Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Strach z inflace. Češi se přetahovali v aukcích i o umění

Banksyho obraz Flying cooper ve výloze Galerie Kodl
Stanislav Šulc / Newstream

Za umělecká díla loni sběratelé a investoři na tuzemských aukcích utratili rekordních 1,46 miliardy korun. Loňský obrat je nejvyšší v novodobé historii tuzemského aukčního trhu, komentuje výsledek šéfredaktor časopisu Artplus.cz Jan Stuchlík.

Aukce s uměleckými předměty v Česku zažívají zlatý věk. Loni se v nich prodalo umění za téměř 1,5 miliardy korun, což je o 100 milionů více než v dosud rekordním roce 2017. 

Účastníci aukcí loni o 77 procent navýšili vyvolávací ceny. Vysokou útratu sběratelů Stuchlík vysvětluje strachem z inflace. Díky on-line aukcím, které přinesla pandemie nemoci covid-19, podle něj přišla spousta nových mladších kupců, kteří počet zájemců o nákup umění rozšířili.

Královnou aukčního trhu roku 2021 se podle Stuchlíka stala malířka Toyen. Loňský nejdražší obraz Cirkus, který se prodal za 79,56 milionu korun, je autorčino aukční maximum. Do první desítky loňských nejdražších děl se vešly další čtyři obrazy od Toyen.

Obraz Cirkus se loni na trh vrátil po 20 letech od prvního aukčního prodeje. V roce 2001 se prodal za tehdy rekordních téměř 2,5 milionu korun. Za 18 let tedy průměrně od roku 2001 vynášel 18 procent ročně, uvedl Stuchlík.

CryptoPunk na Pražském hradě

Sotheby’s chystá unikátní aukci. Prodá kolekci 104 NFT CryptoPunks za miliony dolarů

Půjde o první aukční prodej svého druhu. Kolekce 104 digitálních originálů pochází z ucelené sbírky ustavené již v roce 2017. Jedná se navíc o prestižní sálovou aukci, nikoli jen webovou, jak bylo u NFT doposud zvykem.

Přečíst článek

Podobně vysvětlil zhodnocení díla na obraze Alfonse Muchy Pohled do budoucnosti, který se v roce 2009 vydražil za 2,28 milionu korun. Loni se prodal za 13,3 milionu korun a průměrné roční zhodnocení za tu dobu tak činí 14 procent.

Obraz Františka Kupky Koupání se na trhu objevil třikrát. V roce 2015 se prodal za osm milionů korun, v roce 2017 za 16,3 milionu korun a loni za 25,2 milionu korun. Jeho průměrné roční zhodnocení v letech 2015 až 2017 bylo tedy celých 30 procent, v letech 2017 až 2021 pak 6,5 procenta, sdělil Stuchlík.

„Z dat za posledních deset let vyplývá, že potenciál zhodnocení v čase vykazuje především 20 procent nejdražších položek. Loni jich bylo 1491 a jejich cena začínala na 96 tisících korunách. Před deseti lety tato hranice činila 50 400 korun,“ uvedl Stuchlík.

Na loňský rekord podle Stuchlíka navíc aukčním domům stačilo prodat o 2200 položek méně, než kolik stačilo na dosavadní rekord z roku 2017. Z toho je podle něj patrné, že Češi se během pandemie naučili za kvalitní umění utrácet. Částka, kterou sběratelé utratili za nejdražších pět procent vydražených položek, tvořila 76 procent celkového aukčního obratu.

>>>>>> Zajímáte se o alternativní investice? Čtěte zde <<<<<<

Michelangelo Buonarroti: A nude young man (after Masaccio) surrounded by two figures (výřez)

Unikátní Michelangelova kresba jde do aukce. Cena? Stamiliony korun

Aukční síň Christie's odhaduje cenu raritní kresby nazvané Nahý mladý muž (po Masacciovi) obklopený dvěma postavami na 30 milionů dolarů, tedy téměř tři čtvrtě miliardy korun.

Přečíst článek

Muchovské ilustrace

Digitální Mucha jde do dražby. V nabídce bude i Slovanská epopej

Již tento pátek budou mít sběratelé možnost pořídit si skutečný unikát. Do prodeje jdou ilustrace legendárního Alfonse Muchy v podobě nezaměnitelných digitálních tokenů, tedy NFT. Netradičním artiklem zahajuje činnost nová platforma na prodej digitálního umění Vive Arts. Ceny budou startovat níž než u Muchových klasických děl.

Přečíst článek

František Janoušek: Španělské zdi (vyvolávací cena 1,6 milionu korun)

V Galerii Kodl se bude dražit Kupka za 25 milionů nebo malby Karla Gotta

Tradičně nejočekávanější aukce podzimu se tentokrát bude konat bez účasti veřejnosti, zájemci se mohou zúčastnit prostřednictvím portálu Artslimit.com, plnou mocí zástupci galerie a podat pevný limit nebo dražit po telefonu. Vedle mistrů meziválečné moderny jsou v nabídce také současní umělci jako Pasta Oner nebo Vladimír Houdek.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme