete technologicky nabitou saunu řízenou nějakou aplikací, nebo s velkými prosklenými plochami, vyplatí se vzít si profesionály. A na českém trhu je řada firem, které realizují krásné a technologicky náročné sauny.

Natáčení podcastu s Radkem Váňou. Bavili jsme se o Tiny Houses.

Tiny House přináší jiný rozměr bydlení. Levné to ale není, říká jejich propagátor

Trend Tiny Houses dorazil i do Česka. Poptávka po minidomcích razantně narostla během pandemie. A stejně rychle narostl i počet firem, které je nabízí. „Není jich pět nebo šest. Po rešerši jsme zjistili, že jich je něco kolem 150,“ přibližuje Radek Váňa, vydavatel knihy Tiny House: průvodce krajinou minimalistického bydlení v dalším díle podcastu Realitní Club. A na kolik takový domek vyjde?

Přečíst článek

Narazili jste na hodně zajímavých realizací?

Do knihy jsme zařadili 40 nejzajímavějších saun a záměrně neříkám nejhezčích, protože estetické měřítko je jen jedno z mnoha. Chtěli jsme čtenáři ukázat typologicky různorodé sauny, od malých potních kabin (například v tiny house) až po bizarnosti typu sauna v letadle nebo sauna ve vlaku. Výběr byl složitý a prošla jím jen malá část na začátku shromážděných saun. Chtěli jsme dát čtenáři hodně širokou typologickou nabídku, aby pochopil, že sauna jako prostor nebo objekt může mít opravdu nesčíslně podob.

Dá se říct, že Češi jsou národem "saunařů"?

Ten trend je patrný a my jsme se ptali na tuto otázku desítek lidí: od výrobců až po architekty a všichni se shodují na tom, že saunování je v Čechách téma. Ostatně máme u nás i síť saun v supermarketech, takže i tímto směrem lze jít. Na druhou stranu, na pro každého je tenhle typ aktivity vhodný. Samozřejmě k Finsku, které světu „dalo saunu“ máme ještě hodně daleko. Ale z vlastní roční zkušenosti s přípravou knihy mohu říct: ano, určitě přihořívá.   

Chalupu v Krkonoších navrhli architekti ze studia ADR

FOTOGALERIE: Jsou krkonošské chalupy stylovější než ty v Alpách?

Jako houby pod dešti v Krkonoších rostou stylové chalupy. Citlivě zapadají do okolí a nabízí svým majitelům veškeré pohodlí. Jednou z nejaktuálnějších realizací je chalupa Haj na Pomezním hřebenu. Navrhli ji architekti ze studia ADR.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Interiér nového energeticky soběstačného čtyřpatrového sídla Budex Hub, které dosahuje výškou 17,2 m maximální povolené stavební výšky pro dřevostavby

David Ondráčka: Stavme více dřevostaveb. Češi mají šanci dohnat evropskou špičku

Přečíst článek
Doporučujeme