Novodobý nomád se chtěl usadit. Nechal si postavit dům z konopného betonu

Když se chce usadit nomád, nechá si postavit dům uprostřed lesů. Kromě netradičního místa, zvolí i atypický materiál - konopný beton a střechu si nechá zatravnit.
Investor miluje lesy a přírodu a před tím, než měl děti, fungoval spíš jako novodobý nomád. Dům, který si nechal navrhnout od Ateliéru Lina Bellovičová stojí na pozemku poblíž chaty jeho rodičů v Chřibech na Slovácku.
Architektka pracovala s jasným zadáním: navrhnout dům tak, aby by byl v co největším kontaktu s přírodou a z ekologického materiálu. „Po procesu formování zadání přišel moment rozhodování o materiálu, ve kterém si během pár minut udělal klient ihned jasno sám. Vybrali jsme konopný beton,“ přiblížila architektka Bellovičová.
Nad pláží Hermosa, nedaleko kostarického městečka Uvita, se v prudkém svahu džungle ukrývá resort Art Villas. Komplex tří betonových vil a několika stromových domů navrhli čeští architekti pro českého investora.
Stylová dovolená. Resort uprostřed kostarické džungle navrhli Češi
Enjoy
I přes výhody, které konopný beton pro stavebníky skýtá, se v Česku příliš nevyužívá. K pozitivům patří možnost ho vrstvit nebo i to, že dům z něj může postavit člověk sám. „Materiál mnoho let petrifikuje (tvrdne - pozn. red.) a odčerpává ze vzduchu oxid uhličitý. Má výborné izolační schopnosti, je recyklovatelný, odolný vůči škůdcům, ohni i plísním. Stavba je difuzně otevřená,“ vypočítává Bellovičová s tím, že jako izolace funguje i zatravněná střecha.
Dům zatím slouží pro rodinu s dvěma malými dětmi, později bude fungovat jako chata a nakonec jako dům pro dva seniory.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.