Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Da Vinciho vzácná kresba jde do aukce. Vynese stamiliony

Medvědí hlava od Leonarda Da Vinciho
Christie's
Stanislav Šulc

Jde o kresbu medvědí hlavy, která patří k hrstce Leonardových obrazů v soukromých rukách.

Reklama

Aukční síň Christe’s chystá skutečnou bombu. Na odpolední aukci, která se uskuteční 8. července v Londýně, bude mezi draženými položkami také malá kresba medvědí hlavy o rozměrech 7x7 centimetrů. Navzdory malým rozměrům a skutečnosti, že se jedná o kresbu na papíře, aukční síň odhaduje cenu mezi 12 a 18 miliony liber (v přepočtu až půl miliardy korun). A konečná cena na kladívku nakonec může být ještě daleko vyšší. Jak je to možné? Autorem malé kresbičky totiž není nikdo jiný než Leonardo Da Vinci, jehož obraz Spasitel světa dosud drží světový rekord a s cenou 450 milionů dolarů je stále nejdražším uměleckým dílem všech dob.

O této ceně si prodejce kresby Medvědí hlava může nechat jen zdát, přesto by čtvrteční aukce mohla přinést velmi zajímavý výsledek a mohli bychom zaznamenat jednu z historicky nejvyšších cen za práci na papíře.

Medvědí hlava je jednou ze kreseb částí zvířecích těl, které si Leonardo zachycoval do svého skicáku, podle informací Christe’s navíc nejspíš aktuální kresba vnikla výřezem z většího papíru.

Pro to, že by tato kresba mohla zaznamenat výrazný nárůst ceny i oproti hornímu odhadu síně, hovoří především dva faktory. Prvním je skutečnost, že je již jen velmi málo Leonardových kreseb v soukromých rukách a většina již je umístěna v muzeích a dalších institucionálních sbírkách, které své významné exponáty již na trh neposílají.

Reklama

Druhým důvodem pro výrazný nárůst může být všeobecný strach investorů z inflace, před níž se snaží bránit právě investicemi do reálných aktiv. A vedle zlata a realit bývá umění častým cílem podobných investičních záměrů.

Foto: Christie's

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Součástí prodeje sbírky rozvádějícího se páru Macklowových byl i obraz Andyho Warhola Blue Airmail Stamps, který byl prodán za 1,32 milionu dolarů.

Sotheby´s hlásí rekordní prodeje. Trh s uměním je na rozdíl od toho akciového neprůstřelný

Přečíst článek
Starožitnosti, ilustrační foto

Jen na Aukru nakoupili Češi minulý měsíc předměty za 200 milionů, bojí se inflace

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme