Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Chata v Posázaví má atypický tvar. Uvnitř se důmyslně pracuje se světlem

Chata v rekreační oblasti za Prahou má atypický tvar i vzhled
Radek Úlehla
Jiří Frydlewicz
fry

Chata v Posázaví zaujme na první pohled. Především svým atypickým vzhledem a tvarem. Asymetrická stanová střecha je seříznutá a zakončená dvojicí světlíků. Za přestavbou původní stavby ze 70. let stojí Atelier Hajný.

Reklama

Na místě dnešní moderní chaty, která má užitnou plochu 80 metrů čtverečních, stála původně jednoduchá přízemní chatka s podsklepením a nízkou sedlovou střechou. Časem však bohužel začala chátrat a navíc nevyhovovala ani dispozičně, protože současní majitelé si přáli rozšířit přízemní místnost o podkrovní ložnici. Územní plán ovšem nedovoloval novostavbu a výška byla omezena na maximálně 7,7 m od přilehlého terénu. Jediným řešením proto byla kompletní rekonstrukce, která by dům zvětšila a zároveň vyhověla požadavkům úřadů i sousedů.

FOTOGALERIE: Jak rekonstrukce dopadla? Nahlédněte do nové chatky

Rekonstrukci si vzal na starost architekt Martin Hajný a jeho studio Atelier Hajný. Ten přišel s návrhem stavby atypického tvaru se seříznutou střechou. Důvodem byla minimalizace výšky a ohleduplnost vůči sousedům, kterým takto tvarovaná střecha nenarušuje výhled do krajiny.

Reklama

Z původní chatky zůstala jenom kamenná podezdívka, na které stojí nová plechová hmota. Hlavní konstrukce je sloupková, difuzně otevřená dřevostavba na železobetonové desce, která je posazena na železobetonových pilířích skrytých za kamennými stěnami. Střecha i fasáda jsou opláštěny trapézovým plechem, bezúdržbovým materiálem s dlouhou životností, který svým tvarem připomíná dřevěné laťky.

FOTOGALERIE: Atypickou chatku najdete i nad Sušicí. Ta získala dokonce světové ocenění

Světlý interiér

Při pohledu zvenčí chata vyniká tmavou barvou. Uvnitř je tomu opačně. Převaha dřeva interiér zesvětlila. Použitá borová překližka s výraznou kresbou přechází ze střešních podhledů na stěny i veškerý nábytek. Barevně kontrastuje s fasádou a zároveň je praktická, protože do interiéru proniká více světla. Na podlaze a stěnách koupelny je nenápadná šedá stěrka.

Z přízemí se otevírají výhledy do okolí velkými prosklenými plochami s orientací na jih a východ. Jednoduchá dispozice zde dovolila použít fasádní okna ze všech stran. Seříznutá střecha naopak zůstala z vnějšího pohledu jednolitá, jakékoli vložení okna by narušilo jednoduchost domu. Ložnice je proto prosvětlena dvojicí otevíravých světlíků shora. Světlíky vytváří zajímavý meditativní prostor a umožňují rychlé komínové provětrání celého objektu. V kombinaci s výrazným přesahem střechy nad jižní částí je tak zajištěno příjemné vnitřní klima po celý rok.

Jak se proměnil panelákový byt pod taktovkou architektů?

Sláva panelákům. Stačí pár promyšlených zásahů a byt konkuruje novostavbám

Úplně běžný panelákový byt na tradičním tuzemském, pražském, sídlišti lze proměnit k nepoznání. Rekonstrukce bytů na sídlištích je zdá se velkou otázkou do budoucna. A architekti si s tím dokáží poradit.

Přečíst článek

Chatku nad Sušicí navrhli architekti ze studia Byró.

Postavili si ji sami. Chata nad Sušicí z těch nejlevnějších materiálů zaujala i v zahraničí

Je tak malá, že ji dokázali postavit ve dvou. Architekti ze studia Byró ji navíc navrhli z těch nejlevnějších materiálů. Chatka možná i proto zaujala v zahraničí. Podle prestižního serveru Dezeen je jednou 10 nejlepších „tiny“ staveb na světě, která byla realizovaná v minulém roce.

Přečíst článek

Majitel zboural krkonošskou boudu Dvoračky na úpatí Lysé hory.

Krkonošská chata Dvoračky šla po sto letech k zemi. Majitel postaví kopii

Majitel zboural krkonošskou boudu Dvoračky na úpatí Lysé hory. Původně plánoval menší stavební úpravy, ale při nich zjistil, že statiku celého objektu narušila dřevomorka. Nová bouda, která by měla být zvenčí téměř identickou kopií té původní, by na místě měla stát za dva roky. Uvedla to televize Nova.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Chatka na Zlínsku je inspirována Skandinávií.

I Norové jsou chataři. Dávno už však neodpočívají ve srubech, ale v moderních dřevostavbách. Jedna je i na Zlínsku

Přečíst článek

FOTOGALERIE: Spaní ve skříni? Pohodlně bydlet jde i na 20 metrech čtverečních

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme