Čeští konstruktéři vyvíjejí „inteligentní” byt. Bude úsporný a schopný zachraňovat životy
Jak by mohlo vypadat naše bydlení v blízké budoucnosti? Odpověď hledají výzkumníci z centra energeticky efektivních budov při ČVUT. V jednom už mají jasno - inteligentní byt bude jednou zachraňovat životy.
České výzkumné centrum, jehož momentálně nejpopulárnějším produktem je zařízení, které z malého množství vodní páry v horkém vzduchu na poušti získává využitelnou vodu a je vystaveno na Světové výstavě Expo v Dubaji. Ale konstruktéři, kteří je sestrojili, mají i úplně jiné plány – například na inteligentní byt, který hlídá svého obyvatele.
V Buštěhradě kousek za Prahou sídlí Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT. Právě tady vyvinuli zařízení na získávání vody ze vzduchu, na jehož pohon stačí elektřina ze solárních panelů. Proto jim také patří patenty a licenční práva na ně. Centrum dokáže vyrobit maximálně několik kusů ročně, hlavně prototypů ověřujících další vývoj. Proto nyní jedná s velkou firmou, která by tato zařízení chtěla vyrábět. A nejenom pro tropy a subtropy.
Je tam extrémní horko, extrémní sucho a ještě k tomu půda zasolená mořskou vodou. Saúdská Arábie je místem, kde čeští výzkumníci mohou zkoumat plodiny, které ve vyhrocených podmínkách přežijí a ještě dají úrodu. Poznatky se, bohužel, mohou kvůli změně klimatu hodit i u nás.Čeští genetici šlechtí v Saúdské Arábii superodolné plodiny. Využití najdou i u nás
Leaders
„Máme teď velký projekt na konstrukci tohoto zařízení pro suchou chladnou poušť, jaké najdeme v Jižní Americe nebo v Mongolsku,“ říká tajemník centra Jakub Dytrich. A jak dodává, také v Česku se objevují zájemci, kteří by potřebovali přístroj, jenž jim dodá vodu ze vzduchu. Také u nás jsou odlehlejší místa, kde není dost vody, nevyplatí se stavět vodovod a je nepohodlné pořád vozit vodu v cisternách.
Vydýchaný vzduch? Vyměníme
Výzkumníci v Univerzitním centru energeticky efektivních budov ČVUT samozřejmě nežijí jenom lapáním vody v pouštích. Jejich instituce, placená z velké části z veřejných prostředků, se snaží dostat do praxe různé nové technologie spjaté se stavebnictvím a je ukázkou, jak by měl vypadat dobrý aplikovaný výzkum.
Vyvinuli a do výroby předali například senzor, který shromažďuje údaje o kvalitě vnitřního prostředí, například o koncentraci oxidu uhličitého. Když se koncentrace zvyšuje, kontrolka senzoru mění barvu a upozorňuje, že vzduch už je příliš vydýchaný. Senzor může současně vyslat signál vzduchotechnické jednotce, která začne vzduch vyměňovat – tedy přesně ve chvíli, kdy je to zapotřebí. Zejména v zimě je nutné dodávaný vzduch ohřívat, což je drahé. Když se však vzduchotechnika spouští až ve správnou chvíli, je to energeticky i ekonomicky výhodné.
Rostliny, které vyrůstají bez půdy, se stávají šlágrem – přibývá jich zejména ve Spojených státech, ale koupíte je také v Česku. Ostatně naši zemi reprezentují i na světové výstavě Expo v Dubaji.Rostou z vody nebo ze vzduchu a oživují potravinový trh
Zprávy z firem
Byt vás hlídá
Mezi mnoha různými výzkumnými úkoly mají pracovníci centra ambiciózní představy při plánech na něco, čemu říkají inteligentní byt.
„Představte si třeba seniora, který se špatně pohybuje a má v počátečním stavu Alzheimerovu chorobu,“ popisuje inženýr Dytrich. „V jeho bytě by mohly být různé senzory, které sledují dění. Například obyvatel si každé ráno vaří kávu, ale jeden den to neudělá, vůbec si nenatočí vodu, nepustí žádný elektrický spotřebič...“
To systém vyhodnotí jako nezvyklé a upozorní určeného příbuzného nebo profesionální dispečink, aby zjistil, zda dotyčný nepotřebuje pomoc. Senzory také sledují, jestli v bytě není kouř, nerozlévá se voda. Takový systém by mohl fungovat v samostatných obydlích nebo také v domovech s pečovatelskou službou, protože právě pro starší či nemocné lidi by mohl být nejužitečnější.
Můžeme mít přímo z mozku propojení s počítačem a internetem, takže bychom si mohli kdykoli „v hlavě“ vyhledat potřebné informace? Technika vyvíjená původně pro handicapované lidi něco takového zřejmě brzy dokáže i pro lidi zdravé.Implantát v mozku: šance nebo hrozba? Pro Muska příležitost, kterou tlačí kupředu
Money
„Ale uklouznout v koupelně, spadnout a ztratit vědomí může člověk každého věku. Pokud pohybové čidlo zaznamená, že se obyvatel přestal v koupelně hýbat, je to důvod k poplachu,“ říká Jakub Dytrich.
Poradí psychologové
Připouští, že ne každému se může líbit, když jej doma sledují senzory. Proto se výzkumníci radí s psychology, jak by se dala čidla rozmístit tak, aby se lidi necítili jako pod dozorem.
Samozřejmě, různé varianty inteligentních budov již ve světě i v Česku stojí. „Ale jsou to většinou luxusní obydlí a jejich systémy mají za cíl šetřit energie a rozmazlovat obyvatele,“ hodnotí inženýr Dytrich. „V našem pojetí, s cílem maximálně zajistit bezpečný život člověka, je stále co dohánět. Doufáme, že se nám podaří přesvědčit zástupce měst, zdravotních pojišťoven a ministerstev, aby tyto technologie podporovali. Následně ve spolupráci s průmyslem vše dotáhneme k sériové výrobě.“
>>>>>> Zajímáte se o byznysové aplikace vědy? Čtěte zde <<<<<<
Ženy v Evropě tvoří 41 procent všech vědců a inženýrů, 33 procent výzkumných pracovníků, ale pouze 22 procent IT pracovníků. Vyplývá to ze studie She Figures 2021, kterou si nechala vypracovat Evropská komise. Podle online časopisu Science of Learning přitom neexistují žádné důkazy, že by v procesu učení předmětů z oborů STEM, tedy Science, Technology, Engineering, Maths, existovaly nějaké biologické genderové rozdíly.Vědě se stále věnují hlavně muži. Na změně musí zapracovat rodiče
Filantropie
Budoucím prezidentem se stane jeden z osmi kandidátů, které k volbám 25. listopadu zaregistrovalo ministerstvo vnitra, případně o jejich kandidatuře rozhodl Nejvyšší správní soud. Hlavními favority jsou alespoň podle sázkových kanceláří Petr Pavel, Danuše Nerudová a Andrej Babiš, ostatní mají od nich obrovský odstup. Původně jich bylo devět, ale Josef Středula pět dnů před volbami odstoupil a podpořil možná překvapivě Nerudovou.Kandidáti na prezidenta ČR 2023: Pavel, Babiš, Nerudová... Jaké mají šance?
Politika
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.