Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Do Británie se smí cestovat už jedině s registrací ETA

Do Británie se smí cestovat už jedině s registrací ETA
iStock
 nst
nst

Čeští občané musejí mít ode dneška pro krátkodobou návštěvu Velké Británie elektronickou cestovní registraci (ETA). Stojí 10 liber (v přepočtu asi 300 korun) a je platná dva roky.

Od 2. dubna potřebují občané zemí EU včetně České republiky při cestách do Spojeného království elektronickou cestovní registraci (ETA). On-line žádosti lze podávat prostřednictvím aplikace nebo oficiálních internetových stránek. Turisté musejí vyplnit a odeslat registrační formulář a následně na svůj kontaktní e-mail obdrží registraci. Potvrzení by mělo standardně přijít do tří pracovních dnů, může ale trvat i déle.

Registrace stojí deset liber (asi 300 korun) a musí se jí prokázat každý cestující včetně kojenců. Informace v češtině najdou zájemci na webu britské vlády nebo stránkách českého ministerstva zahraničí.

Od vyřízení je registrace platná dva roky, během kterých lze do Británie cestovat opakovaně, nikdy ale na více než šest měsíců.

ETA je nutná i pro případ, kdy budou lidé přes Británii pouze projíždět. Registrace ale není třeba, pokud lidé přestupují na některém z britských letišť a neprochází přitom hraniční kontrolou.

Spojené království podle údajů webu visitbritain.org evidovalo v roce 2023 zhruba 284 tisíc návštěv z České republiky.

Po odchodu Británie z Evropské unie v roce 2020 začal Londýn postupně zpřísňovat pravidla vstupu do země. Registraci ETA už v minulosti zavedl pro některé mimoevropské země, nyní ji zavádí i pro občany Evropské unie. Registrace se nevztahuje jen na ty, kteří musejí mít víza, a také na občany Irska.

Britové vidí stav své země černě

Cestování do Velké Británie se komplikuje. Nově bude nutná ETA

Cestování do Velké Británie už nebude pro Čechy stejné jako dřív. Digitalizace totiž vstupuje i do britského imigračního systému a postupně se i zde pro všechny cizí občany zavádí povinnost mít elektronický dokument ETA, podobně jako tomu je například při cestě do USA. Češi i Slováci jsou ve skupině evropských zemí, které budou tento dokument potřebovat už od 2.dubna 2025. Přečtěte si detaily jako první.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Češi mají letos větší zájem o letenky na Velikonoce

Maledivy, Dubaj i New York. Češi se letos na Velikonoce rozlétnou do větších dálek. A připlatí si

Přečíst článek
Doporučujeme