Dramatický osud se šťastným koncem. Zámecký areál ožil citlivou rekonstrukcí
Místo koníren vznikly výstavní prostory. A během rekonstrukce, během níž došlo i vyčištění od odpadu, odhalili studnu, o níž nikdo nevěděl. Rekonstrukce Červeného zámku, národní kulturní památky, udělala z místa turisticky atraktivní cíl.
Zámecký areál Hradec nad Moravicí je jedním z největších svého druhu v Česku. Kromě Červeného zámku, který prošel rekonstrukcí podle projektu Atelieru 38 (Jan Zelinka a Luděk Valík), zahrnuje dále Bílý zámek a Bílou věž.
Komplex koníren postavený na konci 19. století podle návrhu vratislavského architekta Alexise Langera nechal postavit Karel Maria Lichnovský. V roce 1913 se Lichnovští z Hradce nad Moravicí odstěhovali a začali ho užívat pouze pro občasné pobyty.
Na výsledek první etapy rekonstrukce se můžete podívat v následující galerii.
Z koníren resturace a hotel
Během první světové války ještě sloužily konírny armádě k ustájení koní a takzvaná sklepní stáj či Dolní konírny byly využívány jako nemocnice pro raněné a nemocné koně východní fronty, poté byly opuštěny zcela. Ve 30. letech minulého století chtěli majitelé objekt zbourat, k tomu ale nedošlo.
Na konci druhé světové války byl zámek poškozen bombardováním a také částečně vyhořel. Po válce byl provizorně opraven. V druhé polovině 50. let 20. století byly konírny adaptovány na restauraci s hotelem a společensko-kulturními prostorami. Další požár zasáhl objekt v roce 1972, po němž prošel na dlouhou dobu posledními úpravami.
Hlavní město zveřejnilo jména 15 architektonických týmů, které zpracují návrh budoucí podoby Vltavské filharmonie. V užším výběru se objevila i česká jména. „Do nominačního kola jsme mohli doložit vlastní reference ze staveb pracujících s akustikou, a tak jsme do toho šli samostatně. Jsem rád, že k tomu máme příležitost,“ říká architekt Petr Hájek.Architekt Hájek: Místo na filharmonii je vybrané dobře. Dál od centra se staví líp
Leaders
Další rekonstrukční práce, zatím první etapa, byly ukončeny v roce 2021. Prioritou těchto úprav bylo v maximální míře zachovat historické prvky s ohledem na současné využití areálu. Autoři projektu zachovali historické režné zdivo včetně prvků z červeného pískovce. A rekonstrukce se dotkla i zámecké vyhlídky nebo nádvoří, kde přibyl vodní prvek.
Více o zajímavých rekonstrukcích tuzemských architektů můžete číst zde.
Můžeme mít přímo z mozku propojení s počítačem a internetem, takže bychom si mohli kdykoli „v hlavě“ vyhledat potřebné informace? Technika vyvíjená původně pro handicapované lidi něco takového zřejmě brzy dokáže i pro lidi zdravé.Implantát v mozku: šance nebo hrozba? Pro Muska příležitost, kterou tlačí kupředu
Money
Jan Czudek je viceprezidentem českého Svazu průmyslu. Zároveň je deset let šéfem Třineckých železáren, což je jedna z největších českých fabrik. Koncern zaměstnává patnáct tisíc lidí a vyrábí ocel. Koleje, trubky. A další ocelové komponenty. Czudka magazín Forbes ve své nové anketě vyhodnotil jako druhého nejlepšího generálního ředitele v Česku. On sám prožil celou pracovní kariéru, přes třicet let, v jedné továrně. Pro majitele, miliardáře Tomáše Chrenka, ji přitom významně rozvinul. Nyní je pro firmu jednou z hlavních výzev energetická doktrína Green Deal. Stejně jako pro celé Česko. Jak jde dohromady výroba oceli a ekologie?Green Deal jsme nechtěli. Ale české firmy to zvládnou, říká Chrenkův muž
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.