Čeští draci v Tichomoří osiřeli. Kasino a hotel, které zdobí, jsou v konkursu
Vybavení nedostavěného hotelu s kasinem Imperial Palace na malém tichomořském ostrově Saipan se draží. V aukci se již prodaly hrací automaty, nábytek a další vybavení. Nyní se předmětem dražby mohou stát i obří draci, které vyrobila a instalovala česká společnost Lasvit. Technologickým a designovým drakům, z nichž každý měří třicet metrů a vznášejí se ve vstupní hale komplexu, se přezdívá Největší klenoty světa.
Zavřený hotel s kasinem Imperial Palace nyní hyzdí část pobřeží ostrůvku. Konec megalomanského projektu hongkongské akciové společnosti Imperial Pacific (IPI) způsobila pandemie covid-19, obvinění z otrocké práce dělníků a podvodné účetnictví.
IPI navíc dluží zhruba 20 milionů dolarů věřitelům a ještě více americké komisi pro udělování licencí pro hazardní hry. Za korupci jsou navíc stíháni vysocí úředníci z ostrova, kteří umožnili projekt resortu s kasinem a gigantickým hotelem s dvěma tisíci pokojů prosadit.
Dračí lustry osiřely
„Komplex je odpojený od elektřiny a rychle chátrá. Svůj podíl zde hraje i vlhké počasí, které rozestavěnému komplexu rovněž neprospívá. Herní sály jsou prázdné a rozvody elektřiny vytrhané. Jedinou okázalost v obřím projektu již představují pouze dva nádherní draci, kteří jsou speciálně ukotvení pod stropem vstupní haly," uvedli manželé Zemekovi, kteří letos Saipan navštívili a měli možnost si budovy krátce prohlédnout.
Praktikami společnosti IPI se na ostrově zabývá reportér Muhammad Cohen. Ten ságu saipanského kasina popisuje od roku 2014, kdy se začalo o projektu hovořit. Cohen pro server Marianas Variety uvedl, že v aukcích již bylo prodáno herní vybavení a nábytek, ale získané peníze zdaleka nevyrovnaly dlužné částky. Zbývající aukční nabídka zahrnuje 300 hracích automatů, technologii pro uzavřený televizní okruh a možná i dva dračí lustry, uvedl.
Na dvojici obřích draků, kteří tvoří dominantu stavby, pracovali technici novoborské společnosti Lasvit tři roky a v roce 2020 impozantní dílo dokončili.
Každý ze dvou dvacetitunových draků, kteří se perou o perlu, měří 32 metrů. Jejich těla jsou složená z tisíců šupin a září na nich 2,5 milionu křišťálů. Zakázka měla hodnotu 250 milionů korun. „O problémech investora víme, ale tím, že nám zakázku zaplatil, tak naše spolupráce skončila. S problémy IPI nemáme vůbec nic společného,“ řekl k situaci Leon Jakimič, zakladatel společnosti Lasvit.
Sklárny Moser se spojily s designérem Janem Plecháčem. Držitel několika prestižních designérských ocenění, který se prosadil i v zahraniční konkurenci, se stal jejich kreativním ředitelem.
Luxus pro všechny? Sklárny Moser se spojily s předním designérem
Zprávy z firem
Logo českého designu je možné postavit na tom, že v Česku designové produkty také vyrábíme a vyvíjíme. Podnikatel Martin Wichterle, který kromě strojírenské firmy Wikov vlastní sklárny Bomma a Rückl, v rozhovoru pro magazín Moderní ekonomická diplomacie zdůrazňuje, že „česká laboratoř designu je skutečně unikátní“.
No name výroba v Číně už nikoho moc nezajímá, říká podnikatel Wichterle
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.