Čtyřkorunová známka z počátků první republiky se vydražila za dva miliony. Je třetí nejdražší

Čtyřkorunová zelená poštovní známka s černým převráceným přetiskem Pošta Československá 1919 se dnes v Bratislavě vydražila za 1,9 milionu korun. Vyplývá to z webu aukčního domu Petr Flaška. S aukční přirážkou za ni kupec zaplatil 2,25 milionu korun, řekl za aukční dům Tomáš Hejda. Podle dostupných informací jde o třetí nejvyšší cenu za československou známku v aukcích.
Známku získal zájemce z internetové části dražby, přihazovat bylo možné také v aukční síni. Podle aukčního domu jde o jediný známý exemplář této známky v široké a tmavě zelené verzi. V informaci ke známce pořadatelé aukce uvedli, že některé převrácené přetisky vznikaly chybou při tisku, jiné záměrně kvůli zařazení do dárkových sestav pro přední představitele státu. Proč je převrácený přetisk na dnes dražené známce, není známé.
Na výroční aukci mincí, bankovek a dalších vzácných numismatických předmětů, která se konala od 21. dubna, se vydražily položky za 105 milionů korun. Před rokem se na aukci vydražila numismatika za 154 milionů korun. Hitem letošní aukce byl pětihalíř z roku 1924. Akci pořádal aukční dům s numismatikou Macho & Chlapovič.
Záhadný pětihaléř za milion a půl, starý dukát za sedm milionů. Sběratelé se činili
Enjoy
Přetiskem Pošta Československá 1919 chtěl nový československý stát zužitkovat ceniny zaniklé rakousko-uherské monarchie. Přetiskování začalo v polovině prosince 1919 a provádělo se v menších blocích i jednotlivě, jak byly známky stahovány z pošt.
Rekordní částka za čs. známku přesáhla devět milionů
Nejdráže vydraženou československou známkou je obdobná čtyřkoruna s přetiskem, ale na žilkovaném papíru a se specifickou historií, jejíž součástí je zestátnění po roce, prezentace na světových výstavách Praga 1968, 1978 a 1988 a restituce po pádu komunistického režimu. V březnu 2018 se prodala na aukci v Praze za 7,8 milionu korun, s aukční provizí cena přesáhla 9,2 milionu korun.
Nejstarší téměř kompletní rukopis hebrejské bible, zvaný Codex Sassoon, byl v New Yorku vydražen za 38 milionů dolarů (829,4 milionu korun), napsala agentura AP. Zakoupil ho bývalý americký velvyslanec v Rumunsku Alfred H. Moses, aby ho mohl darovat ANU – Muzeu židovského lidu v Tel Avivu, kde se stane součástí tamní sbírky, uvedla americká aukční síň Sotheby’s. Podívejte se ve videu níže, jak vypadá.
VIDEO: Přes tisíc let stará hebrejská bible vynesla v aukci téměř miliardu
Enjoy
Následuje raritní Chybotisk 50/50, kterých se dochovalo 18 kusů. Jeden z nich loni prodal v aukci Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) za 2,9 milionu korun. Další z exemplářů této známky dnešní aukce odsunula na čtvrté místo, protože se v roce 2016 vydražil za více než 1,7 milionu s aukční přirážkou.

Za víc než milion korun se dosud v dražbách prodalo jen nemnoho československých poštovních známek. V posledních letech však zájem o ně v aukcích vzrostl, podpořila ho i epidemie koronaviru, která při omezení jiných aktivit obrátila pozornost lidí ke sběratelství.
[[[[[article:7106]]]]
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.