Da Vinciho vzácná kresba jde do aukce. Vynese stamiliony

Jde o kresbu medvědí hlavy, která patří k hrstce Leonardových obrazů v soukromých rukách.
Aukční síň Christe’s chystá skutečnou bombu. Na odpolední aukci, která se uskuteční 8. července v Londýně, bude mezi draženými položkami také malá kresba medvědí hlavy o rozměrech 7x7 centimetrů. Navzdory malým rozměrům a skutečnosti, že se jedná o kresbu na papíře, aukční síň odhaduje cenu mezi 12 a 18 miliony liber (v přepočtu až půl miliardy korun). A konečná cena na kladívku nakonec může být ještě daleko vyšší. Jak je to možné? Autorem malé kresbičky totiž není nikdo jiný než Leonardo Da Vinci, jehož obraz Spasitel světa dosud drží světový rekord a s cenou 450 milionů dolarů je stále nejdražším uměleckým dílem všech dob.
O této ceně si prodejce kresby Medvědí hlava může nechat jen zdát, přesto by čtvrteční aukce mohla přinést velmi zajímavý výsledek a mohli bychom zaznamenat jednu z historicky nejvyšších cen za práci na papíře.
Medvědí hlava je jednou ze kreseb částí zvířecích těl, které si Leonardo zachycoval do svého skicáku, podle informací Christe’s navíc nejspíš aktuální kresba vnikla výřezem z většího papíru.
Pro to, že by tato kresba mohla zaznamenat výrazný nárůst ceny i oproti hornímu odhadu síně, hovoří především dva faktory. Prvním je skutečnost, že je již jen velmi málo Leonardových kreseb v soukromých rukách a většina již je umístěna v muzeích a dalších institucionálních sbírkách, které své významné exponáty již na trh neposílají.
Druhým důvodem pro výrazný nárůst může být všeobecný strach investorů z inflace, před níž se snaží bránit právě investicemi do reálných aktiv. A vedle zlata a realit bývá umění častým cílem podobných investičních záměrů.
Foto: Christie's
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.