Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Do vesmíru vystoupil první neprofesionální astronaut

Do volného kosmu při misi Polaris Dawn vystoupil první neprofesionální astronaut
ČTK
 ČTK

Americký miliardář Jared Isaacman dnes jako první neprofesionální astronaut v historii vystoupil do volného vesmíru. Kosmická loď Crew Dragon od společnosti SpaceX v tu chvíli letěla rychlostí přes 25 tisíc kilometrů za hodinu ve výšce asi 730 kilometrů nad Zemí.

Reklama

Riskantní operace, kterou SpaceX přenáší živě včetně záběrů z modulu, oficiálně začala přípravou skafandrů čtyř členů posádky ve 12:12 středoevropského letního času. Poklop vesmírné lodi se za bouřlivého potlesku z řídicího střediska na Zemi poprvé otevřel zhruba o 38 minut později.

FOTOGALERIE: Do vesmíru vystoupil první neprofesionální astronaut

Jednačtyřicetiletý Isaacman následně prolezl úzkým otvorem lodi, ke které ho poutalo 3,5 metru dlouhé lano. Loď ale plně neopustil. Zatímco prováděl řadu jednoduchých testů mobility, přidržoval se jí alespoň jednou rukou nebo nohou. Usnadnila mu to speciální konstrukce připomínající zábradlí, pojmenovaná Skywalker. Po několika minutách ho vystřídala 30letá technička Gillisová.

Reklama

Dokonalý svět

„Doma nás čeká ještě hodně práce, ale odsud Země rozhodně vypadá jako dokonalý svět,“ řekl Isaacman, zatímco se jeho loď neuvěřitelnou rychlostí řítila nad naší planetou.

Výstupy do volného prostoru podle plánu trvaly jen asi 30 minut, ale procedury k jeho přípravě a bezpečnému dokončení zaberou asi dvě hodiny. Cílem bylo mimo jiné otestovat nové skafandry SpaceX a práci se speciálně upraveným modulem.

Crew Dragon nemá přetlakovou komoru, historickému výstupu proto předcházelo odtlakování celé kabiny. Vesmírné vzduchoprázdno proto zažili všichni čtyři členové posádky. Na palubě jsou kromě Gillisové a Isaacmana ještě Scott Poteet, pilot s dvacetiletou zkušeností z amerického letectva, a Anna Menonová, specialistka SpaceX.

Sonda InSight na Marsu

Nový objev NASA. Ve vnější kůře Marsu je pravděpodobně voda

Hluboko ve vnější kůře Marsu se pravděpodobně nachází rezervoár vody v kapalném skupenství. Na svém webu to napsala stanice BBC News s odvoláním na novou analýzu dat sondy InSight americké vesmírné agentury NASA, která zkoumala nitro Marsu a tamní seizmickou aktivitu.

Přečíst článek

Mise Polaris Dawn po odkladech kvůli špatnému počasí odstartovala v úterý dopoledne z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Od té doby dosáhla vzdálenosti až 1400 kilometrů od Země, což je nejdelší cesta, kterou jakoukoliv posádka podnikla za posledních více než 50 let. Dále se od Země naposledy vypravili astronauti amerického programu Apollo v roce 1972.

Vesmírná loď pak začala klesat, načež se pro dnešní výstup ustálila ve výšce přes 700 kilometrů. Komerční výstup do vesmíru byl hlavní náplní šestidenního letu.

Agentura Reuters dnešní operaci označila za zatím nejriskantnější misi SpaceX, která se snaží posouvat hranice komerčních vesmírných letů. Firma amerického podnikatele Elona Muska momentálně pravidelně v rámci smlouvy s americkými úřady dopravuje astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a vyvíjí obří dopravní systém Starship pro plánovanou pilotovanou misi na Měsíc a později první let na Mars.

Isaacman, pilot a zakladatel společnosti Shift4 zabývající se elektronickými platbami, misi Polaris Dawn zčásti financuje. Do vesmíru se podíval už v roce 2021. Tehdejší mise zvaná Inspiration4, rovněž pod hlavičkou SpaceX, se stala první výpravou do kosmu bez účasti profesionálního astronauta.

SpaceX znovu testuje raketu Starship, cílem je dostat ji do kosmu a zpět

A teď vzhůru na Mars. Muskovi se podařilo vzlétnou a znovu přistát s lodí Starship

Společnost SpaceX dnes na čtvrtý pokus poprvé dokončila testovací let svého obřího dopravního systému Starship, s nímž chce v budoucnu létat na Měsíc nebo na Mars. Na rozdíl od třetího testu se její vesmírná loď nerozpadla při klesání atmosférou a přistála v Indickém oceánu, byť s poškozeným křídlem. Společnost miliardáře Elona Muska tak učinila významný krok na cestě k opakovaně použitelnému vesmírnému plavidlu.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme